Senátor Veleba o praktikách ČT: Mocní se bojí dialogu. Koncesionáři vůbec netuší, jak jejich peníze létají. Jednou k nám do senátu přijel natáčet Václav Moravec a já jen zíral

01.05.2017 19:31

ROZHOVOR „Současná Rada instituci ČT nedozoruje, ale je prodlouženou rukou generálního ředitele. Vždyť jde de facto o zaměstnance. ČT členy Rady platí,“ říká v souvislosti s Českou televizí senátor Jan Veleba s tím, že současná Česká televize se tváří jako celostátní, ale podle jeho mínění je převážně pražská. Zhodnotil i to, že televizi nadále povede Petr Dvořák a promluvil i o vztahu televize a Miloše Zemana a o tom, jakým způsobem televize podle něj o prezidentovi a událostech kolem něj informuje. „O nějaké vyváženosti, či alespoň předstírání vyváženosti, nemůže být ani řeč,“ míní Jan Veleba.

Senátor Veleba o praktikách ČT: Mocní se bojí dialogu. Koncesionáři vůbec netuší, jak jejich peníze létají. Jednou k nám do senátu přijel natáčet Václav Moravec a já jen zíral
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Veleba
reklama

Ředitelem České televize bude i nadále Petr Dvořák. Co na to říkáte, co toto rozhodnutí bude podle vás pro Českou televizi znamenat?

Především chci zdůraznit, že mandát pana ředitele měl vypršet až na konci srpna a volba byla posunuta o 4 měsíce dopředu. Důvod, proč se tak stalo, je nasnadě. Jsou to říjnové parlamentní volby a potřeba, aby současný styl ČT – který nahrává ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 – pokračoval a byl dostatek času masírovat voliče. Například teď proti Babišovi.

A co říkáte na plány staronového ředitele Dvořáka, jako natočení nového dětského seriálu a podobně?

Tak to je i pro laika úsměvné. Generální ředitel není od toho, aby plánoval natočení nové Arabely. Jeho funkce je manažerská a z ní vyplývá především směřovat ČT k vysoké sledovanosti, k odpovědnému hospodaření a k účelné struktuře vysílaných programů. Dovolte jeden příklad, jak košatí a nekontrolovatelně plýtvá ČT. V nedávné minulosti při výrobě pořadů byly mezi autorem a výrobou pouhé 3 stupně, nyní to je 10 stupňů, jeden z nich je utajený externí lektor! A zde je ten roh hojnosti, který platí koncesionáři a který nikdo nekontroluje. Toto a nikoliv Arabelu by měl generální ředitel řešit. A to nemluvím o neobvykle četném reprízování, kterým se vyplňuje vysílací čas, vysílání i v noci na všech pěti kanálech.

Přál bych televizním koncesionářům vidět, co obnáší například Fokus Václava Moravce. Nedávno se natáčel v Senátu. Příprava trvala 3 dny a manévry vyvrcholily dnem natáčení, kdy Valdštejnské náměstí doslova nestačilo televizní technice. Nebo jeho Otázky z žižkovské věže. Nebo je komplex Kavčích Hor malý a nejsou tam potřebné prostory a technické zázemí? To snad ne... Těch otázek by bylo mnoho.

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš pokračoval ve vládě?

68%
32%
hlasovalo: 18731 lidí

Můžete prosím porovnat Českou televizi právě v době, kdy ji vedl a vede Petr Dvořák, s dobou působení předchozích ředitelů?

Když Petr Dvořák ČT v roce 2011 přebíral, tak měl ve fondu televizních poplatků 3,8 miliardy, které tam nashromáždili jeho předchůdci z přebytků předchozích let. V roce 2014 už tam bylo o 2 miliardy méně a tyto peníze šly na pokrytí ročních deficitů, aby mohl být vykázán vyrovnaný rozpočet a pan generální si mohl vyplácet milionové roční odměny!

Dalším kritériem je trend důvěryhodnosti ČT, který už několik let klesá. Konkrétně ze 72 % v roce 2014 po loňských 65 %.
Tuhá centralizace je další výrazný trend ČT, který nabyl za vedení pana ředitele Dvořáka na dnešní dobu, které říkáme demokracie, neskutečných rozměrů. Plných 80 % tvorby je zajišťováno na Kavčích Horách a 20 % zbývajících na zbytek republiky, tedy na studia v Brně a v Ostravě, se naplňuje mimo jiné tak, že sem dojíždějí herci z Prahy. Například seriál Četnické humoresky. Současná ČT se tváří, že je celostátní, ale ve skutečnosti je převážně pražská.

Vy patříte mezi kritiky České televize, můžete říci, co konkrétně vám vadí?

Především to, že se nikomu nezodpovídá ze svého hospodaření, NKÚ ji ze zákona kontrolovat nemůže. Rok co rok přistane na účtu ČT přes 6 miliard korun z koncesionářských poplatků a využití tohoto rohu hojnosti nikdo nekontroluje – považuji to za důkaz, že perpetum mobile přece jenom existuje.

Nedávno jste pořádal v Senátu k České televizi konferenci, jak hodnotíte její výsledky?

Upřesním, pořádal to Klub nezávislých senátorů, jehož jsem předsedou. To, co se kolem toho dělo a jak se k tomu postavil generální ředitel Dvořák a Rada ČT, to je těžko popsatelné. Rezervaci jednacího sálu jsme měli vybavenou už 23. února, datum konání 11. dubna byla nabídka příslušného odboru Senátu (ten den byl sál volný). V únoru jsme neměli potuchy, že termín volby ředitele ČT bude posunut, shodou okolností den po naší konferenci, tedy na 12. dubna.

Reakcí na můj osobní zvací dopis panu generálnímu řediteli ČT byla odpověď jakéhosi Víta Juhaňáka z úseku Komunikace vnějších vztahů, ve které mně mimo jiné píše: „ ... Pan ředitel se uvedené konference nebude moci zúčastnit, neboť ve stejném termínu v České televizi přijímá delegaci senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Tímto bych chtěl pana ředitele z účasti na Vámi pořádané konferenci omluvit. Ze stejných důvodů se akce nebude moci zúčastnit ani jiný pověřený zástupce.“

K tomu ještě dodávám, že přijetí delegace senátního klubu, který vede kolega Papoušek, bylo dle mého názoru narychlo zinscenovanou akcí.

Pokud se týká předsedy Rady ČT pana Bednáře, tak ten odpověděl e-mailem, že je zaneprázdněn.

A takovým bonbónkem na dortu byl výkon redaktora Seznamu Jindřicha Šídla, který požádal o možnost přímého přenosu celé konference. Samozřejmě mu bylo vyhověno, ale stala se velmi zvláštní věc. Po skončení přednášky ekonoma Ing. Radka Žádníka, který na tvrdých číslech objasňoval hospodaření ČT – za pár minut jeho vystoupení ze Seznamu zmizelo, zatímco ostatní řečníci zůstali. Jinými slovy – otevřená cenzura.

Ano, tak moc se bojí současní mocní, kteří si přivlastnili veřejnoprávní ČT, jakéhokoliv dialogu. Praktiky nikoliv nepodobné dřívější normalizační televizi Jiřího Zelenky.

No dobře, ale je tady přece Rada ČT, která je dozorovým orgánem a navíc ji volí Poslanecká sněmovna. Ta podle vás nefunguje?

Současná Rada instituci ČT nedozoruje, ale je prodlouženou rukou generálního ředitele. Vždyť jde de facto o zaměstnance, ČT členy Rady platí. Rada sama nic nehodnotí, jenom přitaká tomu, jak se ČT hodnotí sama. Pravidelný bod jednání Rady je sebechvála ČT generálním ředitelem, žádnou kritiku ze strany Rady nelze dohledat.

Uvedu jeden příklad za všechny. Rada ČT, která má být tím jediným kontrolorem, po znovuzvolení Dvořáka večer v Událostech ve 22:50 prostřednictvím předsedy Rady ČT Janem Bednářem už dopředu obhajuje další čerpání z Fondu poplatků a už dopředu předseda říká, že na co schovávat peníze, to že je zbytečné a proto je nutné je utratit a nechat rezervu max. 750 mil. korun (!) a za to je prý ČT schopná fungovat ještě několik dalších let... – To říká ten, který má kontrolovat... I proto jsem uvedl srovnání s perpetuem mobile.

S Českou televizí má různé střety už dlouhou dobu například prezident Zeman; jak hodnotíte to, jak o něm a událostech kolem něj Česká televize informuje?

Když by se udělala obsahová analýza veškerých aktivit, informací a pořadů ČT k panu prezidentovi, tak zcela jednoznačně budou převažovat ty negativní, což ostře kontrastuje s pevnou pozicí prezidenta na žebříčku důvěry občanů, nyní 56 %. O nějaké vyváženosti, či alespoň předstírání vyváženosti, nemůže být ani řeč. Z tohoto pohledu velmi dobře rozumím rozhodnutí pana prezidenta neúčastnit se předvolebních televizních debat.

Podobně s Českou televizí je na tom, jak se v poslední době zdá, i Andrej Babiš, čím si to vysvětlujete?

To je jiný příběh. Andrej Babiš je neotřelý politik, který se vymyká zaběhlým klišé. Ve vládě prosadil řadu zákonů, jejichž cílem je určitá kultivace a narovnání podnikatelského prostředí. Odrazem toho je jeho rostoucí popularita, nyní je na prvním místě žebříčku, premiér až šestý. Proti tomu na druhé straně uvadající ČSSD, na hranici volitelnosti TOP 09, nejasní lidovci plus STAN, což jsou politické struktury, které ČT očividně preferuje. Dám jednoduchou otázku – viděl snad někdo, aby Kalousek nebyl týden co týden x-krát na obrazovce a nevyjadřoval se ke všemu? Ptám se proč, má snad TOP 09 tak vysoké preference? Nebo je pan Kalousek čistý jak lilie a má tudíž potřebný kredit hodnotit každý doslova prd z televizní obrazovky?

Vy jste před časem uvedl, že jste pro zrušení koncesionářských poplatků. Trváte na tom stále? A proč myslíte, že by Česká televize tyto peníze neměla dostávat?

Pře dvěma lety jsem podal návrh novely zákona o koncesionářských poplatcích, byl okamžitě smeten. Ale nebylo tam navrženo zrušení poplatků, ale možnost si vybrat, kam je platit a možnosti byly čtyři. Na Kavčí Hory nebo do regionálních studií Brno a Ostrava anebo veřejným kulturním institucím, přičemž poplatek do centrály ČT by zůstal stejný, kdežto u těch ostatních možností by byl vyšší. Vedle toho jsem navrhoval snížit povinné procento tvorby v centru, tedy v Praze z 80 % o 10 % a na to konto povýšit možnosti studií v Brně a v Ostravě, což by určitě pomohlo tamní regionální kultuře. Nevím, co je na tom tak kontroverzního, že můj návrh, který měl původně při podání mimo mého podpisy dalších 14 senátorů, nebyl puštěn do druhého čtení. Asi někdo zasáhl...

Česká televize bude moci zřejmě počítat v rozpočtu s dalšími miliony navíc, stejně tak i Český rozhlas. Tato dvě média nemohla dosud uplatňovat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty za pořízené zboží nebo služby jako například privátní televize. To se teď má změnit. Co na to říkáte?

Pokud budou finanční zdroje veřejnoprávní ČT, tedy i odpočet DPH, bez možnosti kontroly NKÚ, tak zásadně nesouhlasím.

Když jsme zmínili prezidenta Zemana, co říkáte na to, že jeho kampaň povede jeho žena Ivana?

Pozor, nejedná se o volební kampaň, ale o petiční akci „Zeman znovu“, jejímž cílem je posbírat minimálně 50.000 podpisů. Teprve potom může být Miloš Zeman právoplatným kandidátem na prezidenta republiky v dalším volebním období 2018 až 2023. Jeho manželka je předsedkyní petičního výboru a celé akci šéfuje. Hodnotím to velmi dobře, neboť žena má stát po boku svého muže a podporovat ho.

Jak vidíte šance prezidenta Zemana na znovuzvolení a jak vidíte šance některých jeho protikandidátů? Je mezi nimi někdo, kdo je podle vás pro něj opravdu silný soupeř?

Vidím je jako velmi reálné a věřím, že bude zvolen znovu. Jinak opravdu silný soupeř Miloše Zemana může být jenom ten, kdo by byl lepší v přímé diskusi, jež by probíhala ve 2. kole volby, pokud se nerozhodne už v kole prvním. Takového soupeře, aniž bych je podceňoval, já osobně zatím nikde nevidím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Teď je jim venkov dobrý, hlína a hnůj!“ Zelený-Atapana a svět po viru: EU, bohatství, USA, Čína, moudrost babičky

4:39 „Teď je jim venkov dobrý, hlína a hnůj!“ Zelený-Atapana a svět po viru: EU, bohatství, USA, Čína, moudrost babičky

ROZHOVOR Vůbec nás neubude, když budeme mít omezenou osobní svobodu a luxus, na které jsme si zvykli…