Takového ódéesáka jste asi ještě neviděli. Svérázně o Putinovi, komunistech, tetování v čínštině i vlastním předsedovi

16.09.2014 17:16

ROZHOVOR Populární starosta druhého městského obvodu Plzeň-Slovany Lumír Aschenbrenner (ODS) sjednotil při své kandidatuře do Senátu pravicové strany. Spolupracuje s ním totiž Koruna Česká a podporují jej Svobodní, Strana soukromníků, a jak sám říká, „nejvíce si vážím Svazu pomocných technických praporů, tedy PTP a plzeňské Konfederace politických vězňů“.

Takového ódéesáka jste asi ještě neviděli. Svérázně o Putinovi, komunistech, tetování v čínštině i vlastním předsedovi
Foto: Archiv L. Aschenbrennera
Popisek: Lumír Aschenbrenner
reklama

Anketa

Jste s výkony českých politiků v roce 2014 spokojenější, než s tím, co předváděli loni?

27%
73%
hlasovalo: 4402 lidí

Šestnáct dlouhých let úspěšně starostuje, bez skandálů, v často netradičním oblečení, s copánkem, třeba i s šátkem na hlavě. Čtyřiapadesátiletý příznivec rockové muziky a Tibetu poskytl pro ParlamentníListy.cz rozhovor.

Jak je to vlastně s vámi a ODS?

Nejdříve jsem byl Aschenbrenner, pak LEM (jeho zkratka, jméno pro kamarády - pozn. red.) a až poté ODS. ODS je pro mě malá část jména. Není to středobod mého žití. A vůbec politika by neměla být středobod žití.

Kandidujete ale ve čtvrti, ze které se do Senátu nevolí. Máte tak určitě ztíženou pozici, takzvaně „vaši“ spoluobčané by vám hlasy jistě „naházeli“. Nepovažujete to za určitý handicap, nebo dokonce „pomstu“ ODS za to, že jste prostě jiný a nekonformní?

Bylo by to výhodnější z hlediska, že bych dostal víc hlasů, ale vidím zase tu výhodu, že lidé vidí, že skutečně nespojuji dvě funkce na jednom místě. Kandiduji za okrsek, jehož součástí nejsou Slovany, a hlavně - ptali se mě nedávno v Českém rozhlase, jak chci pomoci okrsku - já jsem říkal, jestli vám nějaký senátor řekne, že chce pomoci konkrétnímu městu, tak mu nevěřte, protože to se nedá. Dá se pomoci třeba obcím obecně, ale nedá se výrazně pomáhat konkrétnímu městu. Plzni mohu pomáhat jedině tím, že budu pomáhat obcím.

Jak vidíte blízkou budoucnost ODS - je stále „na dně“ nebo se již „odpíchla“?

Docela se mi líbil výraz pana profesora Fialy, že kráčíme po dně, ale to dno je pevné. Bude to ale asi dlouhé kráčení.

Pojďme k mezinárodní politice a hlavně k vašemu oblíbenému Tibetu. Šestnáct let vyvěšujete na svém úřadě vlajku, dokonce jste se nechal tetovat. Máte to, s prominutím, ve vašem věku, zapotřebí?

Mám jedno adopotované dítě v Indii - holčičku, které už je 21 let a loni jsem adoptoval tibetského mníška. O tom jsem se mohl nejlépe pobavit s panem docentem Kolmašem, což je starý pán, sinolog. Byl jsem si u něj v Praze dokonce zkontrolovat, jestli budu mít dobře tibetské tetování, abych tam neměl nějakou hrubku. Řekl mi, že národností jako jsou Tibeťané, jsou v Číně desítky. Pak mi říkal, aby Evropa do Číny moc nešťourala, protože z hlediska svých dějin více méně směřuje k demokracii a jak je brána jako supervelmoc, prostě nemá ráda jakýkoliv náznak vměšování.

Pan docent mi jednou řekl, že Tibet je špička hitparády utlačovaných národů. Přesto si myslím, že takovéhle vstřícné heslo nám neublíží. Byl jsem dokonce před lety osloven, zda se nebojím reakce Číňanů. Řekl jsem, že reakce čínských stánkařů se skutečně nebojím a kvůli tomu, co nás několikrát v historii potkalo, tak bychom si toho měli vážit. Já si pamatuji, že jsme byli vděční, když nám někdo mohl vyjádřit trochu solidarity, když tady byli Rusové.

Jak se na tyto vaše aktivity dívají jiní starostové?

Vím, že vlajku nechtěl vyvěsit kraj, což bylo tenkrát humorné, protože tvrdili, že na ni nemají stožár, a já jsem si tenkrát říkal, že vymyslím takovou gerilovou akci, že jim s nějakou neziskovkou ten stožár přineseme. Nakonec z toho sešlo.

Říká se, že bychom takzvaně neměli dráždit hada bosou nohou, že v zájmu ekonomiky jdou lidská práva stranou. Co si o tom myslíte, právě ve vztahu k Číně a Tibetu?

Pro Čínu jsme tak malinkatí, že s námi, pokud to bude výhodné, obchodovat bude a vyvěšování tibetské vlajky na tom nic nezmění. Jsme takový trpaslíček. Podle mě je to spíš jen taková zástěrka, jak něco nedělat. To je něco podobného jako ukrajinská vlajka. Já jsem teď vyvěsil ukrajinskou vlajku a měli jsme zastupitelstvo obvodu. Tam nějaký komunista říkal: Chceme důrazně protestovat, že jste dnes bez projednání vyvěsil vlajku Ukrajiny. Já jsem odpověděl: Bylo to bez projednání, protože anexe soudruha Putina proběhla tak rychle, že jsem to s vámi nestačil projednat. Dále vím, že byste nesouhlasili a nakonec jsem rád, že vám nevadí ta tibetská.

A jaký máte názor na dění na Ukrajině, zvláště ve východních oblastech země, přiléhajících k Rusku?

Mrzí mě tam docela to matení pojmů. Ta relativizace všeho. Kdo koho sestřelil, jestli je to pomoc nebo nějaká nasazená jednotka tajných služeb... Každý, kdo chce, tak může vidět tu paralelu se začátkem druhé světové války a Hitlerem, jak se také zastával svých občanů v jiných zemích. Chápu, že tím nějaké firmy přijdou trochu zkrátka, ale... O to víc by se měla Evropa semknout, konkrétně Evropská unie by si měla nastavit taková pravidla, kterými by nahradila výpadky ruského trhu a hlavně i americký trh. Nechci, aby trpěli naši obchodníci za to, že máme nějaké morální zásady. O tom by měla být Evropská unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládo, neskákat, jak píská mediokracie! Soros, Gates… Ekonom Ševčík se rozjel

19:50 Vládo, neskákat, jak píská mediokracie! Soros, Gates… Ekonom Ševčík se rozjel

ROZHOVOR „Peníze nelze tisknout do nekonečna. Po určitém čase může dojít ke zhroucení celého ekonomi…