Štěpán Kotrba: Konečně vláda vládne! Babiš se netváří, že sežral Šalamounovo h*vno. Navrhuji ještě tato opatření, pod hrozbou trestu. Černé pytle s mrtvolami vše mění

11.03.2020 4:35

ROZHOVOR Konečně máme vládu, která vládne, oceňuje analytik Štěpán Kotrba. Je to podle něj nezbytné, protože lidé obvykle souhlasí s omezujícími opatřeními, až když vidí pytle s mrtvolami, což je pozdě. Premiér Babiš podle něj dělá, co může, otazníky visí spíše nad jeho ministry, ať zdravotnictví, kterého musí premiér školit před kamerami, nebo vnitra, o kterém v krizových dnech nikdo neví, co dělá. Své vzkázal třeba i principálovi z Jezerky, který v opatřeních spatřuje intriku premiéra proti sobě a svému podniku.

Štěpán Kotrba: Konečně vláda vládne! Babiš se netváří, že sežral Šalamounovo h*vno. Navrhuji ještě tato opatření, pod hrozbou trestu. Černé pytle s mrtvolami vše mění
Foto: Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma

Jak podle vás zvládá česká vláda současnou situaci kolem koronaviru?

Konečně vidím, že mám vládu, která vládne. To je potěšitelné. Ne, já si nedělám vtípky… já to myslím vážně.

Považuji za správné, že se přistoupilo k opatřením, která alespoň částečně omezí možnost viru napadnout celé komunity. Považuji za správné uzavření škol i uzavření velkých veřejných shromáždění, uzavření kulturních, sportovních a společenských akcí s účastí nad 100 osob. Postrádal jsem uzavření hranic. Zejména když byli nakažení nejen v Itálii, ale i v Rakousku. Přitom EU řekla, že je možné pozastavit shengenskou dohodu už 25. 2.

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41309 lidí

Připojil bych ještě uzavření veškerých dětských hřišť, sportovišť, zákaz veškerých církevních akcí včetně mší („pozdravení pokoje“ s podáním rukou a přijímání při katolické mši je typickou činností, která by se dělat zásadně neměla), uzavření hospod a vináren (hygienické poměry v nich, zejména mytí skla či nádobí je otřesnou ukázkou neschopnosti hygienické služby v každém městě. Pestrost kultur bakterií a virů v nich bych nepřál nikomu vidět…).

A přidal bych pod hrozbou trestu povinnost třikrát denně vytírat podlahy a stříkat všechny ostatní povrchy otevřených stravovacích zařízení, restaurací a prodejen virucidním mycím prostředkem s minimálně 1 % chloru, povinnost stejným prostředkem stříkat dopravní prostředky MHD na každé konečné a pravidelně čistit filtry klimatizace v každé firmě, kde ji mají. Jinak povinnost mít otevřená všechna okna aut, autobusů i tramvají za jízdy bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. Když vítr odnese vydechované viry průvanem, je to lepší, než když se po dobu jízdy hromadí v dopravním prostředku.

Je dobře, že máme premiéra, který umí lidsky promluvit do mikrofonu a netváří se, že sežral Šalamounovo hovno. Asi mu koronavirus vyhraje volby. Smutné je, že nemáme ministra vnitra, pod jehož kompetenci kdysi spadalo krizové řízení.

Vedou se polemiky, jestli opatření jsou přehnaná, nebo ne. Jak by podle vás měla v této situaci postupovat vláda? Spíš preventivně přijímat radikálnější opatření, nebo čekat, jak se situace bude vyvíjet?

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41309 lidí

Preventivní kroky vždy laikům připadají jako nesmyslné a přehnané, vtipkuje se o nich… k omezení své svobody se lidé podvolují až pod ukázkou plných černých pytlů s mrtvolami. Ale prevence je vždy levnější než řešení následků. Tragické a typicky české ovšem je, že vláda přistoupila k objektivnímu informování ne po prvních informacích z Číny, ale až po stovkách mrtvých (brzy to budou tisíce) v Itálii a desítkách „italských“ nakažených zde. To je skoro o dva měsíce později.

Ale abych jen nekritizoval. Brilantně a rychle zareagovala vůči neznámému nebezpečí Čína. Vzala manuál obrany proti bakteriologické válce, využila centralizované moci a učinila prevenci základem strategie. Vláda nečekala, investovala neuvěřitelné částky, riskovala karanténními opatřeními ekonomickou recesi a nakonec nápor nemocných zvládla. Od 23. ledna byl celý Wu-chan ve vojáky a policisty hlídané karanténě a provoz veškeré dopravy, veřejné i osobní, směřující do města i ven byl zastaven. Šílené… prý jim uteklo pět milionů lidí, ještě než to zvládli.

Od té doby bylo pod podobnou karanténou nejméně dalších patnáct měst provincie Chu-pej. Mnoho čínských novoročních událostí bylo zrušeno, například oslavy v Zakázaném městě v Pekingu, tradiční chrámové veletrhy a slavnostní shromáždění. Hongkong vyhlásil výjimečný stav a nechal do poloviny února uzavřít školy a univerzity a zrušil novoroční slavnosti. Demo-americká revoluce proti čínské vládě skončila. To je bezprecedentní.

Zároveň došlo k brutálnímu zrychlení výzkumu viru a hledání protilátek. Zjistilo se, že virus zastavují různé látky, ale indikace i u čínských pacientů zůstala na terminální stadia nemoci, kvůli neznámému mechanismu účinku, ale i možným komplikacím. Jde o několik směsí tradiční čínské medicíny. Například Shuanghuanglian je intravenózní přípravek extrahovaný ze stejných podílů zimolezu (Lonicerae japonicae, shuanghua/jinyinhua), šišáku bajkalského (scute, Scutellaria baicalensis, huangqin) a semen zlatice – zlatého deště (forsythia, Fructus Forsythiae, lianqiao). Má široké antibakteriální a antivirové účinky.

Používá se pro akutní infekce horních cest dýchacích (AURTI).

Receptura byla navržena v 60. letech 20. století.

Ve hře je i několik sovětských živočišných směsí s podpůrným účinkem na imunitu savců, které se v Rusku používají nejen ve veterinární, ale omezeně jako potravinový doplněk i v humánní medicíně. Vývoj těchto preparátů začal v nacistickém Německu, když se hledaly imunizační preparáty pro vojáky Wehrmachtu. Hledá se všude. I tam, kde znalost mechanismů účinku už více než sedmdesát let kulhají za reálnými preparáty.

Čína oznámila 24. 2. experimentální použití chlorochin-fosfátu, léku, který se po desetiletí používá (pod obchodním názvem Aralen, Chloroquine FNA, Resochin a Dawaquin) jako lék na malárii – již prokázal účinnost v boji proti koronaviru. Chlorochin byl vyvinut během amerického programu hledajícího antimalarika za druhé světové války. Je na seznamu základních léčivých přípravků Světové zdravotnické organizace, nejbezpečnějších a nejúčinnějších léků potřebných ve zdravotnickém systému. To je informace, která může být užitečná těm, kteří jsou nebo budou nakaženi a mají možnost si uvedený lék opatřit individuálně.

V Číně byl i ruský protivirový lék Arbidol (hydrochlorid abidolu, WHO/ATC/ATX umifenovir, ethylester kyseliny methylfenylthiomethyl-dimethylaminomethyl-hydroxybromindolkarboxylové), Arpetolid, Arpeflu, ORVItol NP, Arpetol a Immustat, PubChem CID 131410, CID 9958103, Registrační číslo CAS 131707-23-8) oficiálně uznán jako lék proti koronaviru, neboť může účinně (60x) inhibovat vývoj viru. Arbidol byl vyvinut v SSSR vědci z Ústavu chemicko-farmaceutického výzkumu Sergo Ordzhonikidze v Moskvě, vědeckého výzkumného ústavu lékařské radiologie Akademie lékařských věd SSSR v Obninsku a Pasteurova výzkumného ústavu pro epidemiologii a mikrobiologii v Leningradu v roce 1974. Používal se k prevenci nachlazení u drůbeže.

Současně Čína doporučila darunavir, chlorchinofosfát a Ribavirin (Mylan) v kombinaci s interferonem, stejně jako Lopinavir/Ritonavir (Mylan), plazmaterapii/plazmaferézu u pacientů s rychlou progresí onemocnění, těžkým průběhem či pro kriticky nemocné.

To byly údaje, zveřejněné oficiálně Číňany v průběhu února. Dnes už nejspíš rozsáhle klinicky otestované… Rusko doporučilo 30. 1. ještě Betaferon – rekombinantní interferon beta-1b (Bayer) a „Vektor“ – Státní vědecké centrum virologie a biotechnologie (vector.nsc.ru), kde je referenční centrum vysoce patogenní chřipky poblíž Novosibirsku – vyvíjí pro nový koronavirus dvě vakcíny.

Ve Wu-chanu byla prováděna dezinfekce městské kanalizace, dezinfekčního prostředku použili 1963,58 tuny na 6 520 místech. Ve všech 26 městských čistírnách odpadních vod je používán chlornan sodný po dobu 24 hodin nepřetržité kapkové sterilizace. Je vidět, že Čína nepodcenila civilní ochranu tak jako země Evropy. Teď aby uzvřela s Evropou hranice, aby se jí virus nevrátil zpět.

Co říkáte námitkám opozice, že vláda teatrálně svolává deset tiskovek denně, chaoticky mění opatření a nepřispívá k uklidňování situace (Zbyněk Stanjura v nedělních OVM)?

Zbyněk Stanjura (ODS) je idiot, který nechápe, co je odpovědnost. Situace se mění denně. Vyvíjí se. Dnes například došlo ke dvěma úpravám počtu nakažených. A zítra to nebude jinak… v dnešní „online“ době je třeba informovat prakticky nepřetržitě. Jestliže vláda připraví nějaké opatření, nebude s ním přece vyčkávat, až si Stanjura navlíkne papuče a otevře pytlík popcornu.

Čekám ale, že veškeré státem produkované informace nebudou zveřejňovány pod jednotlivými resorty, ale dojde k centralizaci informačních toků, tak jako v Číně na adrese ncov.dxy.cn. Zde najde každý Číňan potřebné odpovědi. A sumarizují se zde i relevantní žurnalistické informace a výstupy z tiskových konferencí čínských orgánů. Relevantní znamená, že oficiální. Ne tchajwanské a hongkongské drby. Stránka má už více než miliardu zhlédnutí.

V Česku ovšem chce veřejnoprávní ČTK za zaslání aktuálních 100–150 informací o koronaviru denně (proboha, odkud se jich takové množství bere?) od každého jednotlivého subskribenta 200 Kč. Prostě zlodějna. Veřejnoprávní organizace se chová jako ŠMEJD.

Jak tedy z vašeho pohledu zvládá komunikaci krizové situace premiér Babiš a jak ministr zdravotnictví Vojtěch? O víkendu se všichni posmívali jejich tiskovkovému výstupu, kde premiér ministrovi přikazoval „řekněte jména“...

Vojtěch je arogantní grázl, a ne ministr. Za pokus o bossing majitelky Diagnostického centra molekulární mikrobiologie Tilia by měl letět. Pokud vím, je na něj a šéfku Státního zdravotního ústavu podané trestní oznámení na pomluvu a poškozování dobré pověsti. Nicméně v době, kdy se spolu bavíme, stále ještě platí skandální rozhodnutí, že z rozhodnutí Státního zdravotního ústavu a Ministerstva zdravotnictví ČR mají laboratoře Tilia v současné době pozastavenou možnost vyšetřovat SARS-CoV-2, a to i pro samoplátce. V optice počínajících nouzových opatření a velmi malém počtu laboratoří vyšetřujících aktuální epidemii je to podle mého názoru možné kvalifikovat jako veřejné ohrožení. Mám důvod pochybovat o zveřejněných číslech nakažených a domnívám se, že ho výrazně limituje právě nízký počet vyšetření.

Dokud ministr zdravotnictví neřekl, že máme být klidní, byl jsem klidný. To bylo 27. 2.

Babiš dělá, co umí. Jako laik. Za situace, kdy nefunguje ministr vnitra Hamáček a z Vojtěcha musel udělat školáčka („no tak to řekněte…“). Babiš jako politik nezažil povodně, nepamatuje si tehdejší žvásty primátora Němce, který „uklidňoval“ Pražany a za ním Vltava zaplavovala stanici metra. Nezažil směšné pražské radní, dirigující pytlování písku tam, kam se za půl hodiny řítila voda... ono je pro politika těžké říkat oznamovacím tónem jen to, co je zpráva, a nedávat do toho emoce ani politický komentář... a nesnažit se na své odvaze, rozhodnosti a mužnosti vytřískávat politické body…

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že česká vláda reaguje nejrazantněji z celé EU. Jak hodnotíte reakci české vlády ve srovnání s ostatními unijními vládami?

Česko reaguje ostřeji než většina zemí západní Evropy. U nás evidentně dosud nevymřeli vojenští odborníci na civilní obranu (nejen ochranu, ale i obranu), kteří během studené války plánovali jadernou zimu a mají komplexní krizové plánování „v krvi“. Včetně odhadu ztrát a spotřeby černých pytlů… nejen v odhadu poštu roušek. Za poslední aktualizaci doporučení širšího předsednictva Bezpečnostní rady státu z večerních hodin 10. března jsem rád. První profesionální výstup. Sice s malými logickými chybami (řidiči kamionů jsou rizikovými přenašeči a ne že ne), ale hlavní hledisko zploštění křivky nakažených je primární. Víc už se nedá dělat, protože v opačném případě by vláda riskovala otevřený ozbrojený střet s obyvatelstvem. A takovou nebezpečnost, odůvodňující ostřejší opatření včetně internace, ten virus nemá…

Evropská unie se svým bezbřehým liberalismem nemá pro krizové situace pochopení. Neumí reagovat na podporu obrany hranic Řecka, proti stovkám tisíc migrantů a proti jejich převaděčům, neumí reagovat ani na šíření viru. Zachování volného průchodu celým shengenským prostorem, zisky rekreačních středisek, hospod, cestovních kanceláří a leteckých společností jsou pro EU podstatnější než zdraví a životy lidí. Italský premiér málem plakal, když vyhlašoval karanténu v celé Itálii.

Britové ještě nezavřeli školy… premiér Johnson si nejspíš myslí, že když on virus nevidí, tak neexistuje.

A přitom Evropa nemá tak nedostatečné zdravotnictví jako Afrika, kde počet zjištěných infekcí je ovlivněn možnostmi jednotlivých zemí. Celá Afrika měla před vypuknutím epidemie koronaviru v roce 2019 k dispozici pouze osm certifikovaných laboratoří na 1,3 miliardy osob…

Jak podle vás zvládá situaci Itálie, prvotní ohnisko nákazy v EU? A co mohla tamní vláda udělat jinak a lépe?

Epidemie koronaviru SARS-CoV-2 v Itálii začala 31. ledna, kdy byli dva čínští turisté v Římě pozitivně testováni na virus. Teprve 21. února bylo 16 potvrzených případů v Lombardii. Následující den bylo potvrzeno dalších 60 nakažených, spolu s prvními zemřelými. A zde je kořen italského diletantismu. Dvacet jedna dní se nedělo nic, všichni na všechno kašlali. A virus se už šířil.

Italská vláda sice ihned po nálezu prvního cestujícího z Číny pozastavila všechny lety do a z Číny a vyhlásila stav nouze, ale nikdo ho nedodržoval. I když Itálie byla první zemí EU, která přijala toto preventivní opatření. Vláda rovněž zavedla tepelné skenery a teplotní kontroly mezinárodních cestujících, kteří přilétali na italská letiště. Ale už neskenovala silniční hraniční přechody. Vypuknutí epidemie v Lombardii nastalo, když 38letý Ital byl pozitivně testován v 15tisícovém městečku poté, co se setkal s italským přítelem, který se vrátil z Číny dne 21. ledna a následně byl testován s negativním výsledkem. To je technologická chyba, která může být spouštěčem tragédie.

14. února se necítil dobře a šel k lékaři v Castiglione d’Adda, kde mu byla předepsána léčba chřipky – čili aspirin. Další technologická chyba. O dva dny později šel do nemocnice a tam ho nevyšetřili. Nebyla přijata žádná další preventivní opatření a virus byl schopen infikovat další pacienty a zdravotníky. Další technologická chyba. 38letý muž byl týdny bez fatálních příznaků, vedl aktivní společenský život a před šířením viru v Codogno Hospital potenciálně interagoval s desítkami lidí. 21. února bylo potvrzeno dalších šestnáct případů – čtrnáct v Lombardii včetně lékaře, který předepsal léčbu 38letému muži v Codogno a dvěma v Benátsku. 22. února zemřela v Lombardii 77letá žena z Casalpusterlenga, která trpěla zápalem plic a navštívila stejnou pohotovostní místnost jako 38letá žena z Codogna. Ze 76 nově objevených případů bylo 54 nalezeno v Lombardii včetně jednoho pacienta v San Raffaele Milán a osmi pacientů v Policlinico San Matteo v Pavii, sedmnáct Veneto, dva v Emilia-Romagna, dva v Laziu a jeden v Piemontu.

Italská vláda nezanedbala nic. Selhání bylo na straně zdravotníků, kteří uvěřili uklidňovačům paniky, kteří srovnávali chřipku s koronavirovou infekcí. Takových hlupáků máme v Česku dost, i mezi lékaři. Nejhorší jsou ti, kteří svým žvástům o „odevzdanosti osudu“ a „životu v riziku“ i věří a na sociálních sítích je zoufale obhajují… k rozšíření v Itálii se přidalo i podceňování onemocnění u laiků, poměrně nezdravá životospráva Italů (těstoviny s tepelně upravenou zeleninou nejsou nejzdravější jídlo na imunitu), počet přecházených chronických bronchiálních onemocnění, vysokého krevního tlaku a ischemických chorob.

To je několik průvodních symptomů vyšší pravděpodobnosti infekce a radikálnější formy onemocnění, která může končit i zástavou napadených plic z důvodu ucpaných plicních kanálků hnisem, nebo zástavou srdce. Propuknutí nemoci provází „šoková“ horečka 38 °C, obtížně srazitelná antipyretiky, suchý kašel, únava a dušnost – náhlé potíže s dechem. Žlutozelený hlen namísto suchého kašle bývá pouze někdy.

Opatření, která vláda vyhlásila v pátek dopoledne, jsou zcela bezprecedentní.

Ne, jsou plně odpovídající situaci.

Žurnál Annals of Internal Medicine napsal, že průměrná inkubační doba COVID-19 je pět dnů. Do 12 dnů vykazuje symptomy 97,5 procenta nakažených. Čína pak mezi extrémní případy zařadila pacienta, který byl bacilonosičem bez příznaků 27 dní. Takže… 14 dní karanténa podle WHO je vlastně hra se statistikou a schopností státu vyléčit většinu pacientů. Ne všechny. Není to stoprocentní záruka zdraví. Je to zaplatitelná cena státu za přežití většiny. Vaše vyléčení z jiných chorob už také neřídí lékařova Hippokratova přísaha, ale smlouva s VZP a úhradová vyhláška. Nejste-li perspektivní, kulich nebo kamarád, máte vyšší pravděpodobnost, že budete léčen hůř a dřív umřete. To je realita. Vždy byla a vždy bude. V kapitalismu stejně jako v socialismu.

Národní hospodářství neutrpí větší škodu, jestliže budou matky s nezletilými dětmi tři týdny doma „na ošetřovačce“, než kdyby polovina těchto matek ležela s oboustranným infekčním zápalem plic na kyslíkové plicní ventilaci na ARO některé z nemocnic a následně další čtyři týdny na lůžkovém oddělení. Sedmdesátiletý profesor nemusí chodit učit studenty, když svou přednášku může nahrát na video a studenti si ji mohou na koleji či doma pouštět, aniž profesora ohrožují na životě. Do areálu VŠZ v Praze-Jinonicích chodí 25 tisíc lidí. Můžete mi říci, proč ty chudáky pedagogy nutíme za ten mrzký peníz chodit do práce jako v devatenáctém století a riskovat při tom zdraví, když dnes má už každý student přístup k internetu a přednášky může sledovat ze záznamu a s učitelem diskutovat po Facebooku? Jsou fakulty, kde je to běžné. Proč by tak nemohly fungovat i základní školy?

Náměstek ministra zdravotnictví uvedl, že důvodem byl zlomový případ pražského taxikáře, u něhož nešlo dosledovat „italskou stopu“ nákazy a nikdo nevěděl, odkud se nakazil a koho nakazit mohl. Je dobře, že vláda přijala takto radikální opatření?

Samozřejmě. Akorát mi chybí minimálně měsíční zákaz veškeré taxislužby jako chování rizikového více než prostituce. Taxikář a jeho vůz je naprosto ideálním pařeništěm pro virus: v zimě kvůli teplu většinou uzavřený prostor 2,5 m3 vzduchu, topení na skoro pokojovou teplotu, vlhkost odpovídající deštivému počasí, plastová ventilace bez nanofiltrů s aktivními částicemi s virucidním účinkem, nulová hygiena prostoru (vysavač opravdu, ale opravdu nestačí), nulové odmořovací znalosti taxikáře. Nikdo z dispečinku ho neučil, že každou plochu v autě včetně okének, sedáků a zadních ploch předních sedaček je nutné po každém klientovi stříkat zředěným, spolehlivě virucidním prostředkem s aktivním chlorem – SAVO. No a ten nemytý taxikář v propocené košili sedící v tomto pařeništi mikroorganismů dvanáct hodin denně bez vyvětrání, smrad přebíjený vonným stromečkem, je pro virus ideální hostitel. Navíc přebírá infikované peníze a předává tyto peníze dál… a po půlhodině se střídající anonymní klienti. Mnohdy v podnapilém stavu. Nevíte, kdo jsou, odkud přijíždějí, nevíte, kam jedou.

Virus navíc může ulpívat i na povrchu předmětů, kam dopadnou kapénky nakažených, což zvyšuje riziko infekce, pokud se nic netušící lidé těchto povrchů dotknou a pak si sahají na obličej. Při teplotě 37 stupňů Celsia může COVID-19 přežít na materiálech jako sklo, látka, kov, plast či papír dva až tři dny. Obdobě jako SARS. Takže platí pořekadlo mé babičky, že čistota půl zdraví. Zejména poté, co jdete na toaletu nebo když jsou ruce viditelně špinavé, vždy před jídlem a po vyfukování nosu, kašlání nebo kýchání. Ruční dezinfekční prostředek na bázi alkoholu s nejméně 60 % alkoholu se doporučuje (pro venkovní použití) jen v případě, že není možné se umýt mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund. V nejhorším vezmete zavděk i 100% technickým lihem (nejlevnější verze dezinfekce), když si pak ruce namastíte krémem.

Dezinfekci oblečení zajišťuje podle Číňanů minimálně 30minutový pobyt oblečení na ultrafialovém záření, nebo hodinové praní v 60 stupňů teplé vodě. Nejlépe samozřejmě vyvaření, pokud to jde.

Nošení obličejové polomasky/respirátoru s filtrační schopností FFP-3 je na vdechovaný virus účinné pouze tehdy, nosíte-li zároveň těsnící potápěčské brýle. Nebo zvolíte-li celoobličejovou masku s filtrem. Jen tak totiž se nedostane virus k další vaší sliznici – očím. Oči jsou pro viry jako mucholapky… jinak je rouška, respirátor či polomaska pouze prostředek, jak vydechovanými kapénkami (s jakýmkoliv vaším virem) nenakazit vaše okolí. Tedy i rodinu při sledování televize.

Stejnou funkci zádrže vašich kapének ale plní obyčejný kapesník přivázaný k hlavě provázkem, doma každý večer vyvařený a vyžehlený na bavlnu. Pokud se rozhodnete pro vojenské zásoby masek z dob socialismu, nezapomeňte na čerstvé filtry s P-3 a dezinfekci staré masky tak, jak jste se to učili na vojně. Abyste si nepřivodili rozsáhlý ekzém… pokud použijete masku novou, doporučuji tu z přírodního kaučuku – nedepolymerizuje po několika letech… a samozřejmě s filtry, které mají P-3. Ochrání vás nejen proti virům, ale i proti radioaktivním částicím. To nebyl vtip. Masky stojí cca 2 000–4 000 kč a částicový filtr s dlouhou životností 200–500 Kč.

Největší problém, na který hygienici ve svých opatřeních prozatím zapomněli, je anonymní výměna hotovosti. Chápete? Stokoruna je naprosto dokonalý způsob masového rozšíření viru. Stejně tak mince. Nevystopovatelný způsob. Přitom je oběživo obtížně sterilizovatelné. Chlor je u bankovek nepoužitelný kvůli intenzivním bělícím a oxidačním účinkům na lněný papír, stejně tak persteril – roztok kyseliny peroctové. Nepoužitelná je horká pára Kochova hrnce či autoklávu, stejně jako horký suchý vzduch 160 °C a více z důvodu možného rozkladu barev či zapálení papíru. Nepoužitelné na dezinfekci bankovek je i UVC záření germicidních lamp – ze stejného důvodu jako chlor. Radiační sterilizace gama zářením (expozice 25 kGy) je hodně drahý špás. Špásem může skončit i dezinfekce etherem či chloroformem. Zbývá jediná domácí metoda – umístění oběživa do teplovzdušné/infračervené trouby (s vypnutým ventilátorem) s více než 60 stupni teploty po dobu nejméně dvojnásobně delší, než je zjištěná doba úmrtnosti viru při této teplotě. Čili na 120 minut. Stejným způsobem lze při fatálním nedostatku jednorázových respirátorů je odvirovat k opětnému použití. Nedávejte ale bankovky do trouby mikrovlnné. Kovový proužek by papír zapálil dřív, než by mikrovlny zničily viry.

U toho taxikáře hygienici naštěstí vědí, kdo s ním jezdil – stát si vyžádal telefonní objednávky od dispečinku a propojil si čísla telefonů s osobami, které telefon platí. Čili ty dvě desítky klientů dohledají, vyslechnou, pod hrozbou otestují a případně dají do nucené karantény. Kdo se bude vzpouzet, do vazby. Ale taxikář pronajímal byt na Airbnb… slova „nevím“ a „nepamatuji si“ ho nutí říkat berňák. Airbnb je další rizikový faktor hodný plošného dočasného zákazu. Ale jak ho vymoci jinak než obnovením vízového provozu a nevydáváním víz?

Nehrozí, že když vláda přijímá takto radikální kroky, veřejnost postihne ještě větší panika než doposud? Můžeme se dočkat ještě intenzivnějších nájezdů na obchody nebo třeba rabování?

Rabování může přijít na řadu. Ale to už nejspíš bude výjimečný stav, výdej bude po malých množstvích a rozvoz potravin bude pod ozbrojenou kontrolou. Rabování nastává tam, kde selže zásobování a další složky státu včetně ozbrojených. V Česku by zásobování selhat nemělo, pokud nebude sníh a mráz pod –30 °C. Pak trvá kolaps státu 48 hodin…

Co naopak dělat s extrémy na druhé straně, s lidmi, kteří si myslí, že jim nic nehrozí a jakákoliv bezpečnostní opatření budou ignorovat?

První ostré vězení za úmyslné šíření nakažlivé choroby, za veřejné ohrožení nebo zabití z nedbalosti či půlmilionová pokuta a okamžité odebrání majetku na úhradu dluhu bude mít při odpovídající medializaci plošné umravňující účinky. Nejsem proti.

Zaznamenali jsme to již v minulých dnech, když lidé přes jasné doporučení vlády cestovali do Itálie, a ještě se tím chlubili (vrcholem byla dáma, která z italské lyžovačky premiérovi vzkázala, že ona pravidla dodržovat nebude, protože on je nedodržuje také). Hrozí nějaký rozsáhlejší „bojkot“? A jak takovému chování má vláda čelit, má předvést sílu?

Samozřejmě. Musí. Vláda není cochcárna. Přesvědčily se o tom i matky odmítající očkování svých dětí, přesvědčili se o tom nejnověji i rodiče, kterým zemřelo dítě při domácím porodu. Jdou sedět za zabití z nedbalosti. Otec i matka.

V tomto směru se už několik minut po vyhlášení opatření ozval principál Divadla Na Jezerce a známý odpůrce premiéra Babiše Jan Hrušínský, který premiéra obvinil, že se zákazem shromažďování snaží zlikvidovat divadla jako ohniska opozice, a jeho divadlo zejména. „LIKVIDACE Divadla Na Jezerce! Dnes premiér Bureš a kluk, který zastává funkci ministra zdravotnictví, ohlásili kvůli 38 nemocným lidem s příznaky lehké chřipky zákaz divadelních představení. Zákaz demonstrací? Stanné právo – pod hrozbou 3 milonů korun pokuty jen kvůli tomu, aby se nemluvilo o problémech trestně stíhaného komunistického udavače?!!! ! S.O.S.!!!!!!!“ sepsal. Co na tento přístup říct?

Jan Hrušínský prozatím nevyzývá k porušení zákona na ochranu veřejného zdraví. To, že je kretén, není trestné. V případě, že by neuposlechl zákazu konání oněch divadelních představení, byl by asi jako provozovatel odpovědný v plném rozsahu. Mohl by být zadržen, vzat do vazby, aby neopakoval trestný čin, a následně souzen.

Ministr kultury Zaorálek se rozhodl uzavřít pro veřejnost veškeré příspěvkové organizace resortu. Galerie, muzea a knihovny…

V poslední době také sledujeme řadu reakcí ve stylu „mě se to netýká“. Sportovkyně Karolína Plíšková prohlásila, „nechci to podceňovat, ale pro věk, v jakém jsem já, to je normální chřipka, co jsem četla. Takže proč panikařit?“.

Nepřeji nikomu nic zlého, ale ten pacient nula v Itálii byl maratonec.

Dokonce v mladé generaci zaznívají názory, že kdyby koronavirus vydržel až do voleb, tak by to mohlo prospět k tomu, že by staří voliči Babiše nemohli jít volit. Co takové chování ukazuje o mladé generaci?

Přejme jim ten sen o věkově segregované společnosti, ve které by se Andrej Babiš nestal premiérem. Přístí virus bude možná postihovat mladé.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda koalice trpaslíků, co si stojí na ramenou? Ústavní právník Kuba ukazuje jiný model. Nepotěší ani zastánce aktivace článku 66

19:50 Vláda koalice trpaslíků, co si stojí na ramenou? Ústavní právník Kuba ukazuje jiný model. Nepotěší ani zastánce aktivace článku 66

Šlo koalicím o ochranu svobodné politické soutěže, nebo o účelové předvolební spojení? „Připomínám, …