Britové se rozhodli v referendu pro vystoupení z Unie. Proč podle vás?
Na první pohled to vypadá báječně; konečně opět nabytá svoboda, nezávislost, suverenita… Krásná představa, ale je tu jeden háček – za tím vším stojí nacionalisté, což je kazem na celém Brexitu. Ultrapravice, či jak tato seskupení po celé současné Evropě nazvat, má ale bohužel pravdu. EU, jak ji rád nazývám nevyvedeným klonem RVHP, má ve svém čele politiky, kteří jsou zcela odtrženi od reality. Kdo je Juncker, šéf Evropské komise, když pomateně srovnává přistěhovalectví před půl stoletím a dnes? Jeho demagogie je až rozkošná; v roce 1960, když mu bylo šest, tak se k nim do ulice přistěhovalo několik nových rodin. Ptal prý se táty, co jsou zač, a on mu řekl, že jsou to Maďaři. Za nějakou dobu se do jejich okrsku údajně nastěhovalo také několik českých a slovenských rodin. A oni je přijali, uprchlíky, kteří utíkali před komunistickým režimem do Lucemburska.
Spadl pan Juncker, šéf Evropské komise, z višně na hlavu? Srovnávat pár rodin, které se přistěhovaly do Lucemburska z Maďarska, Československa nebo Slovenska, se statisíci běženci z Afriky a Blízkého východu? Přicestovaly ony rodiny bez cestovních pasů či s těmito dokumenty falšovanými? Jakými nemocemi byli tito lidé nakaženi? Hrozila z jejich strany teroristická činnost...?
Dělat si iluze o Junckerovi je čiré bláznovství. Z postu premiéra musel odstoupit poté, co se zjistilo, že lucemburské bezpečnostní služby sbíraly informace o předních politicích a podnikatelích a některé z nich i odposlouchávaly. A vloni vyšlo najevo, že Lucembursko uzavíralo se stovkami nadnárodních firem speciální dohody a umožňovalo jim platit extrémně nízké daně. To vše v době, kdy byl Juncker nejen premiérem, ale i lucemburským ministrem financí.
Je mimo mísu, když tvrdí, že jsou dnes čtyři země, které nesou hlavní břemeno; devadesát procent všech uprchlíků přijme desítka zemí. Zbylých osmnáct uráží, když neomaleně tvrdí, že nedělají vůbec nic. Prý proto, že některé členské státy docela chladně prosazují své národní zájmy, Egoismus jednotlivých částí Evropské unie brání efektivnímu a humánnímu řešení těchto problémů. Lucembursko má 2,1 žadatele o azyl na 1 000 obyvatel. Švédsko nejvíc, resp. 8,2 žadatele. O azyl nyní žádá v Německu 210 000 běženců, v Lucembursku 1,5 tisíce…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban