Svatý Martin se v Česku slavil ještě za první republiky, pak až po sametové revoluci, říká Martin Žůrek

11.11.2015 11:11

ROZHOVOR „Vedle různých křesťanských legend se k svátku svatého Martina zejména váže nařízení habsburského panovníka Josefa II. z roku 1784, který právě tento den určil jako ten, kdy se mohou začít prodávat různé zemědělské produkty a také mladé víno. 11. listopad se tudíž stal termínem, kdy se poprvé mohla ochutnávat mladá vína a zároveň s ním se slavil konec předešlého hospodářského roku,“ řekl pro PL sommelier společnosti SPIELBERG Martin Žůrek.

Svatý Martin se v Česku slavil ještě za první republiky, pak až po sametové revoluci, říká Martin Žůrek
Foto: Spielberg
Popisek: Vinice - ilustrační foto

Dnes máme svatého Martina a otevírají se první láhve svatomartinského vína. Jaká historie se váže k těmto vínům?

Vedle různých křesťanských legend se k svátku svatého Martina zejména váže nařízení habsburského panovníka Josefa II. z roku 1784, který právě tento den určil jako ten, kdy se mohou začít prodávat různé zemědělské produkty a také mladé víno. 11. listopad se tudíž stal termínem, kdy se poprvé mohla ochutnávat mladá vína a zároveň s ním se slavil konec předešlého hospodářského roku.

Tradice tohoto svátku u nás přetrvávala ještě za první republiky. Po sametové revoluci přišel na nápad obnovit tradici valtický vinař Jiří Kopeček, který zaregistroval ochrannou známku Svatomartinské víno. V roce 2005 od něj zakoupil známku Vinařský fond a díky skvělé marketingové kampani, kterou od té doby vedou, se stalo Svatomartinské víno fenoménem. Neodmyslitelně k tomuto svátku patří také svatomartinská husa, jež je v těchto dnech v nabídce většiny restaurací.

Letošní rok byl nadprůměrně teplý a suchý. Jak se toto počasí odrazilo na sklizni ve vašem vinařství SPIELBERG?

Pro víno to bylo téměř ideální počasí. Díky suchu, které bylo, nenapadly hrozny tradiční nemoci a ty tak dozrály do vysokých cukernatostí. Můžeme se tedy těšit, že z výjimečného ročníku 2015 budeme mít nejen tradičně skvělá bílá vína, ale budou to i velmi krásná červená vína. Navíc i úroda letos byla vyšší než v předešlých letech.

Můžete našim čtenářům přiblížit své vinařství?

Vinařství SPIELBERG najdete v překrásné oblasti jižní Moravy zvané Moravské Slovácko, nedaleko města Slavkov, proslaveného historickou bitvou v roce 1805, ve které francouzský císař Napoleon porazil vojska rakouského císaře a ruského cara.

Jde o specifickou malou vinařskou oblast s tradicí pěstování vína již od 12. století. Vinice se rozkládají na svazích mírného pohoří zvaného Ždánický les, které poskytuje vinicím přirozenou ochranu a vytváří příznivé mikroklima. O vína sklizená ve vlastních vinicích o rozloze téměř 65 ha se tu stará tým zkušených vinohradníků. Díky šetrnému a ekologickému pěstování révy se zde rodí charakteristická, přívlastková vína, určená především pro gastronomii a privátní klientelu.

Pískovcový skelet s vyšším obsahem vápence v půdě dává zdejším bílým vínům charakteristický ovocně-květinový buket a příchuť minerality. Zdejší terroir najdete nejlépe vyjádřen v odrůdách Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský či Pinot blanc.

Pro červená vína jako Pinot noir, Frankovka, Modrý Portugal, Zweigeltrebe je významná expozice vinic k plnému slunci. Hrozny dávají zemitá, minerální červená vína se širokou paletou aromat lesních plodů.

Obliba mladých vín neustále roste, jaké odrůdy jsou u vás nejoblíbenější?

Svatomartinská vína se mohou vyrábět pouze z bílých odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské červené rané a z modrých odrůd Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Modrý Portugal a z nich také růžová vína.

My jsme v letošním velmi příznivém roce zvolili Muškát moravský a Modrý Portugal rosé. Obě tato vína jsou u nás velmi populární a zaujmou příjemnou ovocnou vůní a svěží chutí.

Další informace o vinařství SPIELBERG najdete ZDE.
 


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Výpalné“ za migranty: Mach začal počítat. Rakušan jako kdyby žil na jiné planetě

18:34 „Výpalné“ za migranty: Mach začal počítat. Rakušan jako kdyby žil na jiné planetě

Vyjadřování Víta Rakušana k migračnímu paktu, který inicioval a v Bruselu dohodl, působí podle lídra…