Teď jste chytří! Sestra z covidové linie, sama nakažená: Co Češi nechtějí slyšet

03.11.2020 11:44 | Zprávy

ROZHOVOR Fakultní nemocnice řízené státem mají prý i v současné koronavirové době lepší podmínky ke zvládání pandemie než ostatní zdravotnická zařízení řízená krajskými úřady. To alespoň tvrdí řada zdravotníků a lékařů z menších měst. Na to, jaká panuje situace v jedné z „okresních“ nemocnic za současné covidové krize, jsme se proto zeptali Jany Strniskové, vrchní sestry pro urgentní příjem z krnovské nemocnice v Moravskoslezském kraji.

Teď jste chytří! Sestra z covidové linie, sama nakažená: Co Češi nechtějí slyšet
Foto: archiv SZZ Krnov
Popisek: Jana Strnisková, vrchní sestra urgentního příjmu v SZZ Krnov

Celé Česko bojuje proti masivní vlně koronaviru, která má být u nás jedna z nejsilnějších na světě. Některé nemocnice, jako např. v Uherském Hradišti, Zlíně i Liberci, hlásí postupné naplnění stavů, kvůli přírůstkům pacientů s covidem-19. Jak je na tom nyní „okresní“ krnovská nemocnice? Ze kterých spádových oblastí ošetřujete vaše pacienty? Máte k tomu dostatek pomůcek, lůžek i personálu? Pomáhají vám například medikové či studentky ze středních zdravotnických škol, jako je to běžné ve fakultních nemocnicích?

Bohužel i v naší nemocnici se projevuje obrovský nárůst nakažených covidem-19. Počty těchto pacientů mají stále vzestupnou tendenci. Nyní se především staráme o nemocné z okresu Bruntál včetně těch, kteří spadají pod bruntálskou nemocnici. Bylo ale i nezbytně nutné přebírat pacienty ze Slezské nemocnice v Opavě, kde došlo k prudkému nárůstu infikovaných. I z tohoto důvodu pomáhají u nás medici, kteří byli nasazeni na JIP a na další kovidové jednotky. Evidujeme i nabídky od brigádníků, ale nyní jsou zapotřebí spíše kvalifikované sestry. 

Pro zvládnutí toho náporu máme nyní otevřeny dvě standardní kovidové jednotky a dále jsme museli také zřídit plně vybavené tzv. kovidové ARO, kde leží pacienti v kritickém stavu na umělé plicní ventilaci. Dále jsme přetransformovali interní Jednotku intenzivní péče (JIP) v kovidovou JIP, kde se poskytuje především intenzivní terapie kyslíkem, když ještě není nutná umělá plicní ventilace. V případě potřeby jsme i zde schopni tuto JIP změnit v jednotku, kde se budou léčit pacienti s umělou plicní ventilací. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Štěpán

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid, Green Deal, digitální měna? Pracoval pro ně, teď odhaluje, co se chystá

7:50 Covid, Green Deal, digitální měna? Pracoval pro ně, teď odhaluje, co se chystá

Mnoho let pracoval pro americkou globální investiční společnost. Velmi detailně tak nahlédl pod pokl…