Senátor, starosta Bohumína: Nejsme všichni stejní. Všichni nekradou. Naštěstí!

15.03.2012 16:22

ROZHOVOR Sociální demokrat Petr Vícha je starostou Bohumína nepřetržitě od roku 1994. Zároveň je také senátorem Parlamentu. Jak lze skloubit tyto dvě funkce a jak vypadá život obyvatel v Moravskoslezském kraji?

Senátor, starosta Bohumína: Nejsme všichni stejní. Všichni nekradou. Naštěstí!
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD)
reklama

Pane starosto, jak se vám daří skloubit starostovské a senátorské povinnosti?

Díky kolegům na radnici a jejich pracovitosti a toleranci poměrně dobře, i když je to vše na úkor rodiny a volného času. Do práce chodím v šest ráno, pracuji i o víkendech a večer se vracím často hodně pozdě. Ale práce mne baví a mám tolerantní okolí…

Podle uspořádání Vašeho zastupitelstva vidím, že v Bohumíně má ČSSD drtivou převahu. Myslíte si, že je to pro vedení obce dobře?

Výsledky voleb ovlivníme jen kvalitou naší práce. Jestliže už ve třetích komunálních volbách dostáváme kolem 60 procent hlasů, cítíme to jako ocenění práce našeho týmu ve vedení radnice. Na politiku se moc nedíváme. Ve městě není levá, ani pravá strana chodníku.

Ve funkci starosty jste už od roku 1994, co si myslíte, že je pro tuto funkci nejdůležitější?

Na prvním místě musím zmínit vytvoření dobrého týmu spolupracovníků. Pak to, že se nezabýváme jen volebním obdobím, ale hlavně dlouhodobými projekty. Zodpovědně hospodaříme, protože si věříme, že tady budeme i po příštích volbách. Neslibujeme před volbami nemožné, a co slíbíme, tak se snažíme splnit, a tak se vytvořila vzájemná důvěra mezi radnicí a občany. Co potřebujete více?

Co se vám jako starostovi za poslední období nejvíc povedlo?

Vše, co zmíním, je prací celého týmu, nečiním si žádné nároky na úspěchy. Sám člověk neznamená nic. Postavili jsme čistírnu odpadních vod, která umožnila rozvoj města. Nikdy v historii města jsme neměli bazén a teď jej již sedm let máme a není ztrátový. Opravili jsme chodníky a cesty a celé centrum města. Podrželi jsme si takřka celý bytový fond se 4 500 byty a všechno vybrané nájemné vracíme zpět do oprav. Na domech je to vidět! Ve spolupráci s Elektrárnou Dětmarovice jsme do města zavedli teplo, které je minimálně o 20 procent levnější, než bylo z plynových kotelen.

Co se vám naopak nepovedlo a proč?

Nevýhodou Bohumína je jeho geografická poloha na soutoku dvou řek, ovlivněná exhalacemi z Ostravy i z Polska. Takže občas neseme následky povodní a zejména v zimě máme špatné ovzduší. Paradoxně jsou to věci, které můžeme ovlivnit jen málo, ale zhoršují image města.

Moravskoslezský kraj má podle Ministerstva práce a sociálních věcí nejnižší spoluúčast vlastních peněz na sociálních službách ze všech krajů. Tomuto tvrzení se však brání hejtman Jaroslav Palas a naopak se mu nelíbí, že zatímco stát v roce 2010 ze státního rozpočtu a prostřednictvím individuálního projektu podpořil služby částkou cca 980 milionů korun, na stejný objem sociálních služeb je pro rok 2012 k dispozici jen částka 731 milionů korun. Podle náměstka hejtmana Slavomíra Recmana pak z důvodu nedostatku peněz hrozí v kraji omezení až pro 3 tisíce klientů. Zároveň to podle jeho slov v celém kraji znamená uzavření 117 sociálních služeb, zrušení 465 pracovních míst a 831 lůžek v pobytových zařízeních. Jak se na situaci díváte Vy, jako starosta jednoho z měst Moravskoslezského kraje?

Právě v těchto dnes se poskytovatelé sociálních služeb dozvěděli definitivně o krácení jejich prostředků a skutečně i v našem městě je několik služeb existenčně ohroženo. Město se tak dostává do situace, kdy se budeme muset na financování těch nejpotřebnějších z nich podílet. Což je v situaci, kdy i příjmy obcí klesají a náklady rostou problémem. Dostaneme-li se ale v naší zemi do situace, kdy bude ohrožen důstojný život těch nejpotřebnějších, pak to není dobře.

Minulý týden vláda začala jednat o opětovném navýšení DPH. Jak se k tomu stavíte Vy?

Zvýšení DPH a s tím rostoucí ceny se již nyní citelně projevují na sociální situaci občanů. To se nyní projevuje v našem okrese zvýšenou kriminalitou téměř o 30 procent, paradoxně současně klesá počet policistů. Rostou pohledávky na nájemném. Lidem se nežije snadno. A navíc žijí v nejistotě a obavách ze ztráty zaměstnání.

Znáte problémy a starosti občanů města Bohumína?

Výsledky voleb mi umožňují odpovědět, že ano. A jsem rád, že jsem každodenně mezi lidmi. Umožňuje mi to lépe se orientovat také při schvalování zákonů v Senátu. V tom vidím často u politiků problém. Nežijí s lidmi a s jejich problémy každodenně. V Senátu, kde je však více starostů, se s tím problémem nesetkávám tak často.

Co je v současné době největším problémem města?

V zimě zmíněné ovzduší, ale na zlepšení spolu s ostatními starosty a ministerstvem životního prostředí teď intenzivně pracujeme. Není to běh na krátkou trať, ale nesmíme to vzdát. Nezpoplatněný úsek dálnice, dotace na některé druhy kotlů, hledání legislativní cesty ke kontrole způsobů vytápění, tlak na velké firmy a stavby silničních obchvatů měst. To vše je postupná cesta ke zlepšení. I když všichni víme, že nejlépe je, když fouká vítr a v létě takové problémy nemíváme. Pro budoucnost města je důležité dokončení protipovodňové ochrany. A s minulým rozvojem města v sedmdesátých letech je spojena trochu nevýhodná sociální struktura obyvatelstva, ale s tím si postupně poradíme. A pak už stačí jen aby nám stát stále nezhoršoval finanční podmínky a nezatěžoval nás byrokracií a budeme spokojeni.

Co je naopak jeho největší předností?

Dobrá dopravní poloha. Máme moderní železniční stanici, letos se snad dokončí stavba dálnice. To je podmínkou pro fungování podniků, které tady historicky vznikly právě pro dobrou dopravní obslužnost. Největší předností jsou však lidé, kteří tady žijí. Jsou báječní a nadchnou se pro společnou věc! Je radost tady starostovat.

Podle posledního sčítání lidu na severu Moravy ubývá obyvatel, jak si v této statistice stojí Bohumín?

Jsme na tom všichni stejně, ve větších městech obyvatel ubývá, v malých městech a na vesnicích přibývá. Ale celkově nás v kraji ubývá. Je to dáno snižováním počtu pracovních míst a zmíněným ovzduším.

Co děláte proto, aby lidé z Bohumína neodcházeli?

To jsou věci, které sami neovlivníme. Připravujeme plochy pro stavbu rodinných domků a bytovou výstavbu, opravujeme stávající byty. Myslíme ale i na to, aby naši obyvatelé měli možnost aktivně trávit volný čas. Vybudovali jsme pro ně aquacentrum, zmodernizovali a zdigitalizovali jsme kino a naše kulturní agentura K3 přináší atraktivní a pestrý program. Ve městě se konají nejrůznější sportovní soutěže i pokusy o rekord. Velice aktivní jsou naše občanská sdružení, mateřská centra... Snažíme se zkrátka o to, aby Bohumín byl příjemným místem pro život. Ale když nebude práce a lepší vzduch, vždy někdo zvolí jinou alternativu, přesto však v naší snaze nesmíme polevit.

Na co jste nejvíce hrdý, co se vám povedlo jako senátorovi?

Specializuji se, s ohledem na mou profesi, na komunální problematiku. Za největší úspěch tedy považuji konečné prolomení loterijní lobby a možnost regulovat hrací automaty obcemi. Ale i v mnoha jiných věcech se ve spolupráci se Svazem měst a obcí někdy něco podaří. Jsem také předsedou senátního klubu ČSSD a jsem rád, že v klubu uplatňujeme zásadně volnost hlasování (na to dbám ve městě po celou dobu působení), a přesto tvoříme dobrý kolektiv.

Co se naopak nepovedlo a proč?

I těch věcí je bohužel mnoho. Zvláště v poslední době. Třeba Drábkovy nesmyslné „reformy“. Přenos dávek na úřady práce. Zatěžování obcí byrokracií. Nesmyslnost některých dotačních titulů… I toho se najde hodně, zkrátka ne vše se podaří.

Patříte mezi příznivce omezení imunity, která by se měla vztahovat jen na projev v parlamentu. Za jakých okolností se vám to povede podle vás prosadit?

Myslím, že doba uzrála a brzy se dočkáme omezení imunity. Nevidím jediný důvod, proč bychom my, zákonodárci, měli mít jiný režim. I když v poslední době trochu ano. Máme opravdu všichni důvěru v nestrannost policie, státních zástupců a soudců? Většinově jim stále věřím, ale bohužel jsou i případy, které pak vedou k obavám.

Co by se muselo stát?

To přijde už samo. Trpělivost občanů přetéká…

Lidé jsou znechuceni současným politickým děním, jaká je podle vás z toho cesta ven?

Ano, také cítím, že už nás lidé házejí do jednoho pytle. Jestli jim tedy mohu poradit či je poprosit. Občané České republiky, všímejte si konkrétní práce vašich zástupců. Nejsme všichni stejní. Všichni nekradou. Naštěstí!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Pospíšil: Odchod Petříčka je ztráta. Babišizace ČSSD je kompletní. A Rusko u dostavby Dukovan? Konkrétní hrozba je tato

22:10 Jiří Pospíšil: Odchod Petříčka je ztráta. Babišizace ČSSD je kompletní. A Rusko u dostavby Dukovan? Konkrétní hrozba je tato

ROZHOVOR „Tomáš Petříček ve funkci obstál. Přes proruský tlak ze strany prezidenta zachoval základní…