Syrská válka, migrace a další. Nic nelze dělat bez Ruska nebo proti Rusku, nabádá Babišův poradce Svoboda

15.05.2018 9:28

ROZHOVOR „V dějinách vyhřeznutí vnitrostranického problému tímto způsobem vždy nesvědčilo o dobrém stavu politické strany.“ Tak lidovec, bývalý ministr zahraničních věcí a v současnosti poradce premiéra v demisi Cyril Svoboda komentuje střetnutí poslance za ČSSD Jaroslava Foldyny s protiruským aktivistou. K němu došlo u příjezdu ruského motorkářského gangu Noční vlci a Foldyna prohlašuje, že nemá důvod se omlouvat. Cyrila Svobodu nic z toho nepřekvapilo, lidé prý protesty vyjadřují také odpor proti prezidentu Zemanovi a jeho proruské orientaci. Ve svobodné zemi podle něj musíme počítat s tím, že lidé využijí takových příležitostí.

Syrská válka, migrace a další. Nic nelze dělat bez Ruska nebo proti Rusku, nabádá Babišův poradce Svoboda
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda na besedě v Poděbradech o české a evropské zahraniční politice

Jaká je vaše reakce na střet poslance Jaroslava Foldyny s aktivistou Martinem Uhlířem, kdy hájil Noční vlky?

Podle mne jde o to, že má-li politická strana – v tomto případě ČSSD – převzít odpovědnost, má-li předvést voličům sevřené řady, což znamená, že se křídla navzájem neperou, tak nemají vzbouzet rozpory. Jestliže se navenek ukáže, jak předseda strany vyzývá veřejně do éteru místopředsedu, aby se omluvil, je to špatná známka o stavu politické strany jako takové. Jinak mne jednání Foldyny nepřekvapilo, dělá to celý život, má sympatii k Rusku a jejich aktivitám, takže mě nepřekvapilo. Špatné je, že vznikl vnitrostranický problém. V tomto případě musí všichni slevit, jestliže chtějí sociální demokraté předvést, že jsou v pořádku, veřejné výzvy do éteru nepomohou.

Jen dodám, že předseda ČSSD Jan Hamáček komentoval jeho střet až po četném naléhání novinářů a neustálých otázkách k tomuto tématu. Rovněž řekl, že podobné situace souvisejí s klesající podporou sociální demokracie…

To má pravdu a určitě nechci hanit Hamáčka jako předsedu, ale v dějinách vyhřeznutí vnitrostranického problému tímto způsobem vždy nesvědčilo o dobrém stavu politické strany. Foldyna je sólista, a jak chcete předvést srovnané řady, když máte sólové hráče? Sólistů je hromada, nutné je však najít týmovou souhru.

Navíc Foldyna se nikdy v minulosti svými názory netajil.

U něho se nejedná o žádné překvapení. Spíše by mne překvapilo, kdyby Foldyna reagoval jinak.

Co si myslíte o střetnutí protirusky laděných občanů s těmi, kdo k výročí osvobození pokládají květiny u památníků padlých vojáků Rudé armády? Říká se, že už si nevážíme jejich obětí a pleteme do toho aktuální politickou situaci. Proč se tak děje?

Proto mám dva důvody. Jeden: jsme svobodná země a musíme počítat s tím, že ve svobodné zemi vyjadřují lidé svoje názory. Byl jsem před pár dny ve Washingtonu a viděl jsem poutače proti Trumpovi přímo pod Bílým domem. Jsme ve svobodné zemi. Druhý důvod: Rudá armáda se Spojenými státy určitě osvobozovala Československo a není pochyb, že tito lidé umírali za svobodu Československa. Důležité je nepopírat tento fakt. Ve svobodné zemi však musíme počítat s tím, že někdo využije této příležitosti, aby projevil svůj protiruský postoj, a dít se to bude.

V posledních letech však takové protesty u výročí podobných událostí sílí. Jak to?

Celkově je to i tím, jak je vnímán prezident republiky Miloš Zeman, zejména v univerzitních a historických městech, kde celá kauza kolem Novičoku, zda se vyráběl, či nevyráběl v České republice, nahrává projevům odporu vůči Zemanovi i jeho proruské orientaci. Odpůrci využijí každou příležitost, aby vyjádřili protest. Komponentů je ale více, v žádném případě tito lidé neprotestují proti hrdinství těch, kdo padli a bojovali za osvobození. To by bylo příliš a nemyslím si, že by to bylo hlavním důvodem. Hlavní důvod je vyřídit si postoj vůči Zemanovi i jeho proruské orientaci.

K Zemanovi se ještě vrátíme. Ozývá se kritika, že jsme se díky osvobození dostali jen z jedné diktatury do druhé…

To je důsledek Jaltské konference, což bylo velmocenské divadlo a dohoda o rozdělení Evropy, na kterou přistoupil i Západ. Nerad bych dával vše do jednoho pytle. Když se stanovila dělící čára v Evropě a byla slíbena svoboda a samostatný vývoj zemí východního bloku, Churchillovi muselo být jasné stejně jako tehdy už těžce nemocnému Rooseveltovi, že to kulhá a realita bude jiná.

Jsou pochybnosti, které se týkají kauzy Skripal, situace v Sýrii, už to budou čtyři roky od Majdanu. Spojené státy jsou různě čitelné, Německo bez nejmenších problémů navyšuje dovoz surovin z Ruska. Jaký vztah vůči Rusku v tuto chvíli zaujmout? A je Rusko pro nás nebezpečné z jakéhokoliv důvodu?

Jsem zastáncem hledání cesty, a proto když jsme v Evropské unii, Unie celá by měla hledat cestu k nějaké dohodě s Ruskem, protože bez Ruska nemůžeme řešit globální problémy. Ať už jde o otázku syrské války, migrace a dalších témat, nic nelze dělat bez Ruska nebo proti Rusku. Nechci říci, že bychom měli definitivně couvnout, ale máme hledat cestu k dohodě a ta je podle mne vždy možná. Dnešní příběh: Trump vypověděl smlouvu s Íránem, což je velký výsledek jednání s odpůrcem, který byl nebezpečný. Nyní dohodu hodí k ledům, což je chyba, mělo by se jednat, dokud je možné jednat, hledat způsoby a kompromisy, aby couvly obě strany. Jsem odpůrcem budování a cílevědomého podporování studené války. A myslím, že Blízký a Střední východ je tomu dobrým důvodem, Rusko má také zájem, aby Sýrie a další státy zůstaly v původních hranicích, tam může i Západ výrazně pomoci a není to tak, že Západ nemá nic v ruce. Avšak znovu opakuji: studená válka nám k tomu nepomůže.

Írán se nechal slyšet, že zmíněnou dohodu bude dodržovat i přesto, že ji USA vypověděly. Prezident Donald Trump tvrdí, že ji Írán stejně nikdy nedodržoval.

Donald Trump měl podle dohody každé tři měsíce podávat zprávu Kongresu, zda Írán plní, či neplní dohodu. Kdyby ji neplnil, museli by potvrdit Němci, Francouzi a další signatáři, že k tomu došlo, ani jeden lídr to však neřekl. Kdyby Trump měl pravdu, musel by ho někdo podpořit a říci: ano, pane prezidente, máte pravdu, Írán nedodržuje dohodu. Ukazuje se však, že tomu tak není. Spojené státy jsou v tom naprosto izolované a z reakce celého světa je vidět, že svět je opačného názoru než Trump.

Připomínáme si konec II. světové války a také sto let od vzniku Československa. S jakými pocity ve světle současného dění se na historické události díváte, jaké paralely byste případně našel?

Víte, Češi jsou národ, který si hrdinských činů moc neváží. Když jedete kdekoliv ve světě při akcích k připomenutí války, lidé jsou v ulicích, vyvěšují vlajky. Můj bratr má dům po rodičích a je jediným, který v okolí vyvěšuje vlajku, ze sousedů vůbec nikdo. Jsme národ, který si příliš nepřipomíná hrdinství našich předků, takže se vede debata, zda dehonestujeme roli Rudé armády nebo americké. Připomínáme si ho vůbec? Když je nějaká připomínková akce na Vítkově, kromě vojáků a novinářů tam není nikdo. Nevím, jak slavili Češi květnové svátky, nepřipomněli si je ničím.

K tomu kroku prezidenta Miloše Zemana, jak hodnotíte, že veřejně mluvil o informacích tajných služeb ohledně Novičoku?

Co prezident republiky udělal, bych nazval dokonce svévolí, kdy chce za každou cenu dominovat politickému prostoru, proto dělá tyto výroky. Zpravodajské služby by měly být synchronní, ale já jsem jejich zprávy nečetl, těžko mohu soudit. Důležité je, že se informace tohoto typu nezveřejňují. Tím, co prezident činí, nepochybně nahrává tomu, že Rusové mají v uvozovkách pravdu. Protože i kdybychom připustili, že se někde nějaká látka vyrábí, neznamená to, že Česká republika má cokoliv společného s útokem ve Velké Británii. Když o tom mluvíte, budíte dojem, že s tím máme něco společného, a proto si myslím, že to prezident neměl veřejně říkat.

Koneckonců ani Velká Británie zatím nepředložila důkazy a výsledky vyšetřování…

Nechci za nikoho strkat ruku do ohně. V každém případě se zde hraje velká politická bitva a každý se takto vyjadřuje silně pro jednu, nebo druhou stranu. V každém případě hájím zájmy České republiky a je pro mě důležité, že Česká republika s tím nemá nic společného. Kdyby ano, tak by to zpravodajské služby nahlásily. Četl jsem, že existují rozdílné látky Novičoků a různá označení. Nevím, co je ve zprávách, ale předpokládám, že zpravodajské služby jsou svéprávné a nejde o téma na veřejnou debatu. Zeman má především hájit naše zájmy, že my nemáme s útokem nic společného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod rouškou covidu se strašně krade. A kdo tohle umí vyšetřit? Zpovídali jsme šéfa pražské organizace Přísahy Červenku

20:08 Pod rouškou covidu se strašně krade. A kdo tohle umí vyšetřit? Zpovídali jsme šéfa pražské organizace Přísahy Červenku

Slyšel jsem, že jsme tým PPF, Víta Bárty či béčko hnutí ANO. Tak, dámy a pánové, jsou to fámy. Osobn…