Soudruh Václav Havel promluvil...

04.10.2016 16:21 | Zprávy

OSMDESÁTINY VÁCLAVA HAVLA Na osobnost Václava Havla vzpomínají dnes lidé různým způsobem. Pro mnohé je nedostižnou morální ikonou, pro druhé jen idealistou, který své myšlenky nedokázal z velké části naplnit. Tentokrát ParlamentníListy.cz oslovily jeho jmenovce – Václava Havla z Ostravy, už pamětníka, který je přesvědčeným komunistou a kandidátem do krajského zastupitelstva. Ten nám mimo jiné sdělil: „Prohlášení Charty 77 a později dokument Několik vět byly napsány brilantně, protože oslovily nemálo lidí z tehdejšího Československa. Málo z toho se však podařilo uskutečnit a to, čeho bylo dosaženo, si vyžádalo velké ztráty nejen hospodářské, ale i morální.“

Soudruh Václav Havel promluvil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla

Pátého října by se dožil Václav Havel 80 let a k tomuto jubileu se připravuje u nás i ve světě řada akcí. Jaký názor zastáváte na tuto významnou politickou osobnost vy sám, jeho jmenovec? Čeho si vlastně na Havlovi nejvíce ceníte? A naopak co si myslíte, že se mu nezdařilo? Jak budete na něj v den jeho nedožitého jubilea vzpomínat?

Je pro mne obtížné hodnotit člověka, který již není mezi námi. Jeho osobu si vybavuji se vznikem Charty 77. Tehdy jeho popularita mezi veřejností byla po většinou negativní. Já, coby mladý člověk plný elánu budovat socialismus, jsem měl jiné zájmy než sledovat politickou situaci více, než bylo potřeba.

Cenit si něčeho není v tomto případě ten správný výraz, nicméně samotné prohlášení Charty 77 a později dokument Několik vět byly napsány brilantně, protože oslovily nemálo lidí z tehdejšího Československa. Málo z toho se však podařilo uskutečnit a to, čeho bylo dosaženo, si vyžádalo velké ztráty nejen hospodářské, ale i morální. Takže vzpomínka pouze letmá, že mi v té době někdo znepříjemnil život.

Velkou Havlovou zásluhou je prý i fakt, že se zasloužil vhodným diplomatickým jednáním o to, aby nedošlo při státním převratu v roce 1989 ke krveprolití. Že sametová revoluce byla především jeho zásluhou. Někteří čeští politici si také myslí, že by to mohlo být i tím, že k jeho přátelům patřila také řada reformních komunistů, kteří pak získali vysoké politické posty. Může tomu tak být?   

Nevím, jakou zásluhu měl on sám o bezproblémový převrat v roce 89. Jsem však přesvědčený, že tehdejší situaci ovlivnilo více faktorů. Především žádná z mocností nechtěla v zemi uprostřed Evropy krveprolití. Na druhou stranu muselo dojít k fingovanému zabití studenta Šmída, aby se situace vyhrotila tak, jak to organizátoři převratu potřebovali.
Z vlastní zkušenosti vím, že pokud by dal někdo povel, tak nás komunisty v té době nikdo neměl v úmyslu šetřit. Bezpochyby i někteří vysoce postavení komunisté k této poklidné situaci přispěli. Bohužel si informace, které by dnes mnohé osvětlily, vzal do hrobu tehdejší předseda vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

4:44 Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

Zeptali jsme se někdejšího právního poradce prezidenta ČR a ústavního právníka dr. Kuby na vyjádření…