Stanislav Huml rok po masakru v Oděse: Mám jasno, jak to bylo. Upalování, střílení lidí a dobíjení na chodníku

01.05.2015 17:22

ROZHOVOR O třetí světové válce i výročí konce té druhé si ParlamentníListy.cz povídaly s poslancem Stanislavem Humlem, který se podrobněji rozhovořil o masakru v Oděse 2. května minulého roku. „Podle všeho členové Pravého sektoru nahnali ruskojazyčné lidi z antimajdanské demonstrace před Domem odborů dovnitř. Molotovovými koktejly ho zapálili. A po těch, kteří se snažili uniknout oknem, stříleli, další dobíjeli na chodníku.

Stanislav Huml rok po masakru v Oděse: Mám jasno, jak to bylo. Upalování, střílení lidí a dobíjení na chodníku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Stanislav Huml

Vy jste nedávno prohlásil, že začala třetí světová válka. Proč si to myslíte?

Už jsem na tento dotaz odpovídal u vás na ParlamentníchListech.cz. Války nezačínají výstřelem. Ale někdy obléháním města, jindy – jako první světová – vraždou panovníka. Nebo útokem pod falešnou vlajkou jako druhá světová. Jsou války, které ani za válku nepovažujeme. Nazýváme ji humanitárním bombardováním. Kdo s kým válčí, se tak nějak ani nekomentuje, nepátrá se po následcích, nepočítají se mrtví. Z tohoto úhlu pohledu se dají za obléhání nazvat i sankce, mající za cíl nabourat ekonomickou strukturu, vyhladovět obyvatele společnosti vnucovaného nepřítele. Dokud bojují zelení mužíci, bojovníci ISIL, Blackwather nebo Kolomojského soukromé prapory na území ruskojazyčného obyvatelstva, a umírat budou jen podlidé, budeme vesele říkat, že válka ještě nezačala.

Nebudeme se ptát, kdo to vše zaplatí. A budeme tvrdit, že to není válka. Dnes se válka nevyhlašuje, rezoluce OSN vyhlášení útočné války neumožňuje. Nečekejme papír ani usnesení nějakého parlamentu. Stále je šance vše urovnat diplomaticky. Je za minutu dvanáct. Pokud jsem řekl, že třetí světová válka začala, pak mluvím o obléhání, které jednou historici budou vnímat jako začátek konfliktu. Jediné mé přání je zachovat mír. Bohužel cítím, že přichází válka, u které marně hledám ve jménu čeho se vlastně má konat. Skončí to tak, jak to většina připustí.

Teď si však připomínáme 70. výročí konce druhé světové války, což přináší i různé názory. K výroku Tomáše Klvani, že ze strany Rudé armády nešlo o osvobození, ale obsazení, jste se již vyjádřil...

Klvaňa zamrzl v době studené války. Pomýlení jako on, u kterého nevím, kde to považuje za svůj domov, nám můžou být ukradeni.

Co říkáte na argumenty, že české země neosvobodili převážně Rusové, ale Ukrajinci, respektive 1. ukrajinský front?

Na tuhle otázku už proboha historici odpověděli. Byl to jenom název. Samozřejmě, že šlo o sovětské jednotky, Rudou armádu. Nebyli to Ukrajinci jako takoví. Byl to ukrajinský front, protože šel přes Ukrajinu na Berlín. To je úplná pitomost od toho, kdo to vypustil.

O dění na Ukrajině se hodně zajímáte. 2. května se chcete zúčastnit v Praze vzpomínkové akce na události v Oděse před rokem. Co se podle vás před rokem v Oděse stalo?

Viděl jsem mnoho dokumentárních věcí, takže vím, co se tam stalo. Při fotbalovém utkání se mezi fanoušky prokazatelně vyskytovali převlečení lidé s proruskými vlajkami. A přitom měli štíty kryté obličeje. Byla to evidentně vyprovokovaná akce, jeden z útoků pod falešnou vlajkou. Schválně aby se vyprovokovaly násilné střety. Podle všeho členové Pravého sektoru nahnali ruskojazyčné lidi z antimajdanské demonstrace před Domem odborů dovnitř. Pokud jste odtamtud viděli obrázky, tak jestliže má někdo z celého těla upálenou jenom hlavu a zbytek těla je nedotčen, tak je z toho zřejmé, jakým způsobem ten člověk zemřel.

Takže budovu odborů zapálili a nechali je tam uhořet?

Molotovovými koktejly ho zapálili. A po těch, kteří se snažili uniknout oknem, stříleli, další dobíjeli na chodníku. Těhotná žena byla zřejmě uškrcena. Obrázky z toho na YouTube jsou strašné. Pro mě to byl zlom v chápání Majdanu jako takového. Oděsa mě přesvědčila o tom, že fašismu se musíme postavit. Od té doby jsem velmi pozorný k vyjádření Kyjeva. Je mi jasné, že se objektivního vyšetření těžko dočkáme. Nakonec to tak i dopadlo. Zaznamenal jsem, že si to snad zavinili sami a že tam byl vítr, který vše rozfoukal. To je úplná blbost. Ve finále jsou vidět záběry, jak členové Pravého sektoru vykopávají dveře, které si lidé zamkli. Natáčeli si to dokonce na videa. Některé obrázky jsou hodně brutální.

Všiml jsem si, že vás pobouřil výrok Václava Bartušky v této souvislosti?

Bylo na něj za tyto nehorázné výroky podáno trestní oznámení. A ne jedno. Svému ministrovi zahraničí držím palce, aby se uměl vyrovnat s faktem, že na pozici diplomata zaměstnává nediplomatického pitomce. A ti ve státní správě nemají co dělat.

Napsal jste také, že „agresor není ten, kdo drží vlastní území, kde se narodil a žil, ale ten, kdo sedne do tanku a přes odpor místních obyvatel vjede do města a vyvraždí místní policisty“. Myslíte si tedy, že na Ukrajině je hlavním agresorem kyjevská vláda?

Ano. Na začátku se ty tanky nehnuly z východu na západ, ale ze západu na východ.

Na závěr se zeptám na jiné téma. Sněmovna schválila v novele zákona o pozemních komunikacích, že na vybraných úsecích dálnic by mělo být možné za příznivých podmínek zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů za hodinu...

Chci upozornit, že jsme nezvýšili nejvyšší povolenou rychlost. Stále je 130 kilometrů za hodinu. Ale dali jsme správci komunikace právo, aby v odůvodněných případech mohl zvýšit povolenou rychlost. S tím, že ten úsek je natolik bezpečný, že to nebude problém. Že ve 150kilometrové rychlosti nepřežijete střet, je pravda. Nepřežijete ho ani ve 130, když vletíte do pevné překážky. Fakt je ale ten, že technologický postup se nedá zastavit a v dnešní době jsou auta na úplně jiné úrovni. Málokteré auto nabourá ve 130, to jsou výjimečné případy. Při jízdě na dálnici, pokud jedete plynule, máte čas na reakci, brzdění a střety bývají v rychlosti menší. Znovu opakuji – nedali jsme bianco šek a nezvýšili povolenou rychlost na 150. Stále na dálnici platí nejvyšší povolená 130. Ale ministr dopravy má možnost – nemusí ji využít, je to na něm – na nějakém úseku zvýšit povolenou rychlost až o 20 kilometrů. Myslím, že je to liberální, rozumné a možná že to ani nikdy nebude použito. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Keller: Halík má pevně nakročeno na cestu do pekla. Krajně cynické, pokrytectví. Kauza Lety mne naplňuje hlubokým smutkem

16:27 Profesor Keller: Halík má pevně nakročeno na cestu do pekla. Krajně cynické, pokrytectví. Kauza Lety mne naplňuje hlubokým smutkem

ROZHOVOR „Já si myslím, že k žádnému Czexitu nedojde. Ty země, které by v nás ztratily fantasticky …