Televize buď nevysílala vše, nebo zase lhala. Hovoří poslanec Ondráček, kterého si tento týden média "oblíbila" mimořádně

20.11.2016 11:31

ROZHOVOR „Demokracie není cochcárna, která nemá hranic,“ říká poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, který navrhuje vrátit do trestního zákoníku hanobení prezidenta. ParlamentnímListům.cz vysvětlil, proč právě toto navrhuje i co říká na to, že někteří politici tento návrh nejdříve podepsali a později svůj názor změnili. Vyjádřil se i k setkání ministra Hermana s dalajlámou. „Pan ministr Herman jasně dokázal, že mu nejde o blaho České republiky, ale pouze a jen o své ego,“ říká Ondráček.

Televize buď nevysílala vše, nebo zase lhala. Hovoří poslanec Ondráček, kterého si tento týden média "oblíbila" mimořádně
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček
reklama

Oslavy 17. listopadu byly nejen v Praze, ale vlastně i v menších městech poměrně bouřlivé. Co podle vás lidi hlavně vyhnalo do ulic?

Bouřlivé? Tak to buď televize nevysílala vše, nebo zase lhali. Já slyšel, že oproti loňskému roku to bylo klidnější a zúčastnilo se i méně lidí.

Hodně lidí mluví o tom, že musíme chránit demokracii, prý se bojí, abychom o ni nepřišli. Mají podle vás důvod a čeho se podle vás vlastně konkrétně bojí?

Nemůžeme přijít o něco, co nemáme. Pokud pod tím pojmem myslíte tu pseudodemokracii, která slouží určité skupině obyvatel k prosazování svých zájmů a udržení si vlivu a moci, tak to potom ano. A čeho se bojí? Aby o tu moc a vliv manipulovat davem nepřišli a aby se náhodou ten dav neprobral a nezatoužil po změně. Takové změně, kterou už vidíme v některých jiných zemích na světě.

Prezident Zeman se tentokrát oslav nezúčastnil, na žádné shromáždění nepřišel. Udělal podle vás dobře? A proč myslíte, že se takto rozhodl?

Nemusí jít vždy o fyzickou účast někde a u něčeho, ale vyjádřit se jako prezident určitě měl. Možná však, že mu křivdím a jen já jsem to v tom návalu informací přehlédl.

O tom, že se bojí ztráty demokracie, hovoří i mnozí studenti. Většina z nich nebyla v roce 1989 ještě ani na světě. Vědí podle vás skutečně, o čem mluví, nebo jde spíše o zjitřené emoce posledních týdnů?

Studenti a mladí lidé obecně jsou poměrně snadnou skupinou, kterou lze zneužít, kterou lze emotivně manipulovat. O to hůře, pokud tak činí jejich univerzitní pedagogové. Své v tom jistě sehrál i vývoj posledních týdnů a měsíců.

Jak s odstupem doby hodnotíte kauzu ohledně setkání ministra kultury s dalajlámou a udělení či neudělení vyznamenání panu Bradymu?

Pan ministr Herman jasně dokázal, že mu nejde o blaho České republiky, ale pouze a jen o své ego. Upřednostnil zájem jedince před zájmem kolektivu. Ve sportu by byl z týmu dávno vyloučen a vyloučil by ho nejen kapitán družstva, ale celý kolektiv. Nikoli však z této vlády. Premiér je slaboch, kterému jde o to, dohrát tuto komedii až do konce, a to i přesto, že vláda, která už není kolektivním orgánem, ale partou jedinců s osobními zájmy, již dávno nejedná v zájmu ČR.

O přežití či konci vlády už zase rozhodují lidovci jako v každé vládě předešlé a je jedno, kdo ji sestavoval. Lidovci v první polovině vládnutí podkuřují vládnoucí straně a poté se pomalu přitulují k té straně, která má v příštích volbách největší pravděpodobnost vládnutí.5

Čína se proti tomuto setkání ohradila. Má na to podle vás právo?

Ať chceme či nechceme, je Čína světová ekonomická velmoc a jako velmoc se podle toho chová. Čína pro rozvoj své ekonomiky Českou republiku nepotřebuje, ČR však ano a čínské investice nám mohou vrátit ztracený lesk našeho hospodářství. Historicky máme na co navazovat a byla by škoda to promarnit.

A může to skutečně nějakým způsobem ovlivnit naše vztahy s Čínou?

Čína je jiná země než západní kapitalismus, a proto se domnívám, že to vztahy ovlivnit může. Jim je v podstatě jedno, zda své miliardy investují do země, která je lidnatá jako několik jejich měst, nebo zda svůj zájem posunou o několik stovek kilometrů jinam. Pro ně je zajímavá naše středoevropská poloha, a proto nám nabízejí spolupráci a investice. Je jen na nás, jak se k tomu postavíme.

Útoky na prezidenta přitvrzují, ať už jde o jeho znázornění coby exkrementu, nebo báseň Jiřího Dědečka Sedí prase na Hradě. Co na to říkáte?

Odsuzuji to. Jasně se ukazuje malost těch, kteří chtějí prezidenta kritizovat, ale nemají argumenty. A tam, kde v diskusi scházejí argumenty, nastupuje vulgarismus a agrese.

Zřejmě právě tyto věci vedly k návrhu na to, aby veřejné hanobení hlavy státu bylo opět trestné. Právě vy jste jedním z těch, kteří to navrhují. Domníváte se, že situace vygradovala natolik, že je toto řešení nutné?

Ano, kdybych si to nemyslel, tak s takovým návrhem nepřicházím.

Někteří politici se proti tomuto návrhu ohradili, například A. Babiš řekl, že je to potírání svobody slova a demokracie. Co si o těchto jeho slovech myslíte? A vrátilo by to skutečně Českou republiku o 27 let zpět, jak mnozí tvrdí?

I pan Babiš a další řečníci omílající tuto větu by si měli uvědomit, že demokracie není cochcárna, která nemá hranic, a že svoboda slova končí tam, kde začíná osobnostní právo na ochranu cti každého jedince, prezidenta republiky nevyjímaje. A pokud můžeme před hrubou vulgaritou chránit soudy a soudce a za několik měsíců také úřední osoby, tak proč ne nejvyššího ústavního činitele.

Mohl bych dále pokračovat ve výkladu, koho nebo co chráníme trestním právem, ale nebudu zde dávat školení z práva. Myslím, že by nebylo od věci, kdyby si tito mudrcové nechali sdělit, jaká je právní ochrana čelných představitelů států v jiných zemích, a pak mluvit.

Někteří poslanci návrh podepsali, pak se ale zase rozhodli, že by chtěli svůj podpis stáhnout. Jak si toto vysvětlujete?

Osobně jsem hovořil pouze s jedním takovým poslancem, který mi to sdělil a řekl i důvody. A to ještě předtím, než tak učinil. Tohoto kolegu chápu, a bylo-li mu vyhrožováno i fyzickou újmou, tak by se tím měly zabývat orgány činné v trestním řízení. O případných důvodech dalších kolegů jsem jen slyšel. Některé jsou velmi úsměvné a viditelně zástupné, protože to, co uvádějí, by se dalo snadno pořešit v rámci legislativního procesu.

Jiní kolegové na nátlak svých klubů dali před spravedlností přednost volitelnému místu na budoucí kandidátce. Každý takový nechť si to vyřídí sám se svým svědomím. Já nikoho nesoudím, ani neodsuzuji. Na druhou stranu jsem velmi potěšen, že se osobně ozvali i ti, kteří řekli, že oni ani pod neskutečným mediálním tlakem neuhnou. Jako bývalý policista si takových lidí osobně velmi vážím a je mi jedno, z jakého politického subjektu jsou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petru Hamplovi vypnuli YouTube a vyhazují knížky z knihoven. Příběh s paní Staněk. A jaký je správný multikulti bojovník?

20:59 Petru Hamplovi vypnuli YouTube a vyhazují knížky z knihoven. Příběh s paní Staněk. A jaký je správný multikulti bojovník?

ROZHOVOR Podle sociologa a spisovatele Petra Hampla nás nedostatečná svoboda stojí životy: „Svoboda …