Senátor Šilar: Okamura na Hrad? Rozhodně ne

27.01.2012 18:23

ROZHOVOR Senátor KDU-ČSL Petr Šilar říká, že je proti současné podobě zákona o přímé volbě prezidenta. Zároveň uvádí, že se neztotožňuje s některými stanovisky vedení své strany. Také proto odstoupil minulý rok z postu 1. místopředsedy KDU-ČSL.

Senátor Šilar: Okamura na Hrad? Rozhodně ne
Foto: Senat.cz
Popisek: Senátor Petr Šilar (KDU-ČSL)
reklama

Pane senátore, rok 2011 je za námi, jak byste ho z pohledu politika zhodnotil? A jak podle Vás fungovala vláda?

Vláda fungovala, ale výměna tolika ministrů svědčí o velké politizaci odborných problémů, a to je špatně.  Hodnocení nechám na politology, já osobně nejsem nespokojen.

V únoru bude Senát projednávat přímou volbu prezidenta. Jaké zastáváte stanovisko?

Jsem proti této podobě zákona o přímé volbě.

I přesto: kdo by byl podle Vás vhodným kandidátem na Hrad? Líbil by se Vám jako prezident například Tomio Okamura, o kterém se vedou spíše mediální úvahy?

Petr Pithart, Okamura rozhodně ne!

Vy jste spolupředkladatel novely zákona č. 424/1991 Sb. o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Jakou myslíte, že má zákon šanci na úspěch? A jakou hlavní změnu novela přináší?

Jedná se o pokus ukáznit finance a kontrolu jejich toků při kampaních. Myslím, že u většiny straníků ODS a lobbistů nemá šanci.

Minulý rok na podzim jste se vzdal funkce 1. místopředsedy KDU-ČSL, a to jednak z časových důvodů, ale i z důvodu názorových neshod s předsedou Bělobrádkem (psali jsme ZDE). V čem se Vaše názory zejména rozcházely?

Nepřesně jste popsali důvody. To nebyly neshody s panem předsedou, ale nechtěl jsem být spojován s některými názory předsednictva. Já například nejsem tak radikální a vůbec nechci být v opozici, jako laciný kritik. Myslím, že politika není o vymezování se, ale o spolupráci nad společnými problémy.

Jak byste jako předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova hodnotil kroky vlády v oblasti zemědělství?

Není žádná koncepce, podle mě právě chybí kvalitní zemědělská politická koncepce. Je to o lobbistech. To, že ani současný ministr a ani jeden z jeho náměstků nemá zemědělské vzdělání, mluví za vše!

Jak sám uvádíte, ač jste z města, máte velmi kladný vztah k venkovu. Co Vás k němu táhne?

Já jsem z venkova, rodák z obce Horní Černá, taky tam teď dělám starostu. Mám tam kořeny, to mluví za vše. V Letohradě jsem bydlel, ale pracoval v zemědělském družstvu.

Co byste vyzdvihl na Pardubickém kraji, ze kterého pocházíte?

Je u nás krásně, hlavně na horách.  Je to dobré místo k životu v každém období roku i lidského věku.

Jak byste hodnotil nevýhodné postavení, které mají čeští zemědělci oproti jiným státům EU ohledně dotací?

V nestejné výši dotací a hlavně v neposkytnutí podpory ze strany našeho státu.

Nedávno jste v médiích hovořil o problémech s přemnoženou černou zvěří. Budete se tím zabývat i intenzivněji? A co by mělo být podle Vás v této oblasti prioritou?

Těch problémů a řešení je na celý seminář. Protože černá zvěř nemá žádného přirozeného predátora, tak musí nastoupit s regulací člověk. A zvýšený odstřel je jednou možností.

V souvislosti s tím jste též zmínil důležitost myslivců, kterých hlavně v důsledku věku ubývá. Jak by se podle Vás měl řešit tento problém?

Myslivců je asi dost, ale chybí myslivci hospodáři. Ne funkcí, ale podstatou. Málo se starají o spolupráci se zemědělci, ochranáři a často ještě černou zvěř krmí, aby mohli více lovit.   

Aktivně komunikujete s občany přes naše stránky, což je uživateli-občany vnímáno velmi pozitivně. Mohu se zeptat i Vás, zda jste s naší službou spokojen a zda ji vnímáte jako přínosnou?

Děláte dobrou službu, ale jako všechna média se snažíte o aktuálnost za každou cenu. Myslím, že pravdivost a věrohodnost zpráv by měla být daná zákonem, tedy vaším nepsaným!
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Šesták: Plýtváte testy. Covid přilepšil miliardářům. Vakcína, cenzura... Je zle

4:40 Profesor Šesták: Plýtváte testy. Covid přilepšil miliardářům. Vakcína, cenzura... Je zle

ROZHOVOR Hledání rovnováhy mezi ochranou zdraví, chodem společnosti a prosperitou ekonomiky je složi…