Servilní vláda jde na ruku EU i USA. Populista Babiš nic pozitivního nepřinesl. Hrozí nám nárůst fašismu. Hovoří poslanec KSČM

28.12.2014 15:52

ROZHOVOR Čekají českou i evropskou politickou scénu v novém roce nějaké turbulence? Podle poslance Parlamentu ČR Karla Šidla (KSČM) to nebude vůbec jednoduché. „Hnědnutí“ starého kontinentu prý poroste v souvislosti se zvyšující se imigrací, a ani EU to nebude mít snadné. Stávající vláda, která se podle Šidla příliš nevyznamenala, by další rok své existence měla udržet, záleží však také na hnutí ANO.

Servilní vláda jde na ruku EU i USA. Populista Babiš nic pozitivního nepřinesl. Hrozí nám nárůst fašismu. Hovoří poslanec KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní lavice ve sněmovně
reklama

Anketa

Jaký byl dle vás rok 2014 pro Českou republiku?

11%
hlasovalo: 24530 lidí

Jaká byla podle vás politická situace v tomto roce? Lepší, nebo horší? A proč?

Politická situace byla v roce 2014 stabilní, vládní koalice i přes časté rozmíšky a různé názory ventilované přes sdělovací prostředky ve sněmovně vždy prohlasovala většinově své zákony. Bohužel v průběhu roku nedošlo k naplňování slibů z předvolebního období, zejména od ČSSD. Nebyla naplňována ani vůle občanů České republiky, kteří své názory dávali najevo prostřednictvím petic a veřejných shromáždění.

Pracovala vláda a prezident dobře, nebo někdo naší republice, byť nevědomky, „zaškodil“?

Prezident hájil zájmy republiky i proti vůli svých odpůrců z doby prezidentské volební kampaně, intenzivně podporovaných sdělovacími prostředky. Nepodléhal ani alibistickému chování některých ministrů vlády, kteří projevovali nezdravou loajalitu až servilitu k Evropské unii nebo USA při řešení  evropských či světových problémů. Vláda České republiky jednala příliš často tak, aby nevytvářela konflikty mezi jednotlivými koaličními partnery, a to se projevuje v nepříliš aktivním řešení a změnách v rozhodujících potřebách rozpočtu i celého státu.

Jak hodnotíte Andreje Babiše? A věříte mu?

Pan Babiš je politikem, který po celou dobu svého působení ve vládě dává najevo svoji nepřipravenost na výkon exekutivní funkce. Často zneužívá argumentaci, že vyslyšel vůli občanů ve volbách a vstoupil do politiky, aby řešil jejich problémy. Tím se musel obětovat a v zájmu České republiky mění politickou a hospodářskou situaci. Bohužel na mne působí velmi populisticky a ve skutečnosti zatím žádné pozitivní změny nepřinesl ani nezavedl.

Anketa

Který člen vlády se v roce 2014 nejvíce osvědčil?

5%
29%
11%
3%
0%
0%
hlasovalo: 18578 lidí

Vydrží vláda v příštím roce?

Pokud se hnutí ANO nerozhodne opustit vládní koalici a nehodí ČSSD přes palubu, tak vláda vydrží další rok.

Jaká jsou podle vás bezpečnostní rizika pro Českou republiku a svět?

Největším rizikem vidím neřešení krize na Ukrajině mírovou cestou a trvale rostoucí tlak Západu na Rusko. Současně vnímám jako riziko pro naši republiku import cizího nacionalismu a fašismu, včetně narůstajícího vlivu imigrace zejména z oblasti islámských zemí do států Evropské unie. Dalším rizikem je trvale nevhodné řešení, či neřešení vnitřních problémů EU, nedořešení následků hospodářské krize v členských státech a narůstající tlak USA na celou Unii.

Dnes je velmi populární pojem „dedolarizace“. Myslíte, že je reálné, aby Rusko či Čína zcela nahradily americký dolar, a jaké to může mít podle vás důsledky?

Toto si nedoufám odhadnout, protože v současné době se začínají projevovat následky embarga vůči Rusku a klesá hodnota rublu. Zatím ani nevíme, jaké budou skutečné dopady proexportní ekonomiky, jako je česká. Za logické považuji, že se Rusko bude bránit a směřovat svoje obchodní a ekonomické zájmy mimo Evropu a Ameriku. Jako přirozený partner se nabízí Čína a další země mimo EU.

Je udržitelná eurozóna a vůbec EU vzhledem k odstředivým tendencím ve Skotsku, Baskicku, Katalánsku, severní Itálii, ale i jinde?

Eurozóna je pouze měnovou unií, které chybí přirozené prvky hospodářské unie v podobě například dělby práce mezi jednotlivými členskými státy, jež by vedly k přirozenému a rovnoměrnému rozvoji hospodářství jednotlivých členů a tím i celé EU. Pokud Unie bude pokračovat současným způsobem, je reálný předpoklad, že časem bude narůstat nespokojenost a budou se šířit zmíněné odstředivé tendence.

Přiklání se Evropa spíše k levicovému modelu, nebo pod některými vůdci, jako je Le Penová či Farage, „hnědne“?

Jednoznačně hnědne.

Máme jako republika přijmout TTIP, nebo najít něco jiného? Není právě v této smlouvě skryt bič na Evropu právě ze strany Spojených států?

Uvedenou smlouvu považuji za výrazně zvýhodňující Spojené státy vůči Evropě. Na obsahu smlouvy je nutné zapracovat a vyvážit budoucí partnerský vztah.

Projevuje se podle vás krize kapitalismu a tržního hospodářství, nebo dokonce jde o hlubší a zásadnější civilizační změny?

Nejsem teoretickým odborníkem, který by se pouštěl do složité a odborné analýzy. Mé vlastní vnímání reality a znalosti mi říkají, že žádný strom neroste do nebe. Jsem přesvědčen, že tržní hospodářství není všelékem a kapitalismus není perspektivním společenským uspořádáním pro udržitelný rozvoj nejen České republiky, Evropy, ale i celého světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Pospíšil: Odchod Petříčka je ztráta. Babišizace ČSSD je kompletní. A Rusko u dostavby Dukovan? Konkrétní hrozba je tato

22:10 Jiří Pospíšil: Odchod Petříčka je ztráta. Babišizace ČSSD je kompletní. A Rusko u dostavby Dukovan? Konkrétní hrozba je tato

ROZHOVOR „Tomáš Petříček ve funkci obstál. Přes proruský tlak ze strany prezidenta zachoval základní…