Senátor a šéf nemocnice: Ruská vakcína už v běhu. Někteří to radši nikdy nepřiznají. Jsme připraveni, ale nakažených je teď více

07.10.2020 19:14

ROZHOVOR Nouzový stav vyhlášený proti další vlně koronaviru vyvolal ve veřejnosti rozporuplné reakce, a to nejen mezi laiky. Jak tedy posuzuje současnou krizovou situaci s epidemií covidu-19 jsme se proto zeptali senátora MUDr. Ladislava Václavce (ANO), dlouholetého ředitele opavské a nyní krnovské okresní nemocnice.

Senátor a šéf nemocnice: Ruská vakcína už v běhu. Někteří to radši nikdy nepřiznají. Jsme připraveni, ale nakažených je teď více
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ladislav Václavec
reklama

Celé Česko opět bojuje proti masivní vlně koronaviru. Začátkem tohoto týdne jsme se proto znovu ocitli v nouzovém stavu. Co si myslíte, že zapříčinilo takový nárůst nemocných covidem-19? Stalo se to kvůli nezodpovědnosti určité části naší veřejnosti, která odmítala běžná hygienická opatření (roušky, omezení hromadných akcí atp.) či přílišnou benevolencí ministerstva zdravotnictví? Nebo jsme se prostě ocitli ve druhé vlně nákazy, tak jako i ostatní evropské státy, kde také rostou počty nově nemocných?

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12911 lidí
Pandemii koronavirové infekce svět ještě nepřekonal. Snad vyjma Číny, kde restriktivní opatření a tvrdá izolace každého nakaženého přinesly své výsledky. Současný nárůst je dán rozhořením jednotlivých ohnisek nákazy, zároveň jsme falešně podlehli iluzi, že jsme virus porazili. Virus se ale definitivně nedá porazit nikdy. Zde máme jedinou jistotu, že tady je a bude. A vždy, když mu dáme šanci se množit, tak se množit bude. Definitivním řešením pandemie je jen kolektivní imunita, kterou získáme očkováním nebo promořeností obyvatelstva.

Naše veřejnost je nyní rozdělená na dva tábory, co se týká opatření proti nákaze. Jedna část lidí považuje covid-19 za takovou horší chřipku, kterou si musí každý projít, poukazují přitom na daleko větší smrtnost u jiných chorob, a proto odmítají roušky i veškerá další omezení. Naopak ta druhá část veřejnosti si myslí, že nařízení nového ministra zdravotnictví Prymuly jsou zcela v pořádku a možná by je ještě přitvrdili. Ke kterému z těchto názorů se kloníte vy sám, co by zkušený lékař?

Je pravdou, že společnost je zde rozpolcena. Od absolutní hysterie a strachu, kde svou negativní roli sehrála média, zvláště televize, po absolutní odmítání až bagatelizaci problému. Co je zajímavé, že zcela rozdílné pohledy mají i někteří lékaři. Já osobně jsem založením liberál, který ale ctí principy a dodržuje příkazy. Navíc mne děsí Itálie, kde údajně zemřelo (údaj z časopisu ČLK Tempus medicorum) 157 lékařů. U mladých jedinců může nákaza probíhat jako chřipka, ale to zdaleka nejsou všichni. Buďme pokorní a obezřetní.

Nouzový stav se nelíbí nejen opozici v Parlamentu ČR, ale jak jsem už uvedl i nemalé části české veřejnosti. Na sociálních sítích si lidé dělají například legraci ze zákazu zpěvu na školách a zpochybňují, na rozdíl od epidemiologů, i některá další opatření, která jsou prý nelogická. Domníváte se, že mají pravdu anebo nařízení nového ministra zdravotnictví považujete za zcela oprávněná? Změnil byste něco z Prymulových opatření?

Některá nařízení jako zákaz zpěvu jsou opravdu úsměvná, určitě by stačila jen regulace sborového zpěvu. Ostatní epidemiologická nařízení považuji za správné. Já osobně bych navíc testování (stěr z nosohltanu) mimo center nechal i na praktickém lékaři, aby potenciálně nakažený zbytečně nemusel navštěvovat více míst.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák se vždy snažil zajistit všechna potřebná opatření pro zvládnutí koronavirové krize. Podle svých vyjádření na sociálních sítích ale mnohdy narážel na laxnost ministerstva zdravotnictví. Nejvíce mu to vadilo při rozšíření nákazy v domovech pro seniory letos na jaře, kdy požadoval pro jejich personál více ochranných pomůcek. Koncem dubna zas s předstihem upozorňoval na nutnost uzavření dolů v OKD a také důslednější testování všech zaměstnanců na šachtách. To se pak podařilo až se značným zpožděním. Myslíte si, že i z těchto důvodů byla výměna ministra zdravotnictví na místě? Tedy kvůli špatné komunikaci s hygienickými stanicemi a také s krajskými hejtmany?

Tato celosvětová infekce je pro nás všechny novum. Na žádné úrovni jsme na ni nebyli připraveni. V nemocnici jsme sice měli nacvičeno chování při ošetření pacienta s ebolou, ale to byl nácvik s jedním infekčním pacientem. Ne že najednou jich bude třeba patnáct a že navíc budeme muset řešit i nakažený nebo do karantény umístěný personál.

Spolupráci s panem hejtmanem Vondrákem a zdravotním vedením Moravskoslezského kraje mohu jen chválit. Laxnost ministerstva nemohu posoudit, osobně mi Adam Vojtěch přišel jako velmi schopný ministr, který prosadil tolik potřebné věci, jako například  e-neschopenku, elektronický recept a i další změny byly připravené.

Bohužel, opravdu měl mít přísnější přístup, nenechat se zahnat do kouta a neměnit už jednou přijatá rozhodnutí jen proto, že část neinformovaných nesouhlasí.

Oproti jaru začíná narůstat počet hospitalizovaných s těžším průběhem nemoci a také počty úmrtí. Je naše zdravotnictví na tuto větší zátěž dobře připraveno? Máte vy sám v krnovské nemocnici, která je nejdůležitějším zdravotnickým zařízením v okrese Bruntál, dostatek zdravotnických pomůcek, léků, lůžek i personálu, kdyby se situace s nákazou ještě více vyhrotila?

Anketa

Kdo bude po volbách 2021 předsedou z nich vzešlé vlády?

hlasovalo: 19135 lidí
Situace je nyní opravdu jiná. Na jedné straně jsme připraveni s dostatkem ochranných pomůcek, na straně druhé je zde nepoměrně větší počet nakažených. České zdravotnictví je velmi dobře připraveno, je na vysoké úrovni, a pokud se podaří udržet nárůst nových a hlavně těžších případů, tak situaci určitě zvládneme. My máme dostatek personálu, i když už evidujeme některé nakažené zaměstnance. Naštěstí zatím jen s lehkým průběhem. V současné době máme vyčleněné jedno oddělení pro kovidové pacienty o kapacitě 25 lůžek a jednotku intenzivní péče, kde můžeme ventilovat šest pacientů. Samozřejmě, v případě potřeby jsme schopni tyto kapacity rozšířit, ale za cenu omezení plánované péče. Stejnou „kovidovou“ režii na lůžkových odděleních  si má zřídit na žádost hejtmana Vondráka každá nemocnice v našem kraji.

Obrátil se už někdo na vás z krajského úřadu či jiných nemocnic v Moravskoslezském kraji s žádostí o poskytnutí lůžek pro nakažené covidem-19 či pro jiné pacienty, když zvláště v Ostravě a okolí počty nemocných exponenciálně narůstají?

Na jaře jsme pomáhali s příjmem pacientů z nemocnice ve Frýdku-Místku, kde bylo třeba k nám umístit 20 starších pacientů z LDN, kde se rozšířila infekce a tyto pacienty nebylo možné pustit domů. Nyní jsme vzali pacienta ze Slezské nemocnice v Opavě, která již neměla kapacitu pro ventilované pacienty. Běžně bereme pacienty z Podhorské nemocnice z Bruntálu, která nemá kapacity na ošetřování případů se složitějšími zdravotními komplikacemi. Nyní u nás už ošetřujeme jedenáct pacientů s covidem -19.

V současné době se rovněž zvyšují počty nakažených zdravotníků a lékařů. Jak si v tomto ohledu stojí vaše nemocnice? Uvítali byste například už pomoc mediků? Nehrozí znovu omezení chirurgických zákroků i jiné lékařské péče pro běžné pacienty, jak tomu bylo na jaře tohoto roku?

V současné době máme nakažené dva lékaře, tři pracovníky laboratoře a jednoho řidiče sanitky. Ostatní kolegové byli testováni a jsou bez infekce. Tato situace se může ale kdykoliv změnit, pak bychom opravdu přistoupili na omezení plánované péče. Osobně bych mimo mediků uvítal možnost zapojit do práce i zahraniční kolegy například z Ukrajiny či Ruska, se kterými jsme museli rozvázat pracovní poměr, protože neudělali těžké aprobační zkoušky. Přitom pracovně byli velmi šikovní a jsou ještě na území Česka. Bohužel zákon, který to v době nouzového stavu a šest měsíců po jeho skončení umožňoval, neprošel v senátu a následně ani v Poslanecké sněmovně. Je to škoda.

Podle informací z řady medií mnohé expertní týmy ve světě se úspěšně zabývají vývojem vakcíny proti koronaviru. Domníváte se, že by lék proti této zákeřné nákaze mohl být k dispozici už v příštím roce?

Ruská vakcína Sputnik se již aplikuje, což někteří považují za propagandu a prvenství Rusku nikdy nepřiznají. Vzhledem k potřebnosti vakcíny, rychlosti vývoje a i nezanedbatelného ekonomického hlediska si osobně myslím, že účinná látka bude k dispozici již na přelomu roku. V první polovině roku 2021 dojde již k plošnému očkování ohrožených a exponovaných skupin obyvatelstva. Jen doufám, že neporoste hysterie odmítačů očkování a že bude k dispozici opravdu účinná a bezpečná vakcína.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Katastrofa pro lidstvo? Zbraně, které vše mění. Mocní je nechtějí zastavit

21:40 Katastrofa pro lidstvo? Zbraně, které vše mění. Mocní je nechtějí zastavit

Zpráva OSN potvrdila historicky první nasazení plně autonomních zbraňových systémů na bitevním poli.…