Stárnoucí režisér Menzel sahá ženám pod sukně. Poslanec osloven slovy o blbci, a možná „tank“, ale určitě ne „think“. Miloš Zeman tentokrát hodně zostra

2.9.2015 4:37 dop.

ROZHOVOR Prezident Miloš Zeman v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz reagoval na kritiky jeho cesty do Čínské lidové republiky, kde je tento týden na státní návštěvě. Stejně tak se vyjádřil k těm, kteří kvůli probíhající uprchlické krizi nazývají odpůrce imigrace za xenofoby či rasisty. Takové nálepkování je podle prezidenta nesmyslné. Peprný komentář směřoval i na adresu režišéra Jiřího Menzela, který ho v nedávném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nazval „inteligentním hlupákem“ a většinu národa za hlupáky.

Stárnoucí režisér Menzel sahá ženám pod sukně. Poslanec osloven slovy o blbci, a možná „tank“, ale určitě ne „think“. Miloš Zeman tentokrát hodně zostra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Pane prezidente, cestujete do Čínské lidové republiky na oslavy 70. výročí ukončení druhé světové války v Tichomoří. Kolem vaší cesty a především kvůli účasti na slavnostní vojenské přehlídce jste čelil mnohým ostrým kritickým slovům. Co byste těmto kritikům vzkázal?

Vzkázal bych jim, že čínských vojáků zahynulo sedmnáct milionů, že díky nim vázali japonskou armádu, která by jinak mohla z východu zaútočit na Sovětský svaz, a pak by celá druhá světová válka skončila úplně jinak a mnozí z nás nebo z našich předků by už tady nebyli.

Proč podle vás těmto kritikům vadí účast na vojenské přehlídce, což je akce, která se tradičně pořádá při podobných výročích? Myslíte, že jim vadíte spíše vy osobně, nikoli hlavně přehlídka?

Myslím si, že moji kritici hledají každou záminku, aby nesouhlasili s mým postupem. Nicméně já nejsem loutkou svých kritiků. Snažím se hájit ekonomické zájmy České republiky a účast na přehlídce a následná jednání s čínskými představiteli zahrnují rovněž hájení těchto ekonomických zájmů.

Bývá zmiňován Vladimir Putin, který se akcí rovněž zúčastní a s tím i slova, že byste neměl stát po jeho boku ve chvíli, kdy stále údajně armáda Ruské federace bojuje na Ukrajině. Co si o tom myslíte?

Vladimir Putin je prezident Ruské federace. Nevím, jestli pořadí bude takové, že budu stát po jeho boku, ale chtěl bych vás upozornit, že jsem po jeho boku již jednou stál, a sice v Normandii, kde jsem měl z jedné strany Vladimira Putina a z druhé strany Angelu Merkelovou, a tehdy žádný idiot neprotestoval.


Rozhovor s prezidentem vedl Radim Panenka. (Foto: Hana Brožková)

Očekáváte v Číně, kromě oficiálních oslav, i něco nového v česko-čínských vztazích? Mám na mysli kupříkladu nějaké další významné dohody apod.

Zcela určitě ano, a protože nerad prozrazuji podpis dohod před tím, než se uskuteční, počkejte si zhruba týden a budete mile překvapen.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte Miloše Zemana v polovině jeho prezidentského mandátu?

82%
5%
3%
2%
8%
hlasovalo: 36816 lidí

Někteří analytici tvrdí, že čínský ekonomický vzestup se nyní ukazuje jako do určité míry bublina, který je dotován vládou. Stačí se prý podívat na problémy z poslední doby a intervence čínské centrální banky…

Neznám zemi, která by neměla ekonomické problémy. Má je stejně tak Evropská unie jako Spojené státy a věřím, že čínská ekonomika své problémy, které jsou mimochodem zveličovány, úspěšně vyřeší.

Kromě jednání s prezidentem ČLR, plánujete ještě během své návštěvy osobní setkání s někým ze státníků, kteří na oslavy přicestují?

Předpokládám, že se setkám s Vladimirem Putinem a nevylučuji ani další setkání, ale kromě toho je součástí mého programu i setkání s významnými čínskými podnikateli a naopak s představiteli CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v Pekingu nebo v Šanghaji.

V některých médiích se množí ošklivá osočení, že ti, kteří nechtějí pomáhat uprchlíkům, jsou rasisté a český národ je rasistický a dochází k fašizaci společnosti a až budeme jednou utíkat my, tak nám také nikdo nepomůže. Co na to říci?

Za prvé, nevidím důvod, proč by se z demokratického státu utíkalo. A za druhé, přesně na vaši otázku jsem reagoval na tiskové konferenci, kde jsem řekl, že nálepkování, že každý, kdo se obává uprchlické vlny, je rasista, xenofob nebo dokonce fašista, je nálepkování nesmyslné.

Poslanec TOP 09 Jan Farský o vás řekl, že nejste prezident, ale spíše Putinův velvyslanec a podbízíte se lidem s pivem a bůčkem. Může za tím výrokem být ještě něco, kromě, jak často sám zmiňujete, naštvanost z prohry Karla Schwarzenberga?

Nedávno jsem citoval svůj plánovaný epitaf, podle něhož jsem dokázal k nepříčetnosti rozzuřit každého blbce. Mám dojem, že pan poslanec Farský se cítí tímto epitafem osloven.

Režisér Jiří Menzel zase u příležitosti uplynutí poloviny vašeho mandátu prohlásil, že většina českých občanů jsou hlupáci a vy se jim chcete zavděčit. Jak byste na to reagoval?

Je to urážka českého národa stárnoucím režisérem, který byl kdysi slavný a nyní, jak ukázal Blesk, už vyniká jenom tím, že sahá ženám pod sukně.

Váš tiskový mluvčí se poslední dobou pře na internetu s Jakubem Jandou z organizace Evropské hodnoty, jehož zástupci vás často kritizují. Co si o tomto think-tanku, jak se sami nazývají, myslíte?

No, nevím, jestli je to tank, ale jsem si jist, že to není think.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba přispěje důchodcům a chudým. A už se ozývá: Proč to nedělá stát?

21:31 Hejtman Kuba přispěje důchodcům a chudým. A už se ozývá: Proč to nedělá stát?

Jihočeský kraj plánuje přispět nízkopříjmovým rodinám a seniorům až čtyřmi tisíci. Tato speciální dá…