Sexuální útoky v Kolíně, obtěžování na koupalištích, kriminalita... Mnichovský šéfkuchař pro PL prozradil, jak se dnes prudce změnil vztah Němců k uprchlíkům

10.09.2016 19:01

ROZHOVOR Zpočátku byli uprchlíci širokou vrstvou obyvatel v Německu akceptováni. Později, po událostech v Kolíně nad Rýnem, obtěžování žen, nevhodném chování na koupalištích a vůbec zvýšené kriminalitě, se vztah k uprchlíkům prudce změnil. Takto popisuje nálady u sousedů Erhard Špaček, který v roce 1964 emigroval do Mnichova. V tamních restauracích se z něj stal elitní šéfkuchař. Dnes je sice v důchodu, přesto se stal kulturním a vlastivědným referentem Sudetoněmeckého krajanského družení – Kraj domoviny Teplice.

Sexuální útoky v Kolíně, obtěžování na koupalištích, kriminalita... Mnichovský šéfkuchař pro PL prozradil, jak se dnes prudce změnil vztah Němců k uprchlíkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erhard Špaček, majitel české hospody v Mnichově

Už se začalo vraždit i v Mnichově. Nemáte strach?

Strach přímo ne, ale jsem samosebou opatrnější. Na Oktoberfest určitě nepůjdu a na větší události, kde je spousta lidí, také ne. Ale to všechno je osud. Například ve Francii vás to může trefit v jakékoliv restauraci. Jste pak na špatném místě ve špatný čas.

Jak smýšlíte o migrantech z muslimských zemí?

Těmto lidem se musí v každém případě pomoci. Problém je, že do Evropy přišli lidé, o kterých se nic neví, nejsou registrováni, což znamená velké nebezpečí pronikání teroristů. Velké množství přichází přes Balkán, kde některé země samy usilují o vstup do Evropské unie. Hodně z nich přichází pouze z hospodářských důvodů. Nejde o politické migranty a nemají právo na azyl. Také je mylná myšlenka, že se muslimové dokáží sžít s naší kulturou. Studie jedné německé univerzity ohledně muslimů a současné situace v Turecku to jasně vyjádřila. Na otázku, co je pro ně důležitější, zda víra anebo vlast či pravlast, odpovědělo sedmačtyřicet procent, že víra. A to byli většinou muslimové, kteří se narodili již v Německu.

V německých médiích se v případě trestných činů utajuje informace, jestli byl pachatel uprchlík anebo Němec. Prý aby se nevyvolávala nenávist vůči uprchlíkům. Jenže obyvatelstvo tak hloupé není, zažívá to každý den.

Jaká vlastně vnímáte situaci v Německu, které je cílovou zemí uprchlíků?

Zpočátku byli širokou vrstvou obyvatel akceptováni. Později, po událostech v Kolíně nad Rýnem, obtěžování žen, nevhodném chování na koupalištích a vůbec zvýšené kriminalitě, se vztah k uprchlíkům prudce změnil. Důvodem je i strach ze zvýšení daní a poplatků na zdravotním pojištění, o čemž se prý uvažuje. Také dochází k ubývání peněz, které jsou vkládány do potřebných oblastí veřejného života. Do vzdělání, sociální oblasti, zdravotnictví a tak dále.

Co si v tomto kontextu myslíte o vítací politice Angely Merkelové a s ní spřízněných politiků?

Když viděla zástupy těch chudáků na hranicích, jednala humánně, aniž by si uvědomila, jaké to bude mít následky. Navíc jednala samostatně bez domluvy s ostatními státy Evropské unie. V tom ale selhala celá EU. Muselo se jednat rychle, což těžkopádnost EU neumožnila. Co mě u paní Merkelové zaráží, že nepřizná vlastní chyby. V tom je stejná jako český prezident Miloš Zeman. Až nyní to z ní věta po větě leze. Po volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku dokonce za ten debakl přijala vlastní odpovědnost.

Neměl ale prezident Zeman v některých názorech, byť je vyslovil dosti nešťastně, pravdu?

Víte, co se týče pana Zemana, nemám právo kritizovat. Nejsem českým občanem a jak už prohlásil Albert Einstein, každá země si zaslouží takové vedení, jaké si zvolila. Nicméně některé jeho výroky a volba slov jsou prezidenta nedůstojné. A jak už jsem výše zmínil, své chyby nedokáže přiznat. Ostatně Češi už v minulosti jednoho prezidenta, jenž se přiklonil k Rusku, měli. A jak to dopadlo? Čtyřicet let komunismu.

Je myšlenka multikulturní Evropy stále obhajitelná?

Jsem obrovským zastáncem spojené Evropy, ale takové, v níž si národy a národnostní menšiny uchovají své tradice a kulturu. Na druhou stranu musí respektovat ostatní národy a menšiny. Bez evropské myšlenky bychom možná opět v Evropě byli ve válce a mnohem více rozhádaní než dnes. A po hospodářské stránce by nás Asiaté a Američané již dávno zahnali do kouta. Bývalé země východního bloku navíc mají ze členství v EU více výhod než nevýhod. Česko získalo od EU za rok 2015 o 125 milirad korun více než tam vložilo.

O tom, že by se nafouklá administrativa EU měla ufouknout, snad nikdo nepochybuje. Ostatně včetně eliminace armády úředníků, kteří tam mají superzaměstnání. Oni ale přece nepůjdou sami proti sobě, aby si třeba snížili platy. To musí udělat vlády, které je tam vysílají. Také je třeba uplatňovat nějakou efektivní kontrolu. Pak si nebudou vymýšlet nesmyslné zákony a nařízení jen proto, aby prokázali, že jsou potřební. Musí si uvědomit, že do svých funkcí, úřadů a zaměstnání nebyli zvoleni či dosazeni, aby zastupovali zájmy své anebo spřízněných lobbistů, ale aby se starali o zájmy obyčejných lidí.

Jak vidíte budoucnost Evropy?

Osobně vidím jen ve spojené Evropě, tedy v EU, záruku míru a jistot pro nás Evropany a naše potomky. Musíme si připomenout to hrozné minulé století plné válek, lidských neštěstí a tragédií, hospodářských krizí. Měli bychom se z toho poučit. Nacionalismus v jakékoliv formě je naší zhoubou a hrobem pro demokracii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z Berlína přichází socialismus jak z praku. Naplno proti zdi. Šichtařová vidí důvod k obavám

16:02 Z Berlína přichází socialismus jak z praku. Naplno proti zdi. Šichtařová vidí důvod k obavám

„Během funkčního období nové vlády s vysokou pravděpodobností dojde k navýšení dalších daní,“ konsta…