Jeden z nejznámějších politických filozofů, Francis Fukuyama, spoluzaložil a vede odborný časopis The American Interest. Na jeho stránkách před časem napsal, že Západ nemá zájmy v sektářských válkách, jež mezi sebou na Blízkém a Středním východě vedou šíitské a sunnitské bojůvky. Fukuyama kritizuje to, co považuje za přemrštěnou americkou reakci na teroristické útoky v roce 2001. Podle něj by se politika Západu měla inspirovat v historické strategii britského impéria ve vztahu k Evropě v 19. století, takzvaném zámořském vyvažování (offshore balancing) – zadržovat ty nejhorší hrozby a vyvažovat síly tak, aby ani jedna strana neměla dlouhodobě navrch. V rozhovoru jsme se dotkli i situace na Ukrajině, kterou Fukuyama bedlivě sleduje a je v kontaktu s aktivisty z ukrajinské občanské společnosti. Politolog připustil, že by Západ měl Ukrajince v jejich boji proti Ruskem inspirované a financované agresi vyzbrojit, domnívá se ale, že by Západ měl Kyjevu hlavně pomoci nastartovat ekonomiku a vybudovat fungující státní aparát, který by skoncoval s rozsáhlou korupcí. Toto je druhá část ze série tří rozhovorů s Fukuyamou.
První část rozhovoru s Francisem Fukuyamou je k dispozici ZDE.
Vy jste podporoval Baracka Obamu. Jak byste hodnotil jeho práci?
Jsou různé způsoby, jaký zanechat prezidentský odkaz a jak tento odkaz hodnotit. Jeho nejdůležitější položkou asi je zákon o zdravotní péči, Obamacare, který byl významným úspěchem. Sice doháněl republikány k šílenství, ale myslím, že nebudou schopni jej zrušit. Zdravotní pojištění se stává čím dál tím víc věcí, kterou lidé budou očekávat. Myslím, že proces, kterým jsme se dopracovali k návrhu zákona, byl velmi problematický a zákon samotný, způsob jeho vytvoření, má spoustu problémů, ale to jsou věci, které lze postupně napravit. V zahraniční politice je Obama, myslím, zklamáním, ale také si myslím, že odráží hodně z pocitů amerického národa. Po dvou velkých válkách na Středním východě, myslím, není nikdo, kdo by do toho chtěl znovu skočit. Jeho instinkt pro zahraniční politiku – ve druhém období více než v prvním – není úplně zdravý. Mohl reagovat daleko silnějším způsobem na události, ke kterým došlo na Ukrajině nebo Středním východě.
Máte na mysli rétorickou sílu? Nebo si představujete nějakou vojenskou akci, například v Sýrii?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Klvaňa