Senátor Valenta: Soukromníci jdou dál, uspěli ve trojích volbách po sobě a chystají se na další!

20.10.2016 13:36

ROZHOVOR Strana soukromníků vstala z popela. Poté, co na její kandidátce uspěl v roce 2014 slovácký senátor Ivo Valenta, teď strana zaznamenala úspěch jak v krajských volbách, tak díky koaličním kandidátům de facto také v senátních volbách. „Pomalu rosteme, nikam nespěcháme,“ řekl pro ParlamentniListy.cz Ivo Valenta.

Senátor Valenta: Soukromníci jdou dál, uspěli ve trojích volbách po sobě a chystají se na další!
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Strana soukromníků vstupovala do letošních krajských a senátních voleb poměrně ambiciózně. Jak hodnotíte výsledky voleb? Jste zklamaný?

Nejsem a není k tomu žádný důvod. Strana soukromníků má za sebou v posledních dvou letech třetí volby a v každých jsme zaznamenali úspěch. Nejdříve jsem uspěl já v senátních volbách na Slovácku v roce 2014, společně jsme postavili stranu na nohy, připravili volební kampaň na oživení značky i částečný úspěch v krajských a senátních volbách. A jsem rád, že po letošních volbách máme krajské zastupitele ve Zlínském i Plzeňském kraji a že za mnou do Senátu přichází hned pět kolegů, kteří kandidovali s přímou podporou Strany soukromníků. A to v dnešní době pokládám za úspěch.

Někteří komentátoři přesto upozorňují na to, že úspěch Strany soukromníků je způsoben především velkými investicemi do volební kampaně. Souhlasíte s tím?

Nemyslím si, že je to jen otázka rozpočtu a finančních možností. Pochopitelně, Strana soukromníků se vrací na politickou scénu a bylo důležité investovat do toho, abychom tuto značku představili potenciálním voličům, vysvětlili programové priority a vytvořili prostor také k tomu, aby reprezentanti Soukromníků mohli zřetelně prezentovat své názory. A tomu musel odpovídat i rozpočet kampaně. V rámci celé republiky se k nám přidalo několik set kandidátů, z nichž volby ukázaly na řadu zajímavých osobností, které jsou schopny oslovit voliče. Teď jsme již v daleko lepší situaci. Značku Soukromníků již voliči alespoň částečně znají, mluví o ní také komentátoři, politologové a novináři, strana má své jasné priority. Jsou to tedy poměrně pevné základy, na kterých se dá stavět.

Na co se teď chcete v rámci své politické práce soustředit?

Krajské volby pro mne byly především jakýmsi vysvědčením mé dvouleté práce v Senátu. Jsem rád, že lidé vidí výsledky mé práce a dokázali je také „odměnit“ právě hlasováním v krajských volbách. Především na Slovácku jsme tak získali velké množství hlasů. Ve 23 obcích jsme dokonce zvítězili a ve stejném počtu obcí jsme obsadili velmi slušné druhé místo. A to je něco, co mne nabíjí přesvědčením, že je třeba pokračovat v našem společném úsilí. Teď se soustředíme na práci v krajském zastupitelstvu. Přestože nás čekají opoziční lavice, není naším cílem bořit a ničit. Chci, abychom byli konstruktivní opozicí a společně s dalšími kolegy v krajském zastupitelstvu hledali maximální podporu k tomu, jak rozhýbat náš kraj a posvítit si na dlouho neřešené problémy. Pokud stejné priority bude mít i vládnoucí koalice, nebudu mít problém ji podporovat. Zároveň věřím, že v rámci práce v zastupitelstvu nadchneme i kolegy z koalice pro naše konkrétní návrhy, kterými chceme pomoci našemu kraji.

Z vašich slov chápu, že se Soukromníci soustředí především na práci v regionu a na komunální volby, které budou v roce 2018. Ale co parlamentní volby?

Máte pravdu, soustředíme se hlavně na kvalitní práci v krajských zastupitelstvech, ale také výhledovou přípravu na komunální volby. Zároveň vedeme jednání a promýšlíme postup, který bychom měli zvolit pro parlamentní volby. V tuto chvíli je však na konkrétní rozhodnutí ještě čas a vše musíme nejdříve projednat s našimi partnery. Věřím, že Soukromníci svou politikou osloví jasné spektrum voličů, kteří na rozdíl od krajských voleb, kdy podle mého soudu zůstali spíše doma, půjdou tentokrát ve velkém k volbám, protože na ně dolehnout restriktivní, až šikanózní opatření dnešní vlády. Rádi proto společně s dalšími stranami vytvoříme pro tyto voliče srozumitelnou a důvěryhodnou alternativu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Až lidem dojdou peníze, nastanou opravdové konflikty. Docent ekonom očekává zásadní změny

11:14 Až lidem dojdou peníze, nastanou opravdové konflikty. Docent ekonom očekává zásadní změny

„Nejsem optimistou ani pro příští roky. Krkolomná řešení v podobě zastropování cen energií a windfal…