Starosta Kroměříže: Čunkovi už nevěřím ani nos mezi očima

08.03.2019 13:22

Vedení Zlínského kraje připravuje radikální změny, které přitom žádná z koaličních stran v programu neměla. Jiří Čunek nám loni sliboval, že se v kroměřížské nemocnici nic zavírat nebude. Letos ale uzavřel lůžkovou část očního oddělení, kritizuje jednání a záměr hejtmana vybudovat novou krajskou nemocnici starosta Kroměříže Jaroslav Němec (Nezávislí). Co dalšího mu přidělává vrásky? Do rozhodování slibuje více zapojit občany a nebrání se ani vyhlášení referenda. Jaké jsou jeho další plány?

Starosta Kroměříže: Čunkovi už nevěřím ani nos mezi očima
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Kroměříže Jaroslav Němec

V komunálních volbách jste obhájil mandát starosty. Co pro vás tento závazek znamená? Přeci jen jedno volební období je krátká doba na prosazení změn. Jak budete chtít čtyři roky navíc zúročit?

Šel jsem na radnici pracovat pro občany, takže mě jejich důvěra ve volbách určitě velmi potěšila a ano, vnímám ji jako závazek. Budu usilovat o to, abychom záměry, s nimiž jsme šli do voleb, a z nichž se mnohé promítly do programového prohlášení koalice, splnily. Ať už se to týká například velkých investic typu parkovacího domu, sportovní haly, zahájení opravy sportovišť či startovacích bytů pro mladé a bytů pro seniory, nebo nového územního plánu a také intenzivnější komunikace s občany města.

V roce 2014 byla Kroměříž první z okresních měst v kraji, kde vznikala koalice, nyní poslední. Čím to bylo způsobeno? A jak byste spolupráci nové koalice hodnotil? Domníváte se, že vydrží celé volební období?

Domluva na koalici nebyla jednoduchá. Jsem rád, že se to nakonec podařilo a chtěl bych našim partnerům znovu poděkovat za racionální, solidní a férové jednání. Dodám snad jen to, že se spolu dohodly subjekty, které upřednostnily práci pro občany Kroměříže nad osobními averzemi, které do jednání vnášely některé strany a hnutí, které jsou dnes i kvůli tomu v opozici. Spolupráce v koalici klape na jedničku, zásadní je především intenzivní a věcná komunikace. Nevidím proto důvod, proč by koalice neměla vydržet celé volební období.

Do rozhodování ve městě byste chtěli více zapojit i občany a slibujete zavést participativní rozpočet pro financování občanských projektů. Kdy konkrétně? A o jaké částce budou moci občané rozhodovat?

Už v rozpočtu na letošní rok máme částku 100.000 korun na tyto projekty. Počítáme s tím, že v případě zájmu občanů města se tato částka bude v dalších letech zvyšovat.

Jaký je zájem občanů o diskuzi s vedením města? A není málo, vyčlenit pro diskuzi jen dvě hodiny jednou za měsíc? Při jakých dalších příležitostech budete chtít s občany debatovat?

Hodiny pro veřejnost jsme pořádali v únoru poprvé a přišlo asi 25 občanů. Já a místostarostové Daniela Hebnarová a Vít Peštuka jsme se lidem věnovali celé dvě hodiny, vyšlo to časově tak akorát. Uvidíme, jaký bude zájem občanů o další hodiny pro veřejnost. Při jejich zavádění jsme avizovali, že v případě zájmu veřejnosti hodiny přidáme. Jinak město pořádá k různým příležitostem veřejná fóra, kde chce občany informovat a také chce slyšet jejich názor. Příkladem může být nedávné fórum k opravě Vodní ulice.

Ve strategických oblastech a rozhodováních chcete využívat místního referenda. Napadá vás nyní téma, které by mělo být v Kroměříži předmětem všelidového hlasování?

Dovedu si například představit, že pokud by město získalo od soukromého majitele areál vážanské cihelny, tak by o jeho budoucím využití uspořádalo místní referendum.

Jste zastáncem zavedení obecného referenda? Proč?

Domnívám se, že názor občanů je důležitý a pro politika zavazující. A že by politické strany a hnutí neměl zajímat jen před volbami, a pak už do konce volebního období ne. Příkladem může být situace v krajském zdravotnictví, kdy vedení Zlínského kraje naprosto přehlíží názory veřejnosti a připravuje změny, s nimiž žádná ze stran na hejtmanství vládnoucí koalice do minulých krajských voleb nešla. K referendu bych ale ještě rád dodal, že by tento institut neměl být zneužíván a nadužíván. Takže ano, jsem pro referendum, ale jen v zásadních a strategických otázkách.

Zpět k městu. Kolik nových startovacích bytů pro mladé a bytů pro seniory plánujete v tomto volebním období postavit a v jakých lokalitách?

Nové startovací byty a byty pro seniory vzniknou po rekonstrukci budovy bývalé okresní vojenské správy v Havlíčkově ulici. Bude jich několik desítek.

O kolik byste chtěli snížit cenu jízdného Senior taxi a můžete upřesnit okruh občanů, kterým byste chtěli službu nově zpřístupnit?

Senior taxi využívají lidé starší 65 let nebo zdravotně postižení s trvalým bydlištěm v Kroměříži a místních částech města. Momentálně nepočítáme s tím, že by se okruh občanů, pro které je tato služba určena, rozšiřoval. Zabýváme se ale tím, jak ji více zpřístupnit lidem z místních částí, pro které bylo Senior taxi příliš drahé. Od ledna letošního roku tak platí, že jedna jízda přijde bez ohledu na počet najetých kilometrů maximálně na 60 korun, dříve to bylo 75 korun. Nevylučuji, že se cenou Senior taxi budeme ještě zabývat. Pro občany mám ještě jednu dobrou zprávu – město chystá nákup nového vozu pro Senior taxi, rozhodovat o tom budou zastupitelé.

Kdy by v Kroměříži mohly vzniknout slibované jesle? V jaké fázi se projekt nyní nachází?

Radnice nyní zjišťuje anketou na webových stránkách zájem o zřízení obdoby jeslí, takzvané dětské skupiny pro děti od jednoho roku do tří let. Další kroky budou případně následovat po vyhodnocení této ankety.

Zastupitelstvo města nesouhlasí s nedávným odvoláním místopředsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice a. s. Lenky Mergenthalové. Podle vás Zlínský kraj ignoruje hlas samosprávy, občanů i zaměstnanců nemocnice. S jakými pocity sledujete debatu o nové krajské Baťově nemocnici? Bude mít zprovoznění moderní nemocnice vliv na fungování nemocnic v Kroměříži?

Vedení Zlínského kraje připravuje radikální změny, které přitom před minulými krajskými volbami žádná z koaličních stran v programu neměla. Záměr není dostatečně prodiskutován s odbornou veřejností, financování stavby nové nemocnice je nejasné a hlas samosprávy, zaměstnanců nemocnice a občanů je skutečně ignorován. Pan hejtman Jiří Čunek loni v Kroměříži zastupitelům sliboval, že se v kroměřížské nemocnici nic zavírat nebude, letos ale byla zavřena lůžková část očního oddělení. Nyní pan Čunek opět slibuje, osobně mu už nevěřím ani nos mezi očima. Obáváme se, že do nové nemocnice budou přesunuté některé důležité odbornosti i personál kroměřížské nemocnice a že se rozsah v Kroměříži poskytované péče citelně zúží. Pro občany regionu by to byla změna k horšímu. Další obava se vztahuje, k již zmíněnému financování. Stát avizuje nižší výběr daní, kde kraj vezme miliardy na novou nemocnici? Přestane opravovat silnice a investovat do škol?

Hodně diskutovaným tématem jsou změny v MHD. Můžete na závěr přiblížit, jaké novinky v tomto směru v nejbližší době plánujete?

Rádi bychom pokračovali v obměně vozového parku, bohužel zatím nebyly vypsány vhodné dotační tituly, s jejichž pomocí bychom chtěli nákup autobusů financovat. Chystáme také nové jízdní řády, které zohlední změny ve veřejné dopravě připravované Zlínským krajem a které také posílí dostupnost městské hromadné dopravy pro obyvatele místních částí Kroměříže.

 

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml. může růst. Bude partnerem Babiše? Politolog Jelínek i o tom, zda Kalousek přežije útok Pirátů

16:35 Klaus ml. může růst. Bude partnerem Babiše? Politolog Jelínek i o tom, zda Kalousek přežije útok Pirátů

ROZHOVOR Babiš nejlépe komunikuje s voliči, zato ČSSD a KSČM udělaly spoustu chyb a ztratily levicov…