Sobotka dělá kašpárka celému státu. Fakt si myslí, že prezident bude kvůli němu panáčkovat? On dělá ostudu, ne Zeman, vzkazuje Aleš Brichta a dodává něco o prdeli

16.05.2017 18:13

ROZHOVOR „Já nevím, o co mu jde. Co kdyby se Sobotka jmenoval prezidentem? Jaké si myslí, že má pravomoci? Pan premiér si prostě vzpomněl, tak teď bude prezident Zeman kvůli tomu panáčkovat? To si snad dělá srandu, ne?“ kroutí hlavou nad konáním českého ministerského předsedy hudebník Aleš Brichta. A krize vlády? „Co si budeme povídat – prostě je to hon na Babiše a na hnutí ANO. Akorát prdel je v tom, že Sobotka dělá kašpárka celýmu státu,“ zdůrazňuje.

Sobotka dělá kašpárka celému státu. Fakt si myslí, že prezident bude kvůli němu panáčkovat? On dělá ostudu, ne Zeman, vzkazuje Aleš Brichta a dodává něco o prdeli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Co říkáte dění uvnitř vlády?

Tady se není o čem bavit, je to jasný, proč se tak děje. Sobotka totiž vidí ten obrovský průšvih, který mají v rámci preferencí sociální demokraté, kdy se dá u nich očekávat jasný volební debakl, takže se snaží nějaké body nahonit stůj co stůj, aby vůbec mohli před volbami dýchat. Akorát je prdel v tom, že přitom dělá kašpárka a dělá kašpárka celýmu státu.

Ty jeho demise nedemise, který měnil po dvou třech hodinách každý den, tak to bylo opravdu pimprlátkový divadlo. Mám dokonce ze všeho pocit, že celej princip je založenej na tom, že je Sobotka v podstatě obětním beránkem socanů. Zaprvé v rámci Babiše a zadruhé i v rámci Zemana, protože chtějí spláchnout dvě mouchy jednou ranou. No a Sobotka v tom hraje roli obětní figurky.

Anketa

Ohrožuje Andrej Babiš českou demokracii?

14%
86%
hlasovalo: 11248 lidí

Při té demisi nedemisi premiéra Sobotky na Pražském hradě se odehrála i nevšední situace. Jak jste ji vnímal? Za koho jste se v tu chvíli styděl víc?

Je jasné, že mu to Miloš Zeman dal pěkně „sežrat“... Mně přijde docela trapný, jestliže nám dělá premiér ostudu tím, že každé dvě hodiny mění své rozhodnutí v tak podstatné a důležité věci, jako je demise vlády. Přijde mi to jako tragédie. Tak to přece nemůže fungovat! Co ten člověk chce ještě v politice dělat?

Všiml jste si toho tóča, které se odehrálo minulý týden v Poslanecké sněmovně kvůli vicepremiérovi Andreji Babišovi? Poslanci se po několika hodinách debat usnesli na tom, jaký je Andrej Babiš pěkný lhář a téměř zločinec, který poškozuje stát... Jak toto rokování poslanců na vás působilo?

Já to řeknu jednoduše. V okamžiku, kdy vůbec ANO šlo do parlamentu a do vlády, ostatní politické strany zavětřily, že to asi bude hodně silný protivník, takže to pak logicky vyplynulo v systém „hon na Babiše“. Co si budeme povídat – prostě je to hon na Babiše a na hnutí ANO neustále. Situace, která byla před volbami, se totiž nyní jen cyklicky opakuje. Všichni – ať už jsou zleva, či zprava – se jen snaží postavit se v jeden šik. Všichni totiž vědí, že pokud přicházejí o část voličů, tak mají šanci jich zase část získat zpátky.

Takže je to všechno systém předvolebního boje a boje o část voličů, protože parlamentní volby již máme skoro za rohem. Proto se politici snaží navenek prezentovat nějakým stylem. Odéeska se snaží prezentovat stylem, že s ničím, co tato vláda udělala, nesouhlasí, a k tomu říkají, že všechno zruší – třeba pamlskovou vyhlášku, protikuřácké zákony, EET apod. Je tam u nich jakási opozice, kdy se staví nejen proti koalici, ale i proti Babišovi. Proto to je právě Babiš, který to schytává ze všech stran. Na druhou stranu ale Babiš s tím musel počítat, nevím, proč se teď všemu diví.

Všichni poslanci měli jasno v tom, že za vše může Babiš. Jenže i přesto zazněly a zaznívají názory, že vlastně Babiš prozatím nic podstatného neprovedl, a co se týče nahrávek s novinářem Přibilem, tam se dosud také neví nic bližšího. Neví se, jakou roli v nich Babiš vlastně hrál...

Já to ale nevidím tak, že by Babiš nic neprovedl. Morálně to určitě čistý není. Ale na druhou stranu si o těch jeho „kauzách“ myslím, že je všechno v mezích zákona. Minimálně podle toho, jak byly v tý době nastavený zákony. Že se dnes vzteká Kalousek, kterej přímo onen zákon s dluhopisy sám vymyslel a prosadil, tak to mi přijde přímo směšný! Vždyť je to jeho výplod, tak proč má dnes drzost se vůči něčemu takovému vyjadřovat? De iure je Babiš naprosto čistý! A teď se tím pádem všichni snaží jakýmkoliv způsobem najít cokoliv, co by mu mohli hodit na hlavu. Pro to je ale jakákoliv záminka dobrá.

Vysokoškolský pedagog a mediální odborník Petr Žantovský míní, že tuzemská média dění kolem vlády a Babiše naprosto uměle a zcela záměrně nafukují. „Nafukují to proto, že hrají na jednu branku a ta branka se jmenuje Babiš a všichni ostatní hrají v jednom dresu proti té jedné brance. Na té situaci mi vadí, že média i politici polarizují společnost,“ řekl Žantovský s tím, že média a novináři pohled zjednodušují a dělají černobílým. S tím byste souhlasil?

Co si budeme namlouvat, je to tak, s tím ale člověk nic neudělá. Napřed začíná příprava lidem vnutit nějaký názor a pak kout železo. Je výborný, jak Sobotka dnes vřeští, že zaměstnanci Mafry jednali proti ČSSD a že Babiš málem někoho úkoloval. Já si tedy nemyslím, že by zrovna úkoloval, jak má kdo psát, ale je na pováženou, že tohle zrovna říká Sobotka, který z České televize udělal vládní divizi – všechno, co se mu hodí, tam procpal a všichni ostatní pak byli zlí. Přes Radu pro televizní vysílání pak obviňoval a likvidoval Primu, že vysílá lži.

Prostě jednal, jak se mu to hodilo do krámu. Jenže co dnes vysílá zpravodajství na čétéčku, je výsměchem. Když dnes chcete nějaké informace, musíte na web anebo na nějaké zahraniční vysílání, jako jsou Fox News, BBC anebo i Al-Džazíra, což je dobrý fór. Tam třeba zprávy ze světa jsou dnes oproti tomu, co vysílá ČT, seriózní. To je ale hrozný!

Nejen média, ale i poslanci podle Petra Žantovského vidí jaksi černobíle. A tento svůj „um“ dokonale předvedli právě minulou středu. „To jsem si myslel, že se tam asi velká část poslanců úplně zbláznila. Sedm hodin se věnovali ‚důkazům‘, o nichž se jenom něco řeklo, ale nevědí, kdo je pořídil. Nevědí o tom vůbec nic, ale přesto o tom sedm hodin zaníceně diskutují,“ poznamenal k tomu ironicky pro ParlamentníListy.cz Žantovský. A není v tom sám. Podobně smýšlí třeba i režiséři Jiří Svoboda a Jiří Adamec...

To je přesně ono. Princip je jednoduchý. Poslanci prostě potřebovali cokoliv, co se dá použít vůči Babišovi jakýmkoliv způsobem. To ale neznamená, že bych se jej chtěl zastávat. Přiznám se dokonce, že celé jeho EET považuju za obrovskou koninu a strašný nesmyl, který likviduje podnikatele a malé živnostníky, a přitom to ani nefunguje. Zjistil jsem totiž, že kdokoliv bude chtít podvádět, tak podvádět bude zase, takže se tomu slavnému EET vychechtá. Naproti tomu malým živnostníkům a podnikatelům to ublíží. Co já vím, tak to jen lidem otravuje život. Na Žižkově třeba kvůli EET a protikuřáckýmu zákonu ruší polovinu hospod.

Nemají prý nervy na to, aby do toho cpali peníze a čekali, s čím zase kdo přijde a kdo si co proti nim zase v budoucnu vymyslí. Skákat podle toho, že si panáček zrovna něco vymyslel anebo vzpomněl? A pak znovu do něčeho cpát bezdůvodně peníze namísto toho, aby byla jednoznačně nastavena pravidla pro podnikání? Kdo tvoří ekonomiku každého státu? Střední třída, malí podnikatelé a živnostníci! A pokud si toto někdo neuvědomuje, tak je blb!

Jak na vás působí tahanice o post ministra financí, kdy premiér Sobotka odmítl Alenu Schillerovou jako nástupkyni Andreje Babiše? Argumentovali, že je to takový Faltýnek v sukních...

Oni se diví, že je spjatá s Andrejem Babišem? A proč by nebyla? Vždyť je to její stranický šéf, tak je jasné, že je. Kdo ale na tom ministerstvu podle ČSSD vlastně může být? Copak mohou být socani jediní ve vládě? Nebo o co jde tomu Sobotkovi? To mi fakt není jasné!

Nemůže podle vás situace nakonec přece jen dospět k předčasným volbám?

Myslím, že to nyní ve vládě jen tak nevyřeší. Nakonec to bude muset rozmotat Zeman a vyřeší to nějakou úřednickou vládou. Vždyť tímhle způsobem to již bylo řešeno několikrát. Ale zase bude okolo toho zmatek, bude zase provizorium, každej se bude vztekat a každej se bude vymlouvat na toho druhýho. Ovšem dělat předčasný volby je zbytečný. Vždyť ty řádné jsou už za pár měsíců! Otázka je, zda něco ty další volby vůbec vyřeší. Podle mne to spíš bude spět k tomu, že se nic nezmění.

Ještě minulý týden hrozila skupina senátorů prezidentu Miloši Zemanovi ústavní žalobou, pokud do úterý neodvolá ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO. Toto ultimátum sice prý nyní už neplatí, ale premiér zase chce, aby Ústavní soud řešil kompetence prezidenta přes kompetenční žalobu. Jenom naznačím, že než dokončíme tento rozhovor, tak si to může Sobotka rozmyslet...

Já nevím, o co mu jde. Co kdyby se Sobotka jmenoval prezidentem? Jaké si myslí, že má pravomoci? Pan premiér si prostě vzpomněl, tak teď bude prezident Zeman kvůli tomu panáčkovat? To si snad dělá srandu, ne?

Může tady podle vás Zeman ještě něčím překvapit?

Podle mne by úsměvné bylo, kdyby Zeman odvolal Babiše i Sobotku a Babiše by jmenoval premiérem. To by pak Sobotku ranila mrtvice! To by měl nos dlouhý jako šest chobotů za sebou. Představte si, že Zeman tohle teoreticky může udělat. V médiích se, tuším, již kdysi objevila informace o tom, že někteří ústavní právníci tvrdí, že extrémní výklad ústavy umožňuje, aby prezident navzdory zvyklostem premiéra skutečně odvolal.

To by snad Zemana roznesli na kopytech...

Podle mne by Sobotku v tu chvíli klepla pepka a všichni by začali vřeštět. Tímto aktem by se ale stejně vůbec nic nezměnilo.

Vrátím se ještě na chvíli k faktu, jak chtějí hnát Zemana před Ústavní soud. Přece jen – nezdá se vám to přehnané?

Přehnané mi to přijde celý. Přehnaný je hlavně to, že vůbec může dojít v tomto státě k tomu, že máme všichni pocit, že jsme na maňáskovém divadle. A to je špatně. Podle mne je to vše předvolební hra. Ovšem na jejím konci je strašná ostuda. To je však tragické...

Standardní mluva Andreje Babiše spočívá v tom, že tady všichni kradou. Na úřadech, na ministerstvech... Krade se podle něj roky a všude. Teď mu na to nahrála i aféra na ministerstvu školství s dotacemi pro sport.

Popravdě řečeno, opravdu to není jenom toto ministerstvo, děje se to všude. A co si budeme namlouvat – takto je to u nás v politice nastavený, jestli si někdo dělá iluze o tom, že to je někde jiný, že to je někde čistý, tak to jsou opravdu blahé iluze. A co se týče Andreje Babiše, tak i podle mne je hnutí ANO hnutím „mamon“, tam není rozdíl. Jak se říká, největší fór je, když zloděj vřeští chyťte zloděje. Zrovna tak mi na druhou stranu vadí, když na Babiše nasazují úplně všichni a předhazují mu i to, co vůbec neudělal. Anebo udělal, ale udělal to legálně a oni k tomu napřed prohlásí, že to byl podvod, a teprve v okamžiku, kdy to prostřelí všemi médii, tak pak na tom začnou balancovat ve smyslu, že paní Nováková říkala, že když to je podvod, takže krade. A tímto vytvoří nějaké podvědomí a nějaký základ veřejného mínění a pak teprve začnou něco dokazovat anebo vysvětlovat. A to je samozřejmě levárna. Já se rozhodně Babiše nezastávám, to v žádném případě, ale ten hon na ANO jako na momentálně nejsilnější stranu v preferencích je vlastně atakem na jejich potenciální volební sílu. Proto se snaží všichni kopat, aby jim alespoň něco ubrali z jejich krajíce. Tady není o čem se vůbec bavit. U toho Babiše je navíc zásadní problém, že on opravdu není závislý na tom, jaký bude mít poslanecký plat. Kdežto u Sobotky to je jediný příjem...

Teď navíc chce celou záležitost projednávat i Evropský parlament. Prý pokud nedojde k nějakému posunu v kauze, bude projednávat možné zneužívání médií vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem, a to na jednom ze svých nejbližších plenárních zasedání.

Přiznám se, že nevím, o čem by tam měli ti europoslanci jednat. Pokud k tomu dojde, tak to bude jen další důkaz o tom, že nějaká kancelářská krysa v Bruselu bude vykládat, co mají u nás dělat vláda a politici. Vždyť je to drzost! Jak něco takového vůbec mohou řešit? To se budou zabývat tím, jak někde nějaká média něco píšou? Vždyť se podívejte na to, co píšou média ve Francii! Kombinace jídla makrela s makarony, tak to fakt nevím, jak toto jídlo Evropa vůbec ustojí. Můj žaludek by to neustál.

Myslíte si, že prezidentování Emmanuela Macrona bude pro Evropu škodlivé?

Když vidím, jak se spolek Merkelová a spol. začal radovat z toho, když zvítězil ve Francii právě Macron, tak mne hned napadlo, že je něco špatně. Já té ženské totiž vůbec nevěřím.

Takže nevěříte ani Macronovi?

Já nevím, co od něho lze čekat.

To zřejmě netuší nikdo...

No, uvidíme, jak se bude prezentovat.

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co ta Jourová v base? Co Barták? Kauza Pandur. Babišův ministr… Kolem Kroupy to začíná páchnout. Bývalý šéfredaktor k práci svého kolegy

20:01 Co ta Jourová v base? Co Barták? Kauza Pandur. Babišův ministr… Kolem Kroupy to začíná páchnout. Bývalý šéfredaktor k práci svého kolegy

Nebývá zvykem, aby se novináři vyjadřovali k práci svých kolegů. Jenomže teď nastala výjimka. Noviná…