Starosta Orlové: ANO se vyšachovalo samo

11.03.2019 11:52

Orlová po volbách zásadně obměnila vedení. Jak se nám ale svěřil starosta Miroslav Chlubna (Koalice politických hnutí NEZÁVISLÍ a Změna pro lidi), z prvních měsíců ve funkci má smíšené pocity. „Zdědili jsme řadu problémů, které nyní musíme dořešit.“ Ostře se vyjádřil i na adresu vedení kraje, který by měl již pozítří hlasovat o restrukturalizaci orlovské nemocnice. Lze uzavření ještě zabránit? Byla by radnice při převodu na město schopná financovat její provoz? Nejen to zajímalo ParlamentníListy.cz.

Starosta Orlové: ANO se vyšachovalo samo
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Orlové Mgr. Miroslav Chlubna (Koalice politických hnutí NEZÁVISLÍ a Změna pro lidi)

Vedení města se po volbách zásadně obměnilo. Vnímáte vystřídání koalice s opozicí jako velkou změnu? V čem konkrétně?

Samozřejmě že ano. Novou koalici vytvořily strany, které dosud byly v opozici nebo nebyly v zastupitelstvu vůbec. Velká změna by měla nastat díky rozbití letitých vazeb, které tu byly, a také ve stylu jednání jak s občany, tak s úředníky.

Objevil jste po převzetí úřadu ve skříni nějaké kostlivce?

Tzv. kostlivce ve skříni jsme nenašli, ale jsou tu jiné zajímavosti, například je docela vážná a dlouhodobě neřešená situace v naší městské společnosti SMO. Samozřejmě zůstává nám problém nemocnice, která nám sice nepatří, ale je nemyslitelné ji v Orlové nemít, taktéž je důležité dodělat rozdělané projekty, kde jednoznačně vyčnívá projekt nového náměstí.

Jaký máte pocit z prvních měsíců ve funkci?  Co nejdůležitějšího se vám za tu dobu ve funkci podařilo?

Smíšený. Je naprosto neskutečné být v čele města, ve kterém žiji celý svůj život, a mít možnost ovlivnit nejenom svůj život, ale i životy jiných. Nepochopitelné je, že jsme chvilku ve funkcích a už nás někteří napadají, že krademe, bereme úplatky apod. Povedlo se schválit provizorní schody k poště, které našim občanům hodně ulehčily život. Rozsvítili jsme vánoční strom, který nebyl v plánu. Prosadili jsme participativní rozpočet. Schválila se koupě cisterny pro hasiče v Orlové, Městě.

Čeho byste chtěl jako starosta dosáhnout tak, abyste své působení v čele radnice považoval za úspěšné?

Nejlepší by bylo, kdyby zůstala funkční nemocnice s akutními lůžky. Slíbili jsme občanům, že o ni budeme bojovat, ale rozhodovat se bude jinde. Otázka nemocnice patří mezi nejdůležitější. Také je nutné dostavět náměstí, kdy je ostudou mít místo něj velkou díru. Hodně dobře by bylo, kdyby se našly peníze a mohli bychom zprovoznit letní koupaliště. Osobně to mám nastaveno jinak. Není pro mě důležité, jestli se povedlo tohle, nebo toto a kdo se o to postaral. Pro mě je důležité, abych se sám za sebe a své činy nemusel stydět.

Co nového plánujete v Orlové v letošním roce?

Letošní rok bude v mnohém v oblasti příprav a konsolidace. Máme i některé investiční akce. Důležité je, že se začne s participativním rozpočtem. Měl by být vysoutěžen nový zhotovitel náměstí, to má ve své kompetenci Ministerstvo financí.

Koalice ve městě vznikla hodně rychle. Již před volbami jste se totiž dohodli s KSČM, Volím Orlovou a SPD, a následně tak vyšachovali ANO, které volby ve městě vyhrálo. Ačkoliv politici často tvrdí, že koalici tvoří ten, kdo ji dokáže sestavit, domníváte se, že to tak vnímají i voliči? A proč jste se tak rozhodli?  

Prosím vás, fámy o tom, že byla koalice dohodnuta před volbami, nejsou pravdivé. Vše se dohodlo po volbách a o vyšachování ANO také nemůže být řeč. ANO se vyšachovalo samo. Naše uskupení již před volbami tvrdilo, že nám nevadí ANO, ale máme problém s jejich jedničkou na kandidátce. Po volbách jsme to byli my, kdo gratuloval hnutí ANO k volebnímu výsledku, a očekávali jsme pozvánku k jednání. To se nestalo. Zatím probíhala naše jednání a ta se povedla a nechtějte vědět, jakým způsobem komunikovali lidé z hnutí ANO s kolegy z koalice.

Strany a hnutí v koalici měly podobné programy a také jsme chtěli bojovat za záchranu nemocnice. Základní body byly dohodnuty velice rychle a doladit detaily nebyl problém. Myslím si, že i těch pár měsíců po volbách nás přesvědčilo o tom, že poskládání této koalice bylo tím nejlepším pro občany v Orlové.

Aktuálním tématem je restrukturalizace orlovské nemocnice včetně personální. Zastupitelé kraje by o ní měli hlasovat 13. března. Zachování nemocnice je pro vás prioritou, a pokud to bude podle vašeho vyjádření nutné, nevylučujete ani její převod pod město. Jak by převod a zejména provoz nemocnice zatížil rozpočet města? A i na základě různých debat či demonstrací, jak podle vás kraj rozhodne?

Samozřejmě je ve hře převod nemocnice pod město, ale jen v případě, když kraj rozhodne o přesunu akutní péče z Orlové. Pořád říkáme, že je to ta poslední možnost ze všech špatných, před přesunem nemocnice do Karviné nebo Havířova. Přesná čísla nemáme, pokud kraj rozhodne o přesunu, požádáme o převod a následně budeme chtít znát detaily. Předpokládaná částka by neměla přesáhnout 20 milionů korun.

Pokud budou zastupitelé kraje rozhodovat v zájmu občanů, zachovají status quo. Tedy z Orlové nepřesunou žádná akutní lůžka. Obávám se ale, že některé zastupitele zajímají jen lidé z jejich města a Orlová je jim ukradena. Nechci tedy předjímat rozhodnutí kraje.

Podle vyjádření náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera nemluvíte v souvislosti s uzavřením pobočky karvinské nemocnice v Orlové pravdu, a dokonce kraj uvažoval podniknout právní kroky za šíření poplašných zpráv. Stalo se tak? A jak byste komunikaci s krajem hodnotil?

O žádných právních krocích ze strany kraje nevím, nebojím se však, a to jim vadí. Komunikace s krajem je jak s… nebudu psát s kým. Můžete jim dát sto argumentů, vyvrátit jejich zdůvodnění optimalizace, a nakonec se vždy vyjádří, že jediné možné je akutní lůžka z nemocnice přesunout. Hodně dobré bylo jednání s panem hejtmanem Vondrákem, bylo věcné, příjemné a férové.

Špatné bylo, že se objevily i podpásovky a nepravdy. To však není o kraji, ale o lidech, kteří jej zastupují.

Již loni měla být dokončena revitalizace náměstí. Co se nyní snažíte udělat pro to, aby byla dokončena alespoň v tomto volebním období? Vybrali jste již nového zhotovitele rekonstrukce?

Jedna z mála věcí, na kterou máme nejmenší vliv, většina věcí se bude teď dít na Ministerstvu financí. My, tedy město, musíme dodat aktualizované projekty s naceněním a na ministerstvu bude vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele. Když vše půjde dobře, letos se vybere a příští rok se začne opět stavět. Předpokládaná doba stavby asi rok a půl. 

Jak velkou komplikací je stav náměstí pro občany či místní podnikatele a nemyslíte, že tím město přichází i o zisk z cestovního ruchu?

Víte, Orlová není zrovna vyhledávanou destinací a je možné, že naše nedokončené náměstí přiláká do města více lidí, než kdyby bylo dokončeno. Prosím, konec legrace, samozřejmě že je to komplikace, ale lidé ve městě, pokud budou vědět termín dokončení a v tomto termínu to bude dokončeno, to přežijí. Komplikovanější to mají někteří podnikatelé, kteří mohou mít problémy. To je však situace, která takové stavby provází všude. Město samo o sobě nemůže kompenzovat případné ztráty těchto podnikatelů (nechovali bychom se s péčí řádného hospodáře).

reklama

autor: Kateřina Synková

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusko rozbité na části. Projekt z europarlamentu. A po volbách komisař pro válku, hovoří Ivan David

20:28 Rusko rozbité na části. Projekt z europarlamentu. A po volbách komisař pro válku, hovoří Ivan David

„My sice odsuzujeme násilí, ale jsme ochotni dodávat zbraně,“ vzpomněl si europoslanec Ivan David na…