Starostka Synková (ODS): Věřím, že se Praha 17 stane moderní městskou částí

05.06.2016 14:50

Kapři si svůj rybník nevypustí, říká k dohodě o nové pražské koalici starostka MČ Praha 17 Jitka Synková (ODS). V čele řepské radnice je již desátým rokem. Jak se za tu dobu proměnila tvář městské části? Na co nového se mohou těšit občané v příštích letech? A jaké jsou její profesní ambice? I s tím se svěřila v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Prozradila nám také, co a proč vyčítá vedení hlavního města. A nejen to...

Starostka Synková (ODS): Věřím, že se Praha 17 stane moderní městskou částí
Foto: archiv starostky
Popisek: starostka Prahy 17 Jitka Synková (ODS)
reklama

Na radnici působíte již desátým rokem, což je dlouhá doba. Co se za vašeho působení ve funkci změnilo?

Za deset let mého působení na radnici se opravdu tvář Řep v mnohém změnila – a to prakticky ve všech oblastech. Musím říct, že z těchto změn mám velikou radost, a věřím, že je oceňují i všichni řepští obyvatelé. Z oblasti životního prostředí bych ráda vyzdvihla opravená dětská hřiště nabízející celou škálu moderních herních prvků. Podařilo se výrazně zlepšit čistotu veřejného prostranství razantním navýšením košů na psí exkrementy. Park na Bílé Hoře prošel rozsáhlou rekonstrukcí, realizovali jsme úspěšný projekt „Řepská naučná stezka“. V celé městské části přibyly nové lavičky a odpadkové koše. V oblasti dopravy bych poukázala na vybudování nových parkovacích míst. Došlo k rozšíření obslužnosti MHD pro občany – máme novou autobusovou linku. Pracovali jsme také na rekonstrukci chodníků a vozovek ve staré zástavbě Řep. V sociální oblasti bych ráda zmínila terénní pečovatelskou službu, která funguje sedm dní v týdnu. Podporujeme zájmové činnosti seniorů, nezapomínáme ani na mládež – máme zde nízkoprahový Klub 17. V oblasti bezpečnosti došlo k navýšení počtu kamerových stanovišť o 50 %, naopak byl snížen počet heren a hracích automatů. V oblasti školství jsme udělali rekonstrukci všech budov základních a mateřských škol. Podařilo se významně rozšířit kapacity mateřských škol. Podporujeme jazykové pobyty žáků ZŠ v zahraničí, rekonstruovali jsme všechna hřiště u základních škol. Pokud jde o oblast sportu a volného času – v Řepích vyrostl venkovní fitnesspark, nové fotbalové hřiště, skatepark s mezinárodními parametry. V oblasti kultury jsme se soustředili na generální rekonstrukci kulturního centra v Řepích, do plného provozu byla uvedena budova sokolovny. Účastníme se projektu „Metropolitní knihovna“. Pořádáme tradiční akce pro naše občany, jako např. pálení čarodějnic, babí léto, svatomartinský průvod. Zvýšila se také informovanost občanů – došlo k rozšíření úředních hodin, občané mohou využívat mobilní aplikaci o činnosti úřadu „Řepy v mobilu“, funguje on-line hlášení závad. Byl zřízen transparentní účet pro kontrolu veřejných prostředků.

A jak naopak vidíte budoucnost Prahy 17 za dalších deset let?

Máme nakročeno k tomu, aby MČ Praha 17 byla nedílnou součástí projektu Smart Cities a pevně věřím, že se stane moderní městskou částí hlavního města Prahy, do které se budou obyvatelé Prahy rádi stěhovat.

V jaké pozici byste se ráda viděla za deset let vy sama? Láká vás celostátní politika? Nebo naopak máte již práce v politice, lidově řečeno, plné zuby?

Moje parketa je jednoznačně komunální politika, věnuji se jí úspěšně již deset let a umím si představit své pokračování v zastupitelstvu hl. m. Prahy.

V jaké fázi je vybudování víceúčelového sportovního centra? Podařilo se vám získat na stavbu dotace, nebo bude financování pokryto jen z vlastních zdrojů?

Pokud bude pokračovat vše podle plánu, poklepeme základní kámen na podzim letošního roku. Stavbu sportovního centra financujeme z vlastních zdrojů, a díky tomu budeme mít její využití plně pod kontrolou.

Jak jste celkově spokojena s možnostmi volnočasových aktivit na území městské části?

Myslím, že v oblasti volnočasových aktivit máme opravdu co nabídnout. V Řepích si možnosti pro trávení volného času najdou opravdu všechny věkové kategorie. Řepy disponují mnohými sportovišti – jako jsou např. hřiště na basketbal, volejbal, fotbal či nohejbal. Lesopark Na Fialce pak nabídne vyžití pro všechny generace – zde najdeme herní prvky pro malé i větší, oddychovou zónu, hřiště na pétanque (těch máme několik), fitnesspark pro posilování, dokonce i prvky agility pro výcvik psů. Mladí jezdci na skatu mohou své schopnosti vyzkoušet ve skateparku nebo pro jezdce na kole tady je bikrosový areál na Bílé Hoře. Pro zvídavé pak máme řepskou naučnou stezku, která na sedmnácti zastaveních seznámí návštěvníky s místní historií, současností, faunou i flórou.

A co děti, mají si kde hrát?

V Řepích je opravdu velká spousta dětských hřišť, většina z nich byla v nedávné době opravena a dnes nabízejí moderní a velmi zajímavé herní prvky. Jak jsem se již zmínila – od podzimu loňského roku máme velmi zajímavý areál v lesoparku Na Fialce, který nabízí atraktivní vyžití právě i pro rodiny s dětmi. Děti mohou např. lézt na rozhlednu, vozit se na lanovce, zdolávat různé prolézačky nebo třeba skákat na trampolínách zapuštěných v zemi.

Domníváte se, že je na území městské části dostatek zeleně a míst k odpočinku či relaxaci v klidném prostředí?

Dalo by se říci, že již díky své poloze má naše městská část jistou výhodu, co se týče zeleně. Máme zde i velmi čistý vzduch, což spolu souvisí. Navíc se o veškerou zeleň, ať už jde o trávníky, vzrostlé stromy nebo jejich výsadbu, pečlivě staráme.  Vysazujeme nové stromy, umísťujeme lavičky, přemýšlíme o místech odpočinku. Právě v těchto dnech probíhá soutěž řepských škol o nejhezčí lavičku. Školy dostaly příležitost využít svou kreativitu a zkrášlit betonové lavičky umístěné v revitalizovaném parteru při ulici Makovského. My se na jejich nápady velmi těšíme.

Podařilo se vám dohodnout s magistrátem o řešení problému s protihlukovým „tunelem“ na Slánské, který je v havarijním stavu a je majetkem hlavního města Prahy?

Problematika současné nefunkční protihlukové stěny Slánská se táhne již dlouhou řadu let a za tu dobu magistrát prostřednictvím svých organizací (Institutu plánování a rozvoje města a Odboru strategických investic) nechal vypracovat několik variant řešení a několik hlukových studií. Výsledkem je snad již definitivní varianta, která byla odsouhlasena i kanceláří veřejného prostoru a nic by již nemělo bránit výstavbě nové, fungující a snad i trochu hezké protihlukové stěny, kterou bude realizovat TSK, na něž byla radou hlavního města tato stavba delimitována.

Již loni jste také měla dojem, že v poslední době fungování magistrátu hl. m. Prahy brzdí práci ve vaší městské části. Jaké dopady měl ale na činnost radnice následný rozpad pražské koalice? Přece jen jednání o nové trvala půl roku.

Podle vyjádření mých kolegů starostů městských částí to není jen dojem, více než rok trvající nečinnost pražské koalice způsobila např. nečerpání finančních prostředků schválených na loňský rok v řádech miliard korun.

S jakými pocity jste přijala zprávu, že po půl roce vyjednávání má Praha téměř stejnou koalici, jako měla v době jejího rozpadu, a věříte, že má šanci vydržet do konce volebního období?

K tomu mám jednoduchou odpověď – kapři si svůj rybník nevypustí.

Členkou ODS jste od jejího založení, což je více než 25 let. Proměnila se podle vás za tu dobu strana nějak zásadně? Přece jen její zakladatel patří dnes mezi nejhlasitější kritiky současné politiky strany a její preference se pohybují jen kolem 10 %.

Idea liberálně konzervativní politiky zůstává. Každá strana je společenstvím lidí, kteří procházejí určitým vývojem. Vidím ale, že populistické trendy jsou nyní na vzestupu a bude pár let trvat, než se situace stabilizuje.

Co nyní musí udělat proto, aby oslovila (staro)nové voliče?

V tomto případě bych si dovolila volnou citaci našeho kandidáta na senátora Františka Stárka: „Osobní svobody jedinců jsou v největším ohrožení za posledních 25 let a situace se stále horší, je to zejména vstupem oligarchů do politiky ve spojení s levičáckou představou státu.“

Při příležitosti oslav spustila strana také projekt Tváře ODS, prostřednictvím kterého se dlouholetí členové mohou podělit o svůj životní příběh. Budete tou tváří i vy sama? A prozradíte nám, jaké momenty či události nejvíce ovlivnily váš život?

V poslední době nejvíce ovlivňuje můj život vnouček Václav.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Šesták: Plýtváte testy. Covid přilepšil miliardářům. Vakcína, cenzura... Je zle

4:40 Profesor Šesták: Plýtváte testy. Covid přilepšil miliardářům. Vakcína, cenzura... Je zle

ROZHOVOR Hledání rovnováhy mezi ochranou zdraví, chodem společnosti a prosperitou ekonomiky je složi…