Sluníčkáře nemůžete brát vážně. Psi štěkají, ale karavana jede dál. Starostka a oblíbenkyně pravdoláskařů Liana Janáčková radí, jak přežít jejich řádění

11.02.2017 23:59

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Kdybych někdy dostala tu šanci s Donaldem Trumpem promluvit, tak bych mu řekla, ať se na ty všechny řeči vykašle a je dál svůj, ať své zásadní názory nemění,“ říká bývalá senátorka a dlouholetá ostravská starostka obvodů Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nez.). „Ty výkřiky různých sluníčkářů nemůže brát vážně. Prostě psi štěkají a karavana jde dál,“ ještě k tomu dodává. Ke dvojkoalici lidovců se starosty je však dost kritická: „Pan Gazdík se už spojoval i s jinými stranami, topka jde teď ke dnu, tak nasedl na úspěšnějšího koně – KDU-ČSL – jejíž preference šly nahoru. Připadá mi to dost populistické, chce se dostat za každou cenu do Sněmovny.

Sluníčkáře nemůžete brát vážně. Psi štěkají, ale karavana jede dál. Starostka a oblíbenkyně pravdoláskařů Liana Janáčková radí, jak přežít jejich řádění
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Liana Janáčková, starostka Mariánských Hor a Hulvák

Co dělá starostka Liana Janáčková obyčejně v sobotu večer před půlnocí?

Minulý týden jsem byla na našem městském plese, ale jinak trávím víkendy, pokud mi to čas dovolí, na chalupě v Jeseníkách. I tentokrát se tam chystám, ale náladu mám poznamenanou velmi smutnou událostí, kdy nečekaně zemřel skvělý chlap a férový člověk i politik z hnutí Nezávislých František Zwyrtek. Takže se mi dnes bude jen těžko usínat...

Donald Trump nedávno vyvolal bouři kritiky, když zcela pozastavil příliv migrantů do USA. Ihned proti tomu začaly demonstrace; jiní naopak tleskají, že plní své sliby. Nyní ohledně tohoto svého rozhodnutí bojuje i s federálním soudem. Může takto razantní přístup prezidenta USA vykořenit představu, že se migrantům musí automaticky pomáhat? Anebo je to pro starý kontinent spíše špatná zpráva, jelikož se vlny uprchlíků ještě více zaměří na slabou Evropu?

Pro mne je Donald Trump po dlouhé době prvním prezidentem, který hned po nástupu do své funkce začal plnit svoje předvolební sliby. Nikdy předtím jsem se s tím ještě nesetkala a držím mu palce, aby byl ve svém boji s federálním soudem úspěšný. Způsob, jakým se hned zpočátku svého období snažil omezit nežádoucí migraci, je obdivuhodný v porovnání s liknavostí našich a především bruselských politiků z Evropské unie. Tím jsem opravdu fascinovaná. Jestli měl v průběhu kampaně nějaké hloupé, sexistické řeči, tak mi to je celkem jedno. Oceňuji především jeho činy. Měli by si z něj vzít příklad naši politikové, jejichž přístup k mnoha záležitostem lze hodnotit jako naprostou impotenci.

Anketa

Je pohádka o Sněhurce genderově závadná, když popisuje princeznu, která stále padá do léčky a musí jí zachraňovat princ s trpaslíky? Tvrdí to National Geographic

hlasovalo: 9388 lidí

Pokud bude Evropa vůči nelegálním uprchlíkům stále benevolentní a otevřená, tak ty vlny migrantů neustanou a z toho mám velké obavy. Jestli ale začnou lídři EU zastávat podobné názory jako Donald Trump, tak jsme schopni tomu účinně čelit a z této nepříznivé situace se můžeme nakonec dostat.   

Americký prezident také není miláčkem médií. Zvláště mainstreamový tisk všude na světě se spíše věnuje jeho kritice. Vy sama jste zažívala obdobné pocity, když kvůli odvážným prohlášením vůči nepřizpůsobivým menšinám jste se stala „oblíbeným“ terčem některých novinářů i sluníčkářských aktivistů. Co byste lidsky poradila Donaldu Trumpovi jako člověk, který zažil stejný „hon“ na svou osobu? Jak těmto útokům čelit?

Protože je kontroverzním politikem, tak oblíbencem médií rozhodně není. To ale ovlivňují i postavy jako je George Soros a jemu podobní, kteří svým vlivem a hlavně penězi působí na některá známá média. No, kdybych někdy dostala tu šanci s Donaldem Trumpem promluvit, tak bych mu řekla, ať se na ty všechny řeči vykašle a je dále svůj, ať své cíle a zásadní názory nemění. Ty výkřiky různých sluníčkářů nemůže brát vážně. Prostě psi štěkají a karavana jde dál. On je silný člověk, který by si s tím měl poradit, a nasměruje Ameriku podle svých plánů. V žádném případě by neměl měnit své sliby z předvolební kampaně. Z vlastní zkušenosti vím, že člověk se nemůže nimrat ve svých bolestech a různých urážkách a musí si stát za svým. Pokud se to Trumpovi podaří, budu se ho pak vážit ještě víc.

Když nedávno odešel z postu předsedy Evropského parlamentu Martin Schulz, mnoho českých politiků včetně několika europoslanců to kvitovalo s velkým  povděkem. Zvláště kvůli jeho nerealistické politice otevřené náruče vůči nelegálním běžencům. Nyní se prý stal velmi žhavým kandidátem na post německého kancléře. Nový český premiér, který vzejde z letošních parlamentních voleb, tak bude jistě čelit tlaku našeho nejdůležitějšího obchodního partnera, aby přistoupil na příjímání běženců, za což nás už dnes právě zmíněný německý politik tvrdě kritizuje. Co byste poradila budoucí české vládě, jak si s tímto tlakem poradit?  Měli bychom ustoupit, či trvat na svých stanoviscích?

To je opravdu neštěstí a pro naší republiku velká hrozba. Je šílené, že takový člověk zastával velmi důležitý post ve vedení  Evropské unie a teď by mohl ještě ovlivňovat evropskou politiku na pozici německého kancléře. Nás se to může citelně dotknout kvůli blízkým obchodním vztahům s Německem, není to pro nás dobrá situace. Těžko říct, co na to poradit, zvlášť když nevíme, jak dopadnou parlamentní volby. Současná vláda s premiérem Sobotkou v čele by už měla odejít. Ale budeme mít lepší vládu s Andrejem Babišem, který chce řídit celý stát jako svoji vlastní firmu?  O tom pochybuji...  

Pojďme nyní na českou politickou scénu. Za několik týdnů by se měl Miloš Zeman konkrétně vyjádřit, jestli se bude znovu ucházet o prezidentský post, či nikoli. Podpořila byste ho jako kandidáta? Anebo máte jiný typ na schopnou a pracovitou hlavu českého státu? 

Dost lidí mi říká, abych kandidovala, ale já to beru spíš jako celkem dobrý vtip. Miloš Zeman je určitě člověk nepřehlédnutelný, který se za své názory nemusí stydět. Já s nimi z velké části souhlasím, i když mám někdy také nějaké výtky. Je to určitě osoba, které záleží na českém národu. Pravdou ale i je, že současná politická scéna mnoho jiných možností nenabízí. Pana Horáčka určitě volit nebudu. Na rozdíl od mnoha jiných názorů si myslím, že prezident Zeman se už nemusí nějak více zviditelňovat, že mu stačí, když jen prezentuje své vlastní názory.

Je dobře, když kvůli svým dřívějším osobním vztahům k České republice pozval Donald Trump Miloše Zemana do Bílého domu, a že to pozvání proběhlo i opačným směrem. Slibuji si od toho, že česká hlava státu, která je dnes dost orientována na východ, rozprostře pak své zájmy i jinam, což bude pro republiku jenom dobře. Přehnaná orientace na východ či na západ je vždy špatně. Abych to tedy shrnula – mně kandidatura pana Zemana určitě vadit nebude.  

Jeden z pražských soudů nedávno zamítl žalobu somálské studentky na střední zdravotnickou školu, která jí zakazovala nošení hidžábu, tedy určité formy šátku. I když soudkyně svůj rozsudek zdůvodnila jinými příčinami, dívka totiž nepředložila škole platné povolení k pobytu v ČR, komu byste dala v této při za pravdu? Vedení školy, že studenti nesmí v průběhu výuky nosit na hlavě pokrývku, což je uvedeno v jejich školním řádu, anebo somálské dívce, jež dodržuje své náboženské a krajové zvyklosti?  

Jsem zcela jasně na straně paní ředitelky. Dala bych za pravdu některým médiím, kde jsem se dočetla, že ta somálská dívenka byla ve vleku některých organizací a celá kauza byla do určité míry vykonstruovaná. A proto jsem i ráda, že soud spravedlivě rozhodl, i když zřejmě bude mít tento případ své další pokračování na vyšších instancích. Jednoznačně zastávám názor, že pokud školní řád musí dodržovat naši studenti, tak proč by ti cizí měli mít výjimku.

Lidovci a hnutí Starostů a nezávislých (STAN) si nakonec spolu „plácli“ a půjdou společně do parlamentních voleb. Co na toto spojení říkáte? A domníváte se, že má nová dvojkoalice šanci získat dost hlasů na to, aby se dostala do vlády?  

Tady jsem dost na rozpacích. Já jsem starostka za hnutí Nezávislých, nemám větší sympatie vpravo ani vlevo. Pro mne je vždy důležité, jaký bude konečný výsledek pro většinu lidí. Pan Gazdík se už spojoval i s jinými stranami, topka jde teď ke dnu, tak nasedl na mladšího a úspěšnějšího koně – lidovce – jejichž preference šly v poslední době nahoru. Připadá mi to dost populistické z jeho strany, tedy za každou cenu se dostat do Poslanecké sněmovny. S řadou křesťanských demokratů se znám, těm se to moc nelíbí a já je chápu. Být v jejich kůži, tak také nesouhlasím, myslím si, že to není ku prospěchu věci. Nevím, jestli to oběma stranám při součtu hlasů vyjde, a bylo by mně líto, kdyby se KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny nedostala.

Jak nyní hodnotíte novou kauzu předsedy hnutí ANO s nákupem dluhopisů své firmy? Některá média (například Echo24) spekulují o tom, že na jejich získání mohl použít „záhadné“ příjmy, které nezdanil, a chtěl se tak prý vyhnout i další daňové povinnosti. I kdyby Andrej Babiš nakonec prokázal, že sumu na nákup dluhopisů získal férovým způsobem, měl by se člověk, který měl a má nejvyšší politické ambice, takovým způsobem vyhýbat placení daní? A co také říkáte na jeho prohlášení, že kvůli zákonu o střetu zájmů se míní obrátit se stížností na příslušný orgán Evropské unie? 

Vicepremiér, ministr financí a předseda nejsilnější politické strany chce tímto způsobem nechat cenzurovat Česko? Tedy skrze to, že mu někdo šlápl na kuří oko? To je nehorázné. Nechápu ale v této souvislosti stále tak velkou podporu hnutí Ano od české veřejnosti. Jsou ti lidé hluší nebo slepí? Když je přece tak vysoký politik z něčeho podezírán, musí transparentně a především srozumitelně vše vysvětlit. A Andrej Babiš místo toho každému nadává do korupčníků i zlodějů a novináře nazývá pakáží. Ten člověk je snad nemocný, měl by navštívit lékaře. Ovšem zřejmě má tak skvělé poradce, že vždy i ten největší průšvih dovede obrátit ve svůj prospěch...   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Málo platné.“ Ztratil Bartoš svůj náboj? Sociolog Hartl nejen o problémech Pirátů

20:01 „Málo platné.“ Ztratil Bartoš svůj náboj? Sociolog Hartl nejen o problémech Pirátů

Čeští politici se nepolepšili, musí se naučit vysvětlovat. K předvolebnímu boji, rozdělení české spo…