Smutné a ubohé divadlo. Babiš se ocitl ve velmi choulostivé situaci a tohle by měl vysvětlit. Profesor Keller o tom, jak probíhalo trestání Orbána, a co se pro podporu uprchlíků ještě chystá

17.09.2018 10:34

ROZHOVOR „Příznačné je už to, že mu (Orbánovi) na jeho ‚obhajobu‘ vyměřili pět minut (o necelé dvě minuty čas překročil). Nemohl reagovat ani na to, když mu šéf liberálů naznačoval, že může být srovnáván s Hitlerem. Nemohl reagovat ani na to, když šéf socialistů tvrdil, že Maďarsko je nejzkorumpovanějším státem Evropy. A nemohl se bránit, ani když ho jakýsi poslanec nazval odpadem. To divadlo nebylo jen smutné, ale i velice ubohé,“ říká o řízení proti Maďarsku europoslanec Jan Keller.

Smutné a ubohé divadlo. Babiš se ocitl ve velmi choulostivé situaci a tohle by měl vysvětlit. Profesor Keller o tom, jak probíhalo trestání Orbána, a co se pro podporu uprchlíků ještě chystá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller
reklama

Jak hodnotíte to, že Evropský parlament schválil návrh na zahájení řízení podle článku 7 Smlouvy o Evropské unii, kdy mohou být Evropskou radou Maďarsku odebrána hlasovací práva v Evropské unii? 

Je to smutné divadlo. Pokud se děje cokoliv v zemi, která neodmítá migranty, je to velkoryse pardonováno. Ve Španělsku jsou v kriminále političtí vězni z řad politiků usilujících o nezávislost Katalánska. Když na to před prázdninami jeden europoslanec z Barcelony poukázal, dostalo se mu odpovědi, že Španělsko je demokratická země, takže už z definice v ní žádní političtí vězni být nemohou. Franz Kafka by z toho měl určitě radost, mocně inspirovat to mohlo i Jaroslava Haška.  

Fotogalerie: - Keller se Sobotkou ve Vyškově

Profesor Jan Keller a premiér Bohuslav Sobotka na ...
Beseda se konala ve vyškovské knihovně Karla Dvořá...
Bohuslav Sobotka
Globalizační tlaky podle Kellera ustojí jen sjedno...
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka na akci mimo jiné zdůraznil, že Č...

Anketa

Kdyby si někdo v ČR na své náklady chtěl vzít domů sirotka ze Sýrie, měl by k tomu dostat možnost?

8%
92%
hlasovalo: 14715 lidí

Jak se vám líbil projev Orbána? Ten mimo jiné řekl, že se Maďarsko nedá vydírat a že je trestáno za to, že odmítá se stát imigrantskou zemí a kvůli tomu, že má jiné ideové pohledy…

V tom má Orbán samozřejmě plnou pravdu. Příznačné je už to, že mu na jeho „obhajobu“ vyměřili pět minut (o necelé dvě minuty čas překročil). Nemohl reagovat ani na to, když mu šéf liberálů naznačoval, že může být srovnáván s Hitlerem. Nemohl reagovat ani na to, když šéf socialistů tvrdil, že Maďarsko je nejzkorumpovanějším státem Evropy. A nemohl se bránit, ani když ho jakýsi poslanec nazval odpadem. To divadlo nebylo jen smutné, ale i velice ubohé.    

Problémy u Maďarska Evropský parlament spatřuje v těchto oblastech: a) fungování ústavního a volebního systému, b) nezávislost soudnictví a dalších institucí a práva soudců, c) korupce a střety zájmů, d) ochrana soukromí a údajů, e) svoboda projevu, f) akademická svoboda, g) svoboda náboženského vyznání, h) svoboda sdružování, ch) právo na rovné zacházení, i) práva osob patřících k menšinám, včetně Romů a Židů, a ochrana proti nenávistným výrokům namířeným proti těmto menšinám, j) základní práva migrantů, žadatelů o azyl a uprchlíků, k) hospodářská a sociální práva. Jádro výtek se týká zacházení s migranty. Europoslancům se nelíbí, že ilegální migranti jsou internováni a rychle vyhošťováni, že většina žádostí o azyl je zamítnuta, že Maďarsko brání svoje hranice silou… Europoslance dále mimo jiné trápí neuctivé zacházení s Georgem Sorosem. Orbán měl prý na Sorose antisemitské narážky… Maďarsko také není dostatečně pokrokové, pokud jde o prosazování genderové ideologie, a je patriarchální. Maďarsko také doposud neratifikovalo Istanbulskou úmluvu a je homofobní… To je docela dlouhý seznam… Co z toho je pravda?

Troufám si tvrdit, že pokud bychom si dali tu práci, mohli bychom sestavit podobně dlouhé a možná ještě delší seznamy obvinění prakticky vůči každé členské zemi Evropské unie. Dále si troufám tvrdit, že pokud by bylo Maďarsko vstřícné k masové vlně migrace, žádné z těchto obvinění by vzneseno nebylo. Anebo by k tomu došlo jen ve velice krotké podobě. Všimněte si takové drobnosti: na seznamu obvinění Maďarska nenajdeme výtku, že by fungovalo jako daňový ráj. Maďarsko totiž – na rozdíl od nejedné země, která je kritizuje – daňovým rájem není. Ale vůbec bych se nedivil, kdyby třeba bývalý premiér Lucemburska Jean-Claude Juncker, jehož země má z daňových podvodů kabát, Maďarsko za daňový ráj označil. Odpovídalo by to současnému chápání evropských hodnot.

Anketa

Kdyby si někdo v ČR na své náklady chtěl vzít domů sirotka ze Sýrie, měl by k tomu dostat možnost?

8%
92%
hlasovalo: 14715 lidí

Premiér Andrej Babiš řekl, že stojí za Orbánem, Orbán je náš spojenec a že Orbán byl jediný, kdo postupoval dle Dublinu a čelil ilegální migraci…

Andrej Babiš by měl spíše vysvětlit, proč si jeho čtyři europoslanci patrně myslí něco zcela jiného než on. Pan premiér se ocitl ve velice choulostivé situaci. I pokud by se zasadil o to, aby na jaře ve volbách do Bruselu kandidovali jiní lidé (čemuž věřím přesně z padesáti procent), stejně by potom patřili do frakce liberálů vedené Guyem Verhofstadtem. A většího vítače, než je tento bývalý belgický premiér, najdete v EU snad jen mezi zelenými. Andrej Babiš chce vést osobně kampaň příští rok na jaře a chce ji profilovat odporem k masové migraci. Musí přitom dobře vědět, že lidé zvolení za jeho stranu nastoupí do frakce vyložených eurovítačů. Třeba se mu podaří to voličům nějak věrohodně vysvětlit. Já bych to vysvětlit nedokázal.

Co říkáte postoji Sebastiana Kurze, který chce naopak Maďarsko trestat, ačkoli ve věcech migrace si s Orbánem notoval? Typická lidovecká politika, nebo co to je?

To se musíte zeptat Sebastiána Kurze. Snad se ho na to budou ptát ve vhodný předvolební čas i jeho voliči.

Pro návrh na potrestání Maďarska hlasovali tito čeští europoslanci: Pavel Telička (zvolen za ANO), Dita Charanzová (zvolena za ANO), Martina Dlabajová (ANO), Petr Ježek (zvolen za ANO), Stanislav Polčák (STAN), Luděk Niedermayer (TOP 09), Jiří Pospíšil (TOP 09), Jaromír Štětina (TOP 09), Z frakce Socialistů a sociálních demokratů (S+D), Miroslav Poche (ČSSD). Co říkáte hlasování svých kolegů a jaký to je vzkaz pro české občany?

Každý má právo hlasovat, jak uzná za vhodné. Jak jinak si mají lidé udělat představu o tom, co v něm skutečně je a co od něho mohou očekávat?

Můžete nám přiblížit, jaká atmosféra v Evropském parlamentu byla? Odhlasování návrhu prý socialisté nadšeně oslavovali a líbali zelenou předkladatelku…

Samozřejmě, že socialisté líbali zelenou představitelku. A zajisté v tom nemohl být žádný sexuální podtón, za to ručím. Měli pochopitelnou radost z toho, že se jim podařilo rozštěpit nejsilnější, lidoveckou frakci. Zanedlouho začne dohadování o novém předsedovi Komise. Říká se, že o tento post má zájem předseda lidovecké frakce Manfred Weber, nadějný politik bavorské CSU. Když se podaří skrze spor o Orbána rozštěpit a oslabit frakci lidovců, mohou si naději na křeslo šéfa Komise začít dělat jiní. A zase jsme u těch nejvyšších evropských hodnot. Manfred to už naštěstí pochopil, od Orbána se během pár dnů šikovně distancoval a jeho politické akcie ztratily jen nepatrně ze svého kurzu. Volný trh evropských hodnot je poměrně volatilní, kolísání v podobě výčitek svědomí se však vždy brzy ustálí.

Jak se vlastně cítíte v klubu socialistů? Asi máte často rozdílné pohledy?

Ve věcech, které se týkají sociálních otázek a záležitostí sociální politiky, hlasuji prakticky vždy s frakcí, do které jsem zařazen. Ve věcech, které se týkají otázek volného obchodu, hlasuji s tou částí frakce, která klade důraz na sociální a environmentální ohledy. Ve věcech týkajících se zcela nekritického vztahu k Ukrajině, přehnaně kritického vztahu k Rusku, nesmyslného postoje k uměle vyvolané válce v Sýrii, ale také ve věci migračních kvót či ohledně údajných přínosů migrace hlasuji proti své frakci. V případě Maďarska se ke mně přidal ještě jeden Bulhar, takže jsem v tom nebyl naštěstí tak úplně sám. 

Co si z toho všeho vezmou občané evropských států a jaký bude mít chování Europarlamentu dopad?

To uvidíme v květnových volbách příštího roku. Domnívám se, že složení Evropského parlamentu dozná opravdu výrazných změn, některé až dosud obvyklé strany jistých zemí v něm mohou zcela chybět, jiné budou citelně oslabeny podobně jako francouzští či italští socialisté v posledních volbách ve svých zemích. Orbánova strana naopak patrně ještě posílí. Seznam těch, kdo za to u nás ponesou odpovědnost, je obsažen v jedné z vašich předchozích otázek.

Maďarsko 24. 7. 2018 oznámilo, že odstupuje z jednání o Globálním paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a o Globálním paktu o uprchlících. Důvody, proč maďarská vláda odmítá podepsat obě smlouvy, které byly vypracovány na půdě OSN, přijede vysvětlit maďarský premiér Viktor Orbán (FIDES) na Valné shromáždění OSN, které bude zahájeno 25. 9. 2018. Považujte oba dokumenty za hrozbu? Jak hodnotíte to, jak k celé věci přistupuje česká vláda? Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček kritizuje, že vláda tají svou pozici… Návrhy obou smluv mají být na mezinárodním fóru veřejně projednány na 73. Valném shromážení OSN, které bude zahájeno v New Yorku 25. září. ČR na jednání bude zastupovat ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je zároveň pověřený řízením Ministerstva zahraničních věcí. Co očekáváte?

To by bylo na delší rozhovor. Jen připomínám, že v jednom z úvodních bodů Globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci se konstatuje, že každý migrant má stejný nárok na lidská práva a základní svobody tak, jako ho mají lidé prchající před válkou či pronásledováním. S politováním se konstatuje, že zatím se s ekonomickými migranty zachází jinak než s uprchlíky. Na zvláštní ochranu mají nárok pouze uprchlíci. Cílem globálního paktu je tyto podmínky vyrovnat. Držím palce ministru Hamáčkovi, aby si tyto pasáže textu vyhodnotil správně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jedni jsou vysmátí, druzí už jen čekají na exekutora. Komu rozervaná společnost asi vyhovuje? Bývalý politický vězeň má jasno

19:13 Jedni jsou vysmátí, druzí už jen čekají na exekutora. Komu rozervaná společnost asi vyhovuje? Bývalý politický vězeň má jasno

ROZHOVOR „Vláda svými chaotickými a nesmyslnými nařízeními zcela rozervala společnost, která se nedě…