Sobotka a jeho parta jsou ve sněmovně omylem. Krákora by neměl ani vyklízet vagóny. Nářez za protikuřácký zákon od pravičáka Baránka

09.12.2016 20:51

ROZHOVOR „Parta, která se teď sešla v parlamentu, představuje největší intelektuální i lidskou chudobu, která tam kdy byla,“ nebral si servítky politický tajemník Soukromníků a zakladatel strany Rudolf Baránek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. K situaci podnikatelů upozornil: „Dnes jsou zavírány hospody, které přežily komunismus, a to jen kvůli několika fanatikům.“ Protikuřácký zákon, který v pátek posvětila sněmovna, považuje za „zhovadilost“ a jeho zpravodaje za „nešťastníka“, který by neměl ani na nádraží vyklízet vagóny.

Sobotka a jeho parta jsou ve sněmovně omylem. Krákora by neměl ani vyklízet vagóny. Nářez za protikuřácký zákon od pravičáka Baránka
Foto: archiv
Popisek: Rudolf Baránek

Protikuřácký zákon podpořilo 118 ze 163 poslanců, proti bylo 23. Takže celkem jasně prošel. Jaký je váš názor na toto opatření?

Jsem silný kuřák, ale o to nejde. Jde o demokracii. Mám rád, když si mohu vybrat. Lidé v demokracii mají právo si vybrat mezi politickými stranami, svůj životní styl a také restauraci, kam chtějí jít, kde se budou cítit dobře a nebudou mít pocit, že jim někdo šlape po vlastních právech. Velmi pozorně jsem celou věc sledoval stejně jako EET nebo kontrolní hlášení DPH. Tito neobolševici zlikvidují celou řadu hospod. Dnes jsou zavírány hospody, které přežily komunismus, a to jen kvůli několika fanatikům.

Velmi pozorně jsem sledoval i páteční jednání parlamentu. Zpravodaj tohoto zákona je nešťastník, který seká chybu za chybou. I po konzultaci s panem senátorem Kuberou musím říct, že je v zákoně obrovské množství nesmyslů a chyb. Budeme ho analyzovat a pokusíme se proti této zhovadilosti ještě něco udělat.
Znovu opakuji, že zpravodaj tohoto zákona by neměl ani na nádraží vyklízet vagóny. Neuvěřitelné.

Teď narážíte i na chaos při schvalování?

To už byl vrchol. Vše mi potvrzuje jen můj názor na aktuální politickou scénu. Podotýkám, že situaci sleduji osobně od revoluce a parta, která se teď sešla v parlamentu, představuje největší intelektuální i lidskou chudobu, která tam kdy byla. Jsou slabí a velké procento poslanců, kteří se do sněmovny dostali, je tam omylem. Nikdy to nebyla taková hrůza kvality jako dnes. 

„Hotovo, protikuřácký zákon v PS schválen! Mám velkou radost, je to důležité vítězství ochrany lidského zdraví nad komerčními zájmy,“ napsal na Twitter premiér Bohuslav Sobotka. Co k tomu říci?

Bohuslav Sobotka hledá důvod, aby něco řekl. Tentokrát opět řekl nesmírnou pitomost. Jde jen o vítězství nesvobody. V ČSSD a ANO jsou lidé, kteří chtějí řídit stát nesvobodně. Chtějí zavést nad vším kontrolu, zavádějí příkazy a zákazy. Bohužel náš premiér jásá a měl by nad těmito věcmi brečet. Jásá nad EET, jásá nad zákazem kouření, jen aby byl slyšet a dali mu znovu důvěru. To není ani klasický sociální demokrat. Patří k lidem, kteří chtějí být důležití tím, že nasekají spoustu zákonů, kterými budou otravovat lidi, jen proto, aby se o nich mluvilo. 

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek také vyjádřil radost nad schválením zákona. Ocenil, že ANO hlasovalo jednotně. „Česká republika se přidává ke státům v Evropě, kde je normální nekouřit,“ sdělil v pátek na tiskové konferenci a také zmínil, že jsme jednou z mála zemí, která tento zákon ještě neměla. Jak v tomto světle vnímat problém, o kterém mluvíme?

Ano, jsou země, kde existuje zákaz kouření už dlouho. Ale když jedete po Itálii, tak se nikdo nepozastaví nad tím, že si zapálíte cigaretu v restauraci, a máte tam i popelníky. Tyto typy absolutních zákazů už jdou tak přes hranu, že se stejně nedodržují. Přímo vybízejí, aby je lidé porušovali. Zákon bude tak masově porušován, že nepůjde jeho dodržování kontrolovat. Evropa se zbláznila, a než se dostane do normální situace, bude to dlouho trvat.

Argumenty, že jde o opatření i kvůli číšníkům? Po staletí fungovalo, že když jde číšník pracovat do restaurace, počítá s tím, že se tam bude kouřit a pít alkohol. Žádná generace číšníků a servírek neměla ještě tak komfortní prostředí. Je tolik nekuřáckých provozoven, že si mohou vybrat. Že jde o ochranu personálu, to pro mě není argument. Když jim vadí hospoda, ať se jdou živit třeba jako hajní nebo lesníci. Veverky nekouří. Každé prostředí něco s sebou přináší.

Připadal by vám zákon přijatelnější, kdyby umožňoval vytvoření kuřárny, jak navrhoval poslanec Marek Benda?

Abychom si rozuměli, vůbec se nezlobím, že někdo vyžaduje nekuřácké prostředí. Ctím důvody jiných lidí. Jen říkám, že chci, aby se ostatní ohlíželi i na mé zvyklosti. Marek Benda navrhoval minimum z minima, že někde v hospodě bude jakási bouda, ve které budou kuřáci moci na okraji společnosti sedět a ještě si tam přinesou kafe. Tak alespoň to.

Pro nás je maximum mít stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory. Vždyť do těchto úprav už řada restaurací investovala spoustu peněz a teď jim stát zase pohnul zákonem. Vrazili do úprav mnohdy statisíce, možná miliony korun zbytečně. Kdo v životě nepodnikal, chodí jen do práce nebo do parlamentu jako Sobotka, toho tyto aspekty věci ani nenapadnou. Řeknou, že s tím museli podnikatelé počítat, že tohle někdy přijde… To je odpověď na přes hubu. Samozřejmě se tvrdě budeme bránit v senátu, kde máme určitou spřátelenou skupinu. Jiné řešení, než je porazit a odstavit od moci, není, a to říkám jako demokrat. Ne vidlemi, ale porazit je ve volbách.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nazvali protestující občany lůzou. Novináři, politici z TOP 09!“ Jana Bobošíková se neudržela. Brusel, neziskovky na školách, očkování...

15:20 „Nazvali protestující občany lůzou. Novináři, politici z TOP 09!“ Jana Bobošíková se neudržela. Brusel, neziskovky na školách, očkování...

Útoky na český průmysl, právní stát i svobodu slova. Přihlížení řádění neziskovek, torpédování zahra…