Táňa Fischerová: Ať, s prominutím, chcípnou, protože jsou to cizáci a my jsme tady doma? Padáme do naprosté nelidskosti

01.07.2015 9:21

Herečka a politička Táňa Fischerová se pro ParlamentníListy.cz vyjádřila k čerstvým návrhům vicepremiéra Andreje Babiše ohledně imigrantů. Podle Babiše by se totiž v severní Africe a na Blízkém východě měly zřizovat uprchlické tábory, kam by se vraceli nelegální běženci a kde by se vyřizovaly žádosti o azyl. To ovšem Fischerové příliš nevoní. „Hledáme iracionální důvody pro to, abychom uprchlíky přijímat nemuseli a zároveň padáme do naprosté nelidskosti, když myslíme jenom na sebe a ti ostatní – s prominutím – ať chcípnou,“ zdůraznila k tomu. Navíc ani prý nejde o „nový nápad“.

Táňa Fischerová: Ať, s prominutím, chcípnou, protože jsou to cizáci a my jsme tady doma? Padáme do naprosté nelidskosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Táňa Fischerová

Co říkáte na nápad, aby se v severní Africe a na Blízkém východě zřizovaly uprchlické tábory, kam by se případně dopravovali nelegální běženci a kde by se vyřizovaly žádosti o azyl? Jen podotýkám, že tuto myšlenku předestřel vicepremiér Andrej Babiš, který v rozhovoru pro deník Právo řekl, že podobný systém může fungovat na základě, na němž existuje smluvní a právní úprava, kterou má Španělsko s Marokem. (Jde o enklávy Ceuta a Melilla).

To ale není nic nového, neboť návrhy, že se mají pro imigranty vytvořit nějaké tábory poblíž míst, odkud pocházejí, zaznívají z různých směrů nějakou dobu. Něco podobného na příklad před časem řekl i prezident Miloš Zeman. Mimochodem, třeba v severní Africe, v okolí Tuniska, mají takových podobných táborů tolik, že už je kapacitně ani nezvládají. Takže to je jenom další návrh tohoto typu, a je to zároveň i argument pro to, abychom nemuseli vůbec nikoho přijmout. Já sice chápu, že se lidé obávají cizinců, ale zatím jsou čísla imigrantů tak mizivá, že by žádná země neměla mít velký problém s tím přijmout omezený počet uprchlíků. Důraz by se měl podle mého soudu dávat spíše na vytvoření imigrační politiky, která jasně věci pojmenuje, řekne, zda to bude dočasný pobyt, a co budeme dělat, aby se tamní problémy řešily, a vyloží na stůl i konkrétní čísla o tom, jakou máme kapacitu a kolik zvládneme. Pokud totiž bude Sýrie a Irák v tom stavu, ve kterém jsou, tak vlastně žádné řešení nikdy nebude. Je to velmi složitá věc, ale řešit by se měla odjinud, jinak, jiným směrem nežli tak, že se pouze řekne, že vytvoříme další tábor. Jak ho ale pan Babiš chce vytvořit? Má k tomu snad nějakou mezinárodní podporu? Podle mne je to jen taková vypuštěná věta, která nás má zbavit vlastní odpovědnosti za utrpení lidí, které si sami nezavinili.

Klíčové podle Babiše je to, aby se do řešení imigrační krize zapojily i světové mocnosti jako jsou Spojené státy, Rusko a Čína, ba dokonce i Saúdská Arábie. Co tomu říkáte?

S panem Babišem lze v tomto souhlasit, neboť nepochybně zejména Spojené státy nesou spoluodpovědnost za stav, který v těchto zemích je. O tom vůbec není třeba pochybovat. Jak jsem ale již řekla – současně musíme začít jednat o tom, jak to tam v těch zemích zařídit jinak, než že tam budeme posílat stále další a další soukromé armády. Ale mne na celé veřejné diskusi o tomto problému nejvíc trápí to, že pomaloučku padáme do naprosté nelidskosti, když hledáme nějaké iracionální důvody pro to, abychom uprchlíky nemuseli přijmout. Padáme do naprosto nelidského pohledu na svět, kdy myslíme jenom na sebe a ti ostatní – s prominutím – ať chcípnou, protože to přece jen jsou cizáci a my jsme tady doma! Takové přemýšlení je ovšem pro každou zemi nebezpečné, protože my tím ztrácíme vlastně i důvod, proč jsme na světě, tedy soucit vůči druhým, kteří potřebují pomoci. Nyní totiž nejde zas až tak o obrovský počet imigrantů. Jenže jakmile se vlna přelije v nějakém nekontrolovaném obrovském množství, tak samozřejmě pak už to nemůže žádný stát unést.

Psychiatr Jan Cimický nám ale nedávno v rozhovoru řekl, že když trpí „naši“ lidé, tak umíme vybrat peníze, umíme pomoci, proto si nemyslí, že by Češi byli a priori necitliví k cizímu neštěstí. Jde prý tady hlavně o to, že nemáme „ochozený“ vztah k cizincům.

V tom má pravdu, neboť Češi vždycky byli nápomocni potřebným, což znám dokonce z vlastní zkušenosti z Adventních koncertů, kde se sešlo vždy velké množství dárců. Takže se tady vůbec nemáme za co stydět. Ovšem problém je spíše v celém systému. Pokud totiž náš systém generuje nezaměstnané, pokud je veškerý zisk buď rozkraden, anebo odchází na cizí konta, tak pak lidi začínají mít strach o přežití. A právě onen strach o přežití násobí strach ve vztahu k imigrantům, protože u lidí všeobecně panuje pocit, že nám práci vezmou a že náš stát bude kvůli nim nějak tratit. Namísto toho, aby se řešily věci, které se řešit mají, se pak onen „nacionalismus“ náramně hodí, vytahuje se ven a křičí se, že jde přece o cizáky! Ani si přitom všem neuvědomujeme, že k nám i v minulosti přišlo hodně imigrantů, a protože se o tom tehdy masivně nehovořilo, tak se stav vstřebal bez problémů. Lidé k nám prchali třeba za války v Bosně a z bývalé Jugoslávie. A také si vzpomeňme, kolik k nám přišlo Řeků po druhé světové válce a kolik Vietnamců, a nic se nedělo. (Po skončení řecké občanské války se v letech 1948 až 1949 usadilo na území tehdejší Československé republiky více než 12 tisíc emigrantů – pozn. red.). Jenže jakmile většina lidí povstane a řekne NE, tak politici nemají odvahu se proti tomu postavit, protože se třeba bojí, že by nebyli zvolení. Je to prostě bludný kruh.

Jenže do toho všeho přicházejí různé atentáty... Jen minulý pátek se odehrály tři v Tunisku, ve francouzském Lyonu a v Kuvajtu. Lidi si pak říkají, že „už to začalo“ a vůči imigrantům mají i z tohoto důvodu předsudky.

Jeden terorista nebo jeden udavač za nacistů i za komunistů má samozřejmě vždy kolem sebe široký okruh lidí, které dokáže zničit. Už z toho důvodu je pochopitelné, že se lidi začínají bát. Ve skutečnosti to ale není většina, která tohle dělá. A to je třeba si uvědomit. Když se rozhodne jedinec, že se někde odbouchne, tak se tomu prakticky nedá nijak zabránit.

Útok v Tunisku na pláži v letovisku Sousse si ale vyžádal téměř čtyři desítky mrtvých. Svědci této střelby novinářům dokonce vypověděli, že se střelec během masakru široce usmíval...

Je samozřejmé, že jsem se na ten útok v Tunisku dívala s naprostým zoufalstvím. Stejné pocity jsem ale měla i kolem útoku v Uherském Brodě, kde osamělý střelec v restauraci zabil osm lidí. Takové věci jsou vždy o úplném zoufalství a pocitu bezmoci. Pokud jsou ale mezi lidmi zbraně a lidé k tomu mají pocit nějakého životního zmaru, tak se takové věci mohou odehrát kdekoliv.

Co říkáte na veškeré reakce prezidenta Miloše Zemana vůči imigrantům? Zeman kromě jiného upřednostňuje, abychom přijímali jen takové uprchlíky, kteří nám jsou kulturně blízcí.

Tak tomu docela rozumím a chápu, že lidi mají obavy z nějakého střetu kultur nebo z toho, že sem přijdou lidi, kteří jsou jinak vychovaní. Ale musíme si uvědomit, že tyto kultury západní země kdysi přijímaly programově. Například Německo přijímalo takto Turky jako levnou pracovní sílu. Při tom ovšem nedomysleli, že když jich bude potom velké množství, tak to může způsobit problémy. Musíme si ale uvědomit, že prchající muslimové jsou ve svých zemích vyvražďováni a my je necháme vyvraždit jenom proto, že to nejsou křesťané? Především bychom měli pomáhat těm potřebným, kteří jsou opravdu zásadně ohroženi na životech, a ne je předem selektovat – tebe jo, a tebe ne! Samozřejmě je třeba si zároveň s tím uvědomit i fakt, za jakých podmínek to bude – zda to bude dočasný pobyt, na co máme kapacitu a kolik jich ve skutečnosti můžeme přijmout.

Co říkáte na nepokoje v Maďarsku, kde se počátkem týdne opět v jednom z táborů vzbouřila skupina uprchlíků? Právě přes Maďarsko totiž putuje do Evropy jedna z hlavních imigračních vln, a v souvislosti s tamní situací dokonce maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó upozornil, že země má s uprchlíky větší problém, než jih Evropy, ale přesto není Maďarsku věnována zdaleka taková pozornost.

Maďaři mají vskutku uprchlíků více, nežli jsou schopni zvládnout. Ovšem je třeba si uvědomit, že již pomohli velkému počtu lidí, a tak jejich upozornění jsou opravdu jen otázkou kapacity. Neznám sice tamní problémy do hloubky, avšak mám pocit, že už na více nemají. To je ale přesně ono, my nechceme pomoci ani těm zemím, které už jsou přetížené a nemají na víc, a přitom jsme v jednom celku.

Jenže v souvislosti se situací v Maďarsku nejeden politik upozorňuje na fakt, že Evropa musí bránit svůj schengenský prostor přímo na vnějších hranicích, ovšem právě Maďaři toto údajně dostatečně nezvládají. A protože se to v rámci EU ani neřeší, tak Maďarsko prý uvažuje o stavění plotu na hranicích. „Jestli se něco nezačne dít, tak to bude řešit každá země sama, což může vést k rozpadu schengenského prostoru,“ upozornil pak v této souvislosti vicepremiér Babiš. Měl by se Schengen podle vás udržet stůj co stůj?

Že jsme zrušili hranice, je podle mne největší vymoženost, které jsme v rámci EU dosáhli. Já osobně jsem na to velmi pyšná, a když jezdím přes hranice, tak jsem nesmírně ráda, že nemusím vytahovat pas. Zrušením Schengenu bychom opravdu tratili. Možná, že by se měly jen zesílit kontroly – slabého dozoru na vnější hranici Schengenu totiž využívají i jiní. Třeba ti, co převážejí kradené zboží, anebo ti, co pašují lidi. Takže opravdu je třeba, aby bezpečnostní složky byly ve větší pohotovosti.

Takže rozumím dobře tomu, že byste rozhodně nebyla pro to, aby se zase obnovily uvnitř Schengenu hranice?

Samozřejmě, že bych nebyla pro. My jsme celý život trpěli rozdělením našich světů, kde to končilo Berlínskou zdí. Musíme si uvědomit, kolik lidí se v minulosti snažilo dostat na onu „druhou stranu“ a přitom zahynulo. A teď bychom zase stavěli nějaké zdi? Tím bychom jenom dokládali, že lidstvo v onom oddělování jednoho od druhého moc dál nedošlo. Že se svět zase začíná dělit, tak to je ale viditelné, a já osobně to rozhodně nepovažuji za dobrý trend.


 


 


 


 

 

reklama

autor: Olga Böhmová

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident jako obchodní cestující cizích zájmů? Kobza žádá z Hradu vysvětlení

13:49 Prezident jako obchodní cestující cizích zájmů? Kobza žádá z Hradu vysvětlení

Lobbing za firmu poradce Koláře, pomoc šlechtickému rodu k získání miliardových majetků proti naší z…