Starosta Nedvězí Vilímec: Praha je motor republiky a musí mít zákonem definované postavení

28.09.2016 17:09

Vytvoření platformy pražských senátorů, která bude prosazovat zájmy Prahy, je hlavní, ale ne jedinou prioritou starosty Vlastimila Vilímce (HPP), který se letos uchází i o mandát senátora. Praha 11 a její přilehlé části jsou poměrně silně zasaženy důsledky problémů systému pražské dopravy. Namísto řešení vidí ale ze strany politiků jen populistická a nekoncepční řešení. Co tedy navrhuje? Nejen to zajímalo redakci ParlamentníchListů.cz.

Starosta Nedvězí Vilímec: Praha je motor republiky a musí mít zákonem definované postavení
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta MČ Praha Nedvězí Vlastimil Vilímec (Pro Prahu)
reklama

Co očekáváte od následujících voleb, s čím do nich jdete?

Jdu do voleb jako zkušený komunální politik, který zná každodenní starosti a potřeby lidí ve své městské části, znám své sousedy a chci se k nim i dále chovat jako soused.

Čemu byste se chtěl v senátu věnovat, co vás zajímá či takzvaně pálí nejvíce?

Je jasné, že v senátu se nedělá komunální politika. Považuji za zásadní začít pracovat a prosazovat zásadní zákon o metropoli, tedy o hlavním městě Praze. Je to motor republiky a musí mít zákonem definované postavení.

A jaký první krok, pokud pomineme počáteční formality, byste učinil, kdybyste se stal senátorem?

Vytvoření platformy pražských, tedy metropolitních senátorů, jakousi platformu Pro Prahu, která bude prosazovat zájmy Prahy.

Snad všichni se shodují na nutnosti dostavby Pražského okruhu. Tedy až na vládu, která nedávno oznámila, že pro ni není stavba prioritní. Jaký tak očekáváte další vývoj?

Nejde jen o Pražský okruh, jde o komplexní a rychlé dořešení dopravní situace v Praze a jejím okolí, jde o uzákonění systémového dalšího růstu metropole. Praha bude dále růst, to je jasné, ale musí to mít řád a pravidla!

Můžete čtenářům, kteří nejsou z Prahy 11, popsat běžný den v městské části z hlediska dopravy? Kolik aut zde zhruba projede?

Praha 11 a její přilehlé části jsou poměrně silně zasaženy důsledky neřešeného a podceňovaného systému pražské dopravy: nedobudované okruhy, neexistující radiály, přetížené současné komunikace, kolabující MHD atd.

Od příštího roku chce Praha zakázat vjezd kamionů delších než 12 metrů do vybraných pražských ulic. Co vy na to? Středočeský kraj totiž hrozí, že pokud se tak stane, přistoupí k podobnému kroku. Nemůže z toho vzniknout mezinárodní ostuda?

To jsou pouze populistická líbivá gesta, za která se rádi schovávají konjunkturní politici nebo je rádi „vytahují“ noví skvělí kandidáti. O tom to není. Je to o systémové a cílevědomé práci.

Aktuálním tématem jsou také parkovací zóny. Praha 11 zatím účast v projektu odmítla. Souhlasíte tedy s tím, že jde o nesystémový krok, který neřeší příčinu problému, jíž je nedostatek parkovacích míst? A co navrhujete?

Ano. Budování, poznamenám, že chaotické a neuvěřitelně nákladné zřizování parkovacích zón v různých částech Prahy vůbec nic neřeší, naopak problémy všech stran eskaluje: rezidenti platí a nemají kde parkovat, dojíždějící lidé ze Středočeského kraje nemají kde parkovat… Takové opatření, jako jsou parkovací zóny, může přece přijít na pořad dne až tehdy, když jsou dobudovány silniční stavby typu okruhů a radiál, kdy jsou vybudována kapacitní záchytná parkoviště na okrajích metropole, kdy jsou v městských částech budovány parkovací domy. Pak je namístě zavádět výběrové parkovací zóny. Je to celé nesmysl, který byl možná skvělým kšeftem pro dodavatele technologií a modré barvy na čáry na ulicích…

Předvolební kampaně pomalu vrcholí. Jak byste hodnotil jejich prozatímní průběh? Je něco, co vás třeba zaskočilo či šokovalo?

Zaskočilo mne, že ve volebním obvodě kandidují lidé, kteří tu nikdy nebydleli, neznají místní problémy, neznají starosti místních lidí, neznají historii regionu. Jak mohou být pro voliče věrohodní? A pak ta laciná populistická gesta a výkřiky na téma kamionů a částí okruhů. To je přece pouze laciný a populistický aktivismus.

V čem vy osobně spatřujete současnou nespokojenost občanů téměř se vším? A jak byste se vy osobně chtěl zasadit o lepší politickou kulturu v České republice?

Politika se změnila v politikaření. Jsou moderní politické marketingové projekty bez obsahu. To je špatné, to neukotvuje, to rozvolňuje historické hodnoty.

Ve volbách proti vám bude jedenáct dalších kandidátů, což je o polovinu více než v jiných obvodech. Jak vidíte vaše šance?

Mám podporu starostů menších městských částí v našem volebním obvodě, jsem jako starosta jedné z těchto částí v kontaktu se svými sousedy – občany, nejsem anonymní hvězda velkých stran, jsem obyčejný člověk, který tu žije, prostě soused.

Čím byste své voliče přesvědčil, aby dali hlas právě vám?

Jak již bylo řečeno, žiji zde dlouhá léta, znám problémy regionu a řeším věci po sousedsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islamizace Británie v přímém přenosu. BBC čím dál častěji produkuje pořady o britských muslimech a Angličanech konvertujících k islámu. Britská veřejnoprávní jízda očima doktora Rogozova

4:44 Islamizace Británie v přímém přenosu. BBC čím dál častěji produkuje pořady o britských muslimech a Angličanech konvertujících k islámu. Britská veřejnoprávní jízda očima doktora Rogozova

Z BRITÁNIE DO BOHEMIE Muslimové se stali pevnou a důležitou součástí soudobé britské společnosti a n…