Starostka Komni vzkazuje: Spolky nejsou firmy. Nechte je na pokoji

18.05.2017 13:30

Myslivecké spolky, sbory dobrovolných hasičů, sportovní kluby či folklorní sdružení mají aktuálně jedno společné téma – jak navzdory EET dál zachovat rozsah své činnosti, kterou vykonávají ve prospěch svých měst a obcí. Ministerstvo financí sice pod tlakem ustoupilo a zvýšilo limit ročního obratu, od něhož se povinnost elektronické evidence tržeb odvíjí, spolkům to ale klid stále nepřináší. „Například metodika, která vše řeší, má téměř 100 stran. Spolky nejsou firmy, nemají daňové poradce, právníky a ani prostor prokousávat se byrokratickými předpisy,“ říká starostka Jana Křižková ze Strany soukromníků České republiky.

Starostka Komni vzkazuje: Spolky nejsou firmy. Nechte je na pokoji
Foto: red
Popisek: Jana Křižková - starostka Komni

Je tedy vůbec zvýšení limitu ročního obratu, z částky 175 000 na 300 000 korun dobrou zprávou?

Jistě, Je. Už jen to, že ministerstvo k úpravám přistoupilo, je důkazem toho, že má smysl se aktivně ozývat, snažit se věci napravovat. Zvýšení limitu je totiž nepochybně krokem, který ministerstvo udělalo na základě soustředěného tlaku opozičních politiků, organizací i spolků. Nicméně sám o sobě jiný limit zase tak moc neřeší a spolkům mnoho na klidu nepřidá. Pomyslný meč v podobě nutnosti evidence visí pořád. Spolky nemají jistotu, že to, co dělají, je v pořádku, že je za pár měsíců nebude někdo potahovat či dokonce trestat.

Jaké je tedy podle vás adekvátní řešení?

Tak to je jediné – úplně spolky zbavit povinnosti evidovat. Jakékoliv jiné úpravy typu navyšování limitů a podobně, to jsou jen hrátky s čísly. Řeči o tom, že by spolky mohly prodejem uzenin na akcích či pořádáním zábav konkurovat firmám, je naprosto scestný. Spolky nic z toho nedělají pro to, aby podnikaly, ale aby si vydělaly na svou činnost, z které pak mají následně prospěch všichni. Dobrovolní hasiči si díky tomu zakoupí lepší vybavení, kluby uspořádají více sportovních akcí, folkloristé budou častěji vystupovat. A všichni bez rozdílu pak díky tomu mohou zkvalitnit práci s dětmi a mládeži. O tom je „podnikání“ spolků. Vůbec mi není jasné, proč se stát snaží tyto aktivity regulovat či v případě zavedení elektronické evidence tržeb dokonce výrazně omezovat. Skoro se zdá, že chce jen potrestat ty aktivní, kteří se o něco snaží.

S EET se ale nepotýkají jen spolky…

Jasně. To je druhá strana téže mince. Je nám jasné, že úplné zrušení EET je během na delší trať. My se snažíme prosadit, aby se povinnost elektronické evidence tržeb nevztahovala na živnostníky s obratem do jednoho milionu korun. Pro ty je každý zbytečný náklad navíc skoro až likvidační. A když to kvůli tomu zabalí provozovatel smíšeného zboží či hospodský na malé vesnici, je to prostě špatně. Služba zanikne a nic ji nenahradí. I kdyby EET skutečně měla nějaké reálné dopady do rozpočtu, čemuž osobně nevěřím, pak toto je příliš vysoká daň. Pokud stát klade stejné požadavky na firmy a spolky a nerozlišuje mezi živnostníkem a nadnárodním řetězcem, pak tu není pro občany. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Korespondenční volba

Jak se bude prosím kontrolovat platnost dokladů (OP, pas a pod.) při korespondenční volbě ? Děkuji za info. Tůmová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co když to jsou jen první výstřely. Profesor a útok na Fica

19:03 Co když to jsou jen první výstřely. Profesor a útok na Fica

Obávám se, že na Slovensku padly první výstřely otevřeného a nemilosrdného střetu o budoucnost střed…