Svědectví o návštěvě Babiše na severu: Vytřeštil oči. Peklo. Kdo je drzý a je na dávkách, má jistotu, že tak drahý mobil jako on pracující mít nebude. Sobotkova opičárna...

24.07.2017 10:41

ROZHOVOR „Kdo je drzý a primitivní a je v tom velmi vytrvalý, je vítězem nad systémem, nad demokracií, nad zákony, nad vším. A pokud si naseká 5, 6 a více dětí, má jistotu, že tak drahý fajnový mobil jako bude mít on, človíček na dávkách, nikdo mít nebude,“ říká k situaci na litvínovském sídlišti Janov senátor Jaroslav Doubrava. Ten na toto místo přivedl společně s ředitelem SBD Krušnohor Most Františkem Rybou i Andreje Babiše. „Šlo o to, aby pan Babiš na vlastní oči tu hrůzu tam viděl,“ říká senátor. V rozhovoru také řekl svůj názor na srovnání Babiše s Kalouskem.

Svědectví o návštěvě Babiše na severu: Vytřeštil oči. Peklo. Kdo je drzý a je na dávkách, má jistotu, že tak drahý mobil jako on pracující mít nebude. Sobotkova opičárna...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Doubrava
reklama

Pane senátore, vy jste se v těchto dnech na litvínovském sídlišti Janov sešel s panem Babišem a s ředitelem SBD Krušnohor Most Františkem Rybou. Proč jste se sem společně vydali a o čem konkrétně jste tady diskutovali?

Je to stále stejná misijní cesta. Někdo přijede a Ryba a s ním i já dokola dokolečka říkáme stále to samé o tom, jaké peklo slušným spoluobčanům činí nechtění migranti – tedy cikáni. A jak státní aparát je neschopný se zastat slušných lidí, a jak mentálně nebezpečná je ombudsmanka Šabatová a různí Dienstbierové, kteří lidská práva zaměňují za právo na terorizování spoluobčanů. Vznesl jsem i otázku, jak je možné, že nikoho nezajímají cikány zničené dnes už nejen byty, ale celé domy. A největším paradoxem je, že vláda uvolňuje miliony na likvidaci cikány zničených domů a znova říkám, nezajímá ji kdo je zničil a už vůbec ne, že by měla po nich požadovat náhradu a přísně je potrestat.

Jak se Andrej Babiš postavil k problémům, které na tomto sídlišti jsou? A co vy byste chtěli, aby v tomto směru udělal?

Jako každý jiný. Vytřeštil oči a potom sliboval, že pokud bude moci, zasadí se o řadu změn ve státní politice vůči nim. V podstatě jsme v tuto chvíli neočekávali nic a očekávat jsme ani nemohli. Šlo o to, aby pan Babiš na vlastní oči tu hrůzu tam viděl. Jsem tomu rád. Ti, kteří přišli před ním... Dienstbiera i Šabatovou ani nenapadlo podívat se na tu hrůzu blíže.

Anketa

Jiří Čunek o Prague Pride: ,,Je to POCHOD SMRTI pro stát, pro Evropu, pro naši civilizaci, když stát bude tyto skupiny podporovat a uznávat jako rodiny". Souhlasíte?

94%
6%
hlasovalo: 19270 lidí

Jak vy sám vidíte aktuální situaci, která je nejenom na tomto sídlišti, ale i na dalších podobných místech v České republice?

Kdo je drzý a primitivní a je v tom velmi vytrvalý, je vítězem nad systémem, nad demokracií, nad zákony, nad vším. A pokud si naseká 5, 6 a více dětí, má jistotu, že tak drahý fajnový mobil jako bude mít on, človíček na dávkách, nikdo mít nebude. Snad jenom Babiš. Víte dobře, že takových sídlišť, tak dobře živených nemakačenků u nás náramně rychle přibývá. Přibývá, přestože jsme v našem evropském výboru v Senátu byli vládou informováni, že dnes už je problém sehnat i nekvalifikované pracovníky. Proč by se tito vyčůránci do práce hrnuli, když pohodlně žijí ze štědrých sociálních dávek. Myslím, že pan Babiš – na rozdíl od předchozích návštěvníků Janova – toto pochopil.

Jediné univerzální řešení je – tvrdě vyžadovat dodržování zákonů. Ale to je nad lidské síly, respektive není k tomu vůle. Všichni kompetentní jsou poťapáni před zvednutým obočím tupců v Bruselu a netroufnou si udělat něco, co by je mohlo pozlobit. Říká se tomu také občanská angažovat a solidarita v hněvu. Všude ve světě vám řeknou – vezměte je u huby tím, že budete tvrdě vyžadovat ctění zákona každým, padni komu padni. Moc bych si přál, aby naši mocní tu odvahu k nastolení tohoto principu našli!

Co na začátku vlastně podle vás zapříčinilo, že se právě z tohoto sídliště stalo ghetto?

Kde vzniknou hnízda nepřizpůsobivých osob, ostatní lidé se z jejich okolí stěhují raději pryč. Je to prostě emigrace od cikánů a nepřizpůsobivých. Z Janova utíkají před cikány i normální cikáni. Dalším problémem je skupování laciných bytů lidmi zejména z Prahy, nastěhování cikánů do nich, tím si uvolní jejich byty v Praze. Mají dvojí zisk. Pražský byt za miliony prodají a od přestěhovaných cikánů inkasují nehorázné příspěvky na bydlení.

Poté, co jste se zde s Andrejem Babišem setkal a o tomto problému jste mluvili, myslíte si, že pokud bude Ministerstvo práce a sociálních věcí řízeno právě hnutím ANO, že dojde konečně ke změnám, které jsou už několik let formulované v tzv. „mostecké výzvě“?

To neví nikdo. Ale první skutečná snaha byla již za Sobotky. Ač Sobotku nemusím, tohle musím uznat. Ale první krůčky jsou málo, když vás čeká dlouhá chůze po nekonečných schodech problémů. Osobně doufám, že by s tím mohl začít razantněji něco dělat. Ostatně, není to jen mé přání a touha, ale i touha všech, kteří jsme ho po janovské hrůze doprovázeli.

Za poslední roky navštívila sídliště Janov celá řada politiků a nic moc se tady po jejich návštěvě očividně nezměnilo. Myslíte si, že tato návštěva byla jiná? A proč?

Všechny návštěvy jsou stejné. Zda budou k něčemu, to se projeví až po týdnech, jestli skutečně návštěva začne něco ze slibů realizovat. Tato návštěva přece jen jiná byla, ale o tom jsem už mluvil.

Když se podíváme přímo na Andreje Babiše, jak hodnotíte to, co zatím v politice dokázal a co říkáte na to, že nakonec opustil post ministra financí? Co s odstupem doby říkáte na jeho neshody s Bohuslavem Sobotkou?
 
Na jeho hodnocení je ještě příliš brzy. Ve všem je příliš mnoho předvolebního balastu. Určitě byl nesrovnatelně lepším ministrem než Kalousek. Vlastně přirovnávat ho ke Kalouskovi je urážka Babiše. Že musel z vlády? Prostě rvačka o moc, kterou Sobotka podělal, byť tzv. „zvítězil“. Zajímavé je, že Sobotkovi tři a půl roku ve vládě nevadil. Věděl přece, s kým do vlády jde. Půl roku před volbami při pohledu na preference asi zblednul a začal tu nečistou hru. Jak jsem řekl. Myslí si, že vyhrál a zatím je to jeho prohra.

Čím myslíte, že hnutí ANO a konkrétně právě Andrej Babiš oslovuje tolik voličů? Volební preference hnutí ANO jsou pár měsíců před volbami opravdu velmi dobré...

Lidé zoufale hledají naději, zklamaní tradičními stranami. Myslí si ještě, že Babiš může být spasitel. Vidí, že po Kalouskově devastaci státního rozpočtu dokázal rozpočet dostat na plusové hodnoty. Navíc jsme národem, který se staví na stranu, řekněme, slabšího. Za takovou opičárnu Sobotkovu hloupost považují. Na vystřízlivění lidé budou mít jedno celé volební období... Babiš umí vzbuzovat naději. Nakolik je ta naděje oprávněná – ukáže čas.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdražení všeho. Profesor viděl návrh Bruselu. A program Pirátů ho dorazil

4:44 Zdražení všeho. Profesor viděl návrh Bruselu. A program Pirátů ho dorazil

CIVILIZACE A MY Připravovanou daň z uhlíku budou v EU odvádět nejen výrobci všech průmyslových výrob…