Starosta Blatné: Spokojený občan je i příznivý volič

01.10.2011 21:30

ROZHOVOR Starosta Blatné Bohuslav Navrátil (Volba pro město) tvrdí, že spokojený občan znamená i spokojeného voliče. Dodává také, že prioritou pro volené zastupitele musí být zejména zájmy těch, které politici zastupují.

Starosta Blatné: Spokojený občan je i příznivý volič
Foto: redakce
Popisek: Bohuslav Navrátil, starosta Blatné
reklama
Pane starosto, jak hodnotíte svoji dosavadní činnost na radnici?

Na radnici působím již druhé volební období. Jako starosta však první období, minulé jsem vykonával funkci místostarosty. Jsem rád, že mohu v tomto období pokračovat, neboť jsem se na řadě chystaných akcí spolupodílel a nyní mohu spolupracovat na jejich finalizaci a uvádění v život. Nerad odcházím od nedokončené práce. Za necelý rok ve funkci starosty jsem zatím potěšen tím, že se daří vzhledem i k partnerům jako je „kraj" prosazovat a realizovat řadu významných a pro město důležitých akcí.

Co jste tedy za své dosavadní volební období dokázal prosadit vzhledem k obyvatelům města Blatná?

Zde budu konkretizovat některé akce, které jsem naznačil v odpovědi na první otázku. Podařilo se přesvědčit Zastupitelstvo města k odsouhlasení opakovaného podání žádosti (i za méně výhodných podmínek vlastního podílu) o dotaci z ROP NUTS II Jihozápad. Jde o žádost o dotaci na revitalizaci zchátralého areálu bývalého stavebního podniku na občanskou vybavenost. Vznikne zde rekreační areál města s otevřeným přihřívaným bazénem, dětskými brouzdališti, šatnami, občerstvením, hřišti a travnatou plochou. Se žádostí město uspělo, dotaci ve výši 60 milionů Kč získalo a 1. 11. 2011 se začne s realizací akce. Další významnou akcí je úplná rekonstrukce jedné z křižovatek ve městě, která je na průtahu městem a jde o komunikaci v majetku kraje, na níž se v minulosti stala řada nehod s vážnými i smrtelným zraněním. Po jednání s Krajským úřadem Jihočeského kraje došlo k dohodě a v současné době je zahájena rekonstrukce s dokončením do konce října tohoto roku. Akce je ze 75 procent financována krajem.

A dále?

Další významnou akcí je SZ obchvat města na silnici II/173, který by vyvedl mimo město cca 220 kamionů denně. Ty jezdí z místního podniku a projíždějí v současnosti dvěma směry vnitřním městem. Zde se letos podařilo po jednání s Jihočeským krajem tuto akci zahájit v rovině územního rozhodnutí a vypracování projektové dokumentace. Toto jsou v současnosti největší akce ve městě. Kromě nich samozřejmě probíhá řada dalších ať už v oblasti oprav, údržby, rekonstrukcí, výstavby chodníků, vybudování dětských hřišť a další.

Kromě věcí, které jste nyní zmínil, jaké další priority vůči místním máte?

V rámci Zastupitelstva města máme vytvořenu pracovní skupinu pro rozvoj města, kde jsou i pracovníci „Odboru investic". Tato skupina v současné době připravuje priority pro rok 2012 v souvislosti s přípravou rozpočtu. Vše je koordinováno tak, aby to bylo v souladu se „Strategickým plánem rozvoje města". Je samozřejmé, že hlavním cílem bude dokončit výše uvedené akce tak, aby dobře sloužily obyvatelům města. Pro rok 2012 a 2013 má město další významnou prioritu, neboť ve spolupráci se společností Povodí Vltavy se podařilo získat dotaci od Ministerstva zemědělství na „Protipovodňová opatření města Blatná". V současné době Povodí Vltavy dokončuje výběrové řízení na zhotovitele akce, která by měla být zahájena ještě koncem tohoto roku. Je smutné, že město, které povodeň 2002 značně zdevastovala, čekalo téměř 10 let na podporu na ochranu před něčím podobným.

A jaké osobní, politické priority vás zajímají?

Naše město má necelých 7 tisíc obyvatel. Podle mého názoru by zde bylo smutné hrát si na velké politické strany. Na úrovni takovéhoto města je vše hlavně o lidech. U nás to dlouhodobě dokazují i výsledky komunálních voleb do Zastupitelstva města, kdy vítězové vycházejí z řad nezávislých kandidátů, zatímco „velké politické strany" jsou málo úspěšné. Na druhé straně musím zdůraznit, že spolupráce je v Zastupitelstvu města na dobré a hlavně slušné úrovni. Proto mou politickou prioritou je, aby i do budoucna vše fungovalo alespoň tak jako dosud.

Volení zastupitelé jsou závislí na hlasech svých voličů. Jak často se s nimi -obecně vzato- setkáváte?

Nemohu zde mluvit o pravidelnosti, neboť tento pojem pro mne znamená cosi přesného a pravidelně se opakujícího. Musím ale říci, že s občany se setkávám poměrně často při různých příležitostech: jsou to třeba výroční schůze spolků či sdružení, různé společenské akce jako vernisáže, zahájení akcí, výstav, sportovní turnaje a řada dalších podobných. V neposlední řadě též jednání Zastupitelstva města. Samozřejmostí jsou i běžná setkání ve městě (obchod, kavárna, restaurace,....). Jako příklad mohu uvést dvě zářijové akce: vernisáž výstavy italské výtvarnice Cecilie Chiavistelli a zahájení několikadenní akce pod názvem Blatenský fotofestival pořádaný místním fotoklubem KAMFO, v jehož rámci proběhlo téměř 20 výstav na různých místech města s účastí fotografů nejen z ČR, ale i ze zahraničí.

Poslední otázka se týká opozice. I když jste hovořil o dobrých poměrech v rámci vedení města, jak ji hodnotíte?

Německý básník a dramatik Schiller řekl: „Drahý je mi přítel, ale i nepřítel mi může posloužit: ukazuje-li mi přítel, co mohu, učí mne nepřítel, co je mou povinností". Tímto citátem by se z mého pohledu dala charakterizovat práce opozice na radnici. Musím ale říci, jak jsem již uvedl, že při velikosti našeho města to není o politice stran, ale o osobnostech. My máme Radu města složenou tak, aby v ní nebylo více členů z jedné kandidátky, a myslím, že je to pro její činnost velmi rozumné. V rámci Zastupitelstva potom jako předsedové výborů působí zastupitelé těch kandidátek, které nemají zastoupení v radě.

Celkově ale je spolupráce dobrá a myslím, že i pro město přínosná. Je samozřejmé, že ne vždy máme všichni stejný názor, ne vždy všichni se vším souhlasíme, ale zatím vždy se v takové chvíli našel kompromis, který vyhovoval všem. Je nutné mít stále na mysli to, že jsme zvoleni občany města, že je ve svých pozicích zastupujeme. Naší povinností je pracovat v zájmu města a tím jeho občanů. Pokud má kterýkoli zastupitel představu svého působení v orgánech města i v budoucích volebních obdobích, musí mít stále na mysli to, že spokojený občan je i příznivý volič.

Rozhovory s dalšími volenými zastupiteli:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Ovčáček udeřil přes PL na kritiky prezidenta i na neziskovky. Je zde hrozba

16:55 Jiří Ovčáček udeřil přes PL na kritiky prezidenta i na neziskovky. Je zde hrozba

ROZHOVOR Kdy prezident promluví k veřejnosti? A jak by se postavil ke kontroverzní Istanbulské úmluv…