Senátor za ČSSD: Babiš si získává lidi a Sobotka není vůdce. Zeman je opravdu hodně nemocný člověk, ale...

14. 7. 2014 4:44

ROZHOVOR Nestranický senátor za ČSSD Pavel Lebeda si nemyslí, že sociální demokracii čeká tak hluboký propad jako ODS, ale růst není na stole. Bohuslav Sobotka podle něho nemá charisma vůdce, i když politikem je podle něho schopným. Kdyby „neteklo moc krve“, tak by mu nevadilo, kdyby ho ve vedení ČSSD nahradil někdo charismatičtější. Miloše Zemana by podpořil na prezidenta znovu, i když už je podle něj za zenitem a je velmi nemocný. ČSSD by se dle něho měla zbavit bojarů a oligarchů. Ústavní soud při projednávání senátní ústavní stížnosti na církevní restituce pohrdal Senátem.

Senátor za ČSSD: Babiš si získává lidi a Sobotka není vůdce. Zeman je opravdu hodně nemocný člověk, ale...
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Pavel Lebeda
reklama

Objevují se názory, že ČSSD může dopadnout stejně jako ODS, tedy může dojít k velkému poklesu volební podpory, a že se z největší levicové strany stane relativně malá strana. Že Andrej Babiš může být pro ČSSD tím, čím byl Miroslav Kalousek pro ODS. Co si o tom myslíte? Je tu taková hrozba?

Tyto úvahy vnímám. Pokles preferencí je skutečností, i když ne tak dramatický jako u ODS. Vidíme pokles tradičních politických stran obecně, a naopak boom marketingově-populistických projektů, jako je Úsvit, který je ale už na descendentní linii popularity, a pak ANO, které díky Andreji Babiši jde nahoru. Ten dokázal atrahovat poměrně zajímavé lidi do svého hnutí. Svou lidovostí a přímostí si lidi získává. A kupodivu i lidi ze tříd vzdělanostních, u nichž bych to ani nečekal. Nebezpečí tu nepochybně je. Nyní by ty volby do sněmovny Babiš pravděpodobně vyhrál.

V sociální demokracii je vnitřní pnutí, i když tam nyní není otevřený konflikt. Vnímám ho i jako nečlen strany, i když jsem členem senátorského klubu ČSSD. Myslím si, že pořád bude dost voličů, kteří si budou cenit sociální aspekt a sociální stránku programu ČSSD a zůstanou jejími voliči i přes to, že ANO je dnes módní. ODS to lidi spočítali na základě korupčních skandálů, kmotrovství, Klausovy amnestie a dalších věcí. Nemyslím si, že sociální demokracii čeká tak hluboký propad jako ODS, ale růst toho času není na stole.

Není to také v tom, že jak jste hovořil, že Andrej Babiš je lidový a rázný, že má i větší charisma než Bohuslav Sobotka? Když to srovnáme s ODS, tak že Petr Nečas a Bohuslav Sobotka jsou takoví introverti a intelektuálové, zatímco Miroslav Kalousek a Babiš jsou výrazní?

Říkáte to naprosto přesně. Téměř jste si odpověděl (smích). Jestliže postavíme Kalouska vedle Nečase, hned vidíme, kdo je osobnost s charismatem, a kdo ne. Totéž vidíme ve srovnání Babiše a Sobotky. Sobotka je jistě uvážlivý politik a některé jeho kroky schvaluji. To vnitrostranické referendum je dobrý záměr, i když se obávám, že se mine účinkem. Ale když zůstaneme u srovnání Sobotka-Babiš, tak Sobotka nemá charisma. Bohuslav Sobotka je sice dobrý politik, ale vůdce to není. Jako výkonný místopředseda pod charismatickým vůdcem by odváděl ohromnou práci. Takto je nevýrazný, pokud jde o charisma vůdce. To tam nevidím.

Anketa

Který pražský primátor byl nejhorší?

hlasovalo: 4358 lidí

A myslíte si, že v ČSSD je nějaká osobnost, která charisma má? Například Jeroným Tejc, Jan Hamáček, Jiří Zimola či Michal Hašek...

Ty, které jste jmenoval, by byly jistě typy vůdcovštější, charismatičtější. Jak ten Hašek, Tejc... Ale to jsme na té hraně vnitrostranického pnutí, takže bych nerad tuto otázku otvíral. Jako šéfové strany by ale asi byli více vidět a slyšet.

Ona se tak otázka možná otevře po komunálních a senátních volbách podle toho, jak dopadnou...

Obě strany si jsou vědomy, že pokud budou hrotit situaci a zapalovat oheň, tak strana dál bude trpět úbytkem, takže by z toho mohlo být Pyrrhovo vítězství Haška či Tejce. Sice by jejich křídlo mohlo zvítězit, ale za nimi by zbyly trosky strany a nebylo by pak koho vést (smích). Kdyby se rozhořel vnitrostranický konflikt, tak by to odradilo spoustu příznivců.

A kdyby došlo k volbě charismatičtějšího lídra až po podzimních volbách v klidu na sjezdu nějakým způsobem, který byl nebyl konfrontační... Řeklo by se: „Tak Slávku, zkusils to, ale volební výsledky tu moc nejsou, tak to zkusí někdo jiný a ve vedení budou zastoupena obě křídla...“

Ano, kdyby při tom netekla moc krev a nesekaly se moc hlavy, tak by to voliči asi dokázali přijmout a mohli by se semknout za charismatičtějším člověkem, byť znovu říkám, že Sobotka je jako politik dobrý. Ale k vedení je potřeba mít ještě něco, ne být jenom dobrý politik.

Vy jste nakousl otázku vnitrostranického referenda, že nebude mít úplně optimální výsledek. Jaké tam vidíte riziko?

Bohuslav Sobotka dobře vnímá, že personální politiku strany dělají jacísi lokální oligarchové a bojaři typu Rykaly, Onderky, Semeráda, a ví, že oni dávají palec nahoru či dolů u různých lidí a na kandidátkách se objevují příbuzní či různí známí. Nebo nejsou respektováni ti, kteří v Senátu odvedli dobrou práci. To je například případ profesora Janečka v Brně, kdy se panu Onderkovi znelíbil, a ten si našel někoho jiného. A pak se nedá nic dělat, to centrum s tím neudělá nic. Toto by chtělo vnitrostranickým referendem změnit. Že by o kandidátních listinách nerozhodovali jedinci nebo úzký klan v kraji či místní organizaci, ale bylo by to rozhodování širší a pak by byly kandidátní listiny všeobecně přijatelnější. Bohuslav Sobotka má takovýto dobrý záměr, ale obávám se, že s tím moc nehne, tedy s tou zažitou praxí místních oligarchů a bojarů.

K tomu vnitrostranickému referendu bych dodal ještě jednu věc. Většina obyvatel nesouhlasí s církevními restitucemi, respektive se současným zněním příslušného zákona. Je škoda, že se mezi otázkami referenda problém restitucí neobjevil, ač to bylo zvažováno. Takto je posilováno přesvědčení, že ČSSD restituce odmávala, že je vyměnila za koaličního partnera KDU-ČSL.

Jak hodnotíte Miloše Zemana jako prezidenta?

Já jsem jedním z těch, kteří v Senátu podepsali jeho kandidaturu a bylo to v době, kdy se na nás i kolegové v senátorském klubu mračili, protože říkali, že ČSSD má svého vlastního kandidáta. Miloši Zemanovi nějaký esprit zbyl. Ale je škoda té nešťastné volby před deseti lety, kdy nebyl zvolen. Tehdy by byl asi přínosnější. Teď je to přece jenom nemocný člověk. Ale kdybych se měl znovu rozhodovat mezi rakouským knížetem a příznivcem sudetských Němců, který nezná pořádně ani českou hymnu a jeho žena neumí ani slovo česky, a mezi Zemanem, tak bych Zemana znovu volil, ale asi už ne s takovým nadšením, protože je to opravdu hodně nemocný člověk a je trochu za zenitem. Ale je to jako já Kolíňák (smích). On se na mě trochu mračil v jedné věci.

Ano?

Šlo o schválení, či neschválení jím navržených ústavních soudců. V minulosti Václav Klaus navrhoval a jmenoval nějaké soudce, kteří nehlasovali levicově. Očekával jsem, že to prezident Miloš Zeman bude trochu vyvažovat a že se bude klonit spíše k levicovějším kandidátům. Bohužel tomu tak není. Tak navrhl Jana Sváčka, kterého před ním navrhoval už Václav Klaus. Kateřina Šimáčková je vysloveně církevní právník.

Pak jsem měl problém s Jiřím Nykodýmem. Ne proto, že hlasoval proti naší senátorské ústavní stížnosti na církevní restituce, ale kvůli způsobu, jakým byla ta stížnost pojednána. To bylo pohrdání zákonodárným sborem, kdy se přehlédly některé důkazy a některé nebyly připuštěné. Náš právník dokázal, že ti soudci nevědí, o čem jednají a hlasují a co mají ve spise. Popřeli, že tam cosi je – teď to nebudu specifikovat, ale pak náš právník přišel a ze spisu, co měli na stole, jim to odcitoval a přečetl. To opravdu ze strany Ústavního soudu zavánělo pohrdáním Senátem. Na tom se pan soudce Nykodým podílel. Podílel se na způsobu projednání, který urážel Senát.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Lasica pro PL: Je úžasné, jakou máme prezidentku. Velké štěstí. Havlův boj? Fantastické

9:02 Milan Lasica pro PL: Je úžasné, jakou máme prezidentku. Velké štěstí. Havlův boj? Fantastické

ROZHOVOR „I dramatik může být dobrý politik“ říká ParlamentnímListům.cz o Václavu Havlovi legendární…