Špinavé hry. Expert na zbraně a Blízký východ přináší šokující zprávy o tom, jak to bylo doopravdy s chemickým útokem v Sýrii, zásahem USA a jak Putin získává převahu nad Trumpem

4. 5. 2018 4:42

ROZHOVOR Petr Markvart, jenž se dlouhodobě profesně pohybuje v oblasti Blízkého východu (hlavně v Iráku a Sýrii) a v Africe a který se zabývá obchodem se zbraněmi, vysvětluje, jak to bylo doopravdy s údajným chemickým útokem syrské armády a jak ve skutečnosti probíhal odvetný úder USA a co je vše v pozadí. Celá věc má daleko širší souvislosti. „Jde především o nový globální platební a rezervní systém, jehož vznik ohrožuje anglosaskou dominanci v oblasti kontroly finančních toků a zadlužování,“ říká Markvart.

Špinavé hry. Expert na zbraně a Blízký východ přináší šokující zprávy o tom, jak to bylo doopravdy s chemickým útokem v Sýrii, zásahem USA a jak Putin získává převahu nad Trumpem
Foto: Debatní klub
Popisek: Petr Markvart v Debatním klubu
reklama

Co si myslíte o tvrzení, že armáda Bašára Asada způsobila chemický útok v syrské Dúmě? Někteří analytici říkali, že záběry z videí ukazují, že jde o frašku. Navíc proč by to Asad dělal, když Trump před tím incidentem mluvil o tom, že chce vojáky ze Sýrie stáhnout…?

Tvrzení, že syrská armáda způsobila chemický útok proti vlastnímu obyvatelstvu, je nejen dodnes nedoložené ničím kromě tvrzení Spojenými státy a Velkou Británií placených „nevládních“ organizací a několika amatérskými videozáběry (natočenými bůhvíkde a kým), ale je navíc i zcela nepravděpodobné. V okamžiku, kdy syrská armáda vítězí a poráží islamisty na celé čáře, se najednou rozhodne (přestože ví, že západní země si použití chemických zbraní stanovily jako „nepřekročitelnou červenou čáru“) zaútočit na vlastní nespecifikované civilisty a z neznámého důvodu proti nim použít chemickou zbraň. To, že k podobné provokaci v režii Západu dojde, bylo ostatně předpovězeno již několik měsíců před událostí.

Anketa

Obáváte se vypuknutí světové války?

86%
hlasovalo: 6524 lidí
Věřím tomu, že Trump chce skutečně americké vojáky ze Sýrie stáhnout, ale potřebuje exitovou strategii. Nejmocnější a neporazitelná Amerika, vzor demokracie a humanity, přece nemůže připustit, že po sedmi letech bojů, zpravodajských her a hlavně miliard dolarů daňových poplatníků, utracených v této nesmyslné kampani, odchází ze Sýrie, aniž čehokoliv dosáhla. Naopak – proklínaný Asad je stále u moci, a byť ve zničené zemi, je stále populárnější, Rusové nejenže pevně vojensky zakotvili ve Středomoří, ale posílili v průběhu konfliktu též významně i svoje vztahy s Tureckem, Íránem i Egyptem, a prorazili tak úspěšně jižní křídlo obklíčení své země.

Jeden vlivný muž a můj dobrý přítel z africké země, kterou by nikdo neoznačil za proruskou a kde drží dosud jak Francouzi, tak i Američané svou významnou vojenskou přítomnost, napsal nedávno na svůj Facebook: „… ta údajně velká vojenská síla Spojených států je založena pouze na tweetech a vuvuzelách médií. Nová a pravá světová vojenská síla v novém bipolárním světě je Rusko... Nový svět se narodí prostřednictvím Sýrie a monumentálního selhání Západu v Iráku…“

I když toto tvrzení můžeme zatím považovat za hodně nadnesené, vyjadřuje aspirace a pocity představitelů rozvojového světa ze současné geopolitické situace. A v těch rozhodně nejsou naši současní spojenci favority. A tak si museli dopřát v Sýrii alespoň toto malé, víceméně virtuální vítězství.

A co ty takzvané Bílé přilby? Objevovaly se informace, že jsou to struktury napojené na islámské teroristy a placené Británií a USA…

Organizace Syria Civil Defence, zvaná též „Bílé přilby“ byla založena v Istanbulu březnu roku 2013, tedy pouhých několik měsíců před prvním velkým a medializovaným použitím chemických látek v Ghútě u Damašku. Jejími původními hlavními akcionáři byli katarský červený půlměsíc, tehdejší samozvaná Syrská národní rada, působící z Turecka, a turecká zpravodajská služba MiT. Její hlavní postavou je dodnes bývalý britský zpravodajec James Le Mesurier, který po odchodu z britského královského pozemního vojska a z vojenské rozvědky MI6 vymetl jako soukromý kontraktor kdejaký konflikt na Blízkém a Středním východě. Jím ovládané společnosti Olive group a Good Harbour International pracovaly i pro nechvalně známou žoldáckou soukromou armádu Spojených států Academi (dříve Blackwater).

Bílé přilby se pravidelně objevují tam, kde je potřeba nahradit vousaté islamistické hrdlořezy někým mediálně přijatelnějším pro západní útlocitnou veřejnost. Zpravidla je vidíte na filmových záběrech či fotografiích, jak zachraňují z ruin budov malé děti, které o několik dnů později zázračně uzdravené zase někde chodí do školy či běhají s jinými dětmi. Jsou zkrátka vždy tam, kde je potřeba škodit, poskytovat podporu teroristům a hrát špinavé hry. Ne náhodou byli tito dobrodinci podepsáni i pod soustavným otravováním hlavního zdroje pitné vody pro Damašek na konci roku 2016. Nedlouho předtím obdržel žoldák Le Mesurier z rukou královny Alžběty II. řád „Rytíře britského impéria“.

Toto pravděpodobně nejdražší současné filmové studio na světě je dnes, po tureckém i katarském odchodu z tábora Saúdské Arábie, již plně v režii Rozvojové agentury USAID a britské Foreign and Commonwealth Office. Oficiální odhady uvádějí, že pracuje s rozpočtem zhruba 150 milionů dolarů ročně. S tímto profilem musejí být Bílé přilby jako oznamovatelé použití chemických zbraní v Dúmě Syrskou arabskou armádou nutně pro každého rozumného člověka velmi nevěrohodným zdrojem informací.

Co si myslíte o samém průběhu zásahu? Bylo to jen divadlo? A byly zničeny chemické zbraně?

Průběh útoku Spojených států, Velké Británie a Francie proti Sýrii dne 14. dubna 2018 byl vším jiným, než se nám následná propagandistická vyhlášení médií pokoušela namluvit. Byl to útok vedený z vojenských letounů, z hladinových plavidel i z ponorky, a to řízenými střelami JASSM (AGM-158), Tomahawk (BGM-109) a evropskými SCALP a MdCN. Všechny strany se shodují, že bylo použito více než 100 těchto střel na tři nevojenské objekty.

Anketa

ČT odvysílala úspěšný film Metanol. Myslíte si, že stát ošetřil věci tak, aby se ,,Metanolová aféra" už nemohla opakovat?

4%
96%
hlasovalo: 3190 lidí
Prvním byl komplex tří administrativních budov na předměstí Damašku Barze, sídlo státní společnosti SSRC, která dříve plnila výzkumné úlohy na poli farmaceutik a umělých hnojiv. Tento komplex budov byl nazván „střediskem syrského výzkumu chemických zbraní“. Proč by takovéto významné zařízení, které bylo minimálně od konce 90. let v hledáčku západních zpravodajských služeb, leželo v podstatě na hranicích území ovládaného teroristy, už nikdo nevysvětlil.

Dalšími dvěma objekty byla blíže nespecifikovaná „výrobní a skladovací zařízení pro chemické zbraně“. Jejich zničení by tedy musel nepochybně provázet únik těchto smrtelně jedovatých agens do okolí, které je živou a hustě osídlenou zemědělskou oblastí jižně od města Homs, s větry vanoucími výhradně východním směrem. To by tedy bylo doprovázeno stovkami a tisíci obětí, což by se jistě neutajilo.

Logický závěr tedy zní – šlo o koordinovaný cvičný úder vzdušných a námořních sil tří zemí na tři v podstatě nechráněné a bezvýznamné objekty. Bylo použito neuvěřitelné množství řízené munice, když by na zničení každého z těchto objektů stačil zlomek toho, co bylo vypáleno. Tomu, že útočník neočekával (přes vyhlášení Ruska) žádnou odvetu, nasvědčuje především fakt, že se útoku dopustily omezené vojenské síly bez podpory svazů letadlových lodí či jiných významných vojenských sil.

Po úderu následovala mohutná propagandistická kampaň, která jej překřtila na „konec syrského chemického programu“. Pravděpodobně téhož, jehož veškeré chemické prostředky a suroviny na jejich výrobu byly zničeny v letech 2013 a 2014 na americké lodi Cape Ray uzpůsobené k tomuto účelu. Bylo tak učiněno pod dohledem Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která v srpnu 2014 osvědčila, že Sýrie již nevlastní žádné bojové chemické látky ani suroviny k jejich výrobě.

Proč to celé Trump dělá? A je už totálně zpacifikován „bažinou“, nebo se snaží pouštět páru z hrnce, aby uvolnil tlak? Je v tom nějaká geostrategická hra?

Ukazuje se stále jasněji, že nezáleží příliš na tom, kdo je ve Spojených státech zvolen, ani na tom, o hlasy jakých voličů se opíral, ani na tom, jakou rétoriku při tom používal. Výsledkem je a bude vždy pouze bezohledné prosazování zájmů vlastní země za každou cenu. Ostatně každá velmoc v tomto směru jedná obdobně. Otázkou zůstává, zda se toto prosazování děje v souladu s mezinárodním právem, či nikoliv. A to v tomto konkrétním případě útoku na Sýrii bylo flagrantně porušeno. Přihlouplý příběh o použití chemických zbraní a jejich následném zničení spravedlivým Západem už přitom není ani vzdáleně pravděpodobný nebo uvěřitelný. Od nás se vyžaduje pouze projevení solidarity s útočníkem, s porušením mezinárodního práva, s nespravedlivou a hloupou kampaní. Jsme přece spojenci, že?

Ono to celé má daleko širší souvislosti. Jde především o nový globální platební a rezervní systém, jehož vznik ohrožuje anglosaskou dominanci v oblasti kontroly finančních toků a zadlužování nebo, chcete-li, budování závislosti zbytku světa na jedné rezervní měně či jejích subtilnějších derivátech. Jde nepochybně i o nové primární energetické zdroje, které by mohly ukončit honbu za uhlovodíkovými i jadernými palivy. Hraje se tedy o surovinové zdroje, o trhy, o finanční vliv na fungování zbytku světa. A pro nás je velmi důležité, abychom se v tomto poněkud chaotickém světě nechovali jako přikyvující hlupáci, což předvedla v této krizi novičok – Dúmá naprostá většina českých politiků, ale jako pragmaticky uvažující a jednající země, která dělá to, co je v zájmu jejích občanů.

 

Petr Markvart je vystudovaný právník. Ve druhé polovině 80. let pracoval v podniku zahraničního obchodu Technoexport, mimo jiné jako obchodní referent realizace petrochemických investičních celků v Iráku a asistent generálního ředitele. V letech 1989 až 1995 působil v Sýrii jako ředitel blízkovýchodní expozitury – pro Technoexport Praha, později pro německý Südrohrbau Ingolstadt. V letech 1998 až 2001 pracoval pro kanadskou firmu MacDonald Engineering Group Calgary jako ředitel její dceřiné společnosti v Nigérii. Od roku 2002 působí v leteckém průmyslu jako konzultant pro země západní Afriky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Omezenci se zasviněnými mozky. Ohrožují životy druhých. Docent Valenčík pozoruje naprostý rozklad celé politické reprezentace

20:49 Omezenci se zasviněnými mozky. Ohrožují životy druhých. Docent Valenčík pozoruje naprostý rozklad celé politické reprezentace

ROZHOVOR Tohle je hlavní bezpečnostní riziko! „Nenormálnost situace u nás nespočívá ani tak v tom, ž…