Televizní tvář a starosta Říčan Vladimír Kořen: ČSSD obhájí velký počet hejtmanů

15.04.2012 21:19

ROZHOVOR Na celkové hodnocení vlády Petra Nečase je ještě čas, její fungování ještě neskončilo, říká pro ParlamentníListy.cz tvář veřejnoprávní ČT a zároveň starosta středočeských Říčan Vladimír Kořen (sdružení Klidné město).

Televizní tvář a starosta Říčan Vladimír Kořen: ČSSD obhájí velký počet hejtmanů
Foto: red
Popisek: Starosta Vladimír Kořen (vpravo)
reklama

Pane starosto, co říkáte na rezignaci ministra školství? A jaký je Váš názor na to, že je to již osmý ministr, který opouští Nečasovu vládu? Jak byste hodnotil její fungování?

Pan ministr měl velmi nesnadnou situaci a jeho rezignace se dala očekávat. Byla otázkou času. Je třeba uznat, že za ním zůstala spousta práce a rozhodně to nebyl lenoch bez názoru. I když některé návrhy vyvolaly ostrý nesouhlas. Myslím, že to byl vcelku dobrý ministr školství. Na celkové hodnocení vlády Petra Nečase je ještě čas, její fungování ještě neskončilo. 

Vláda také spustila řadu reforem. Jak byste reformy hodnotil? Jak konkrétně se dotkly obyvatel Říčan?

Největší problémy máme momentálně s agendou vydávání občanských průkazů. Čekací doby na přepážkách se kvůli zavedení nového systému prodloužily na šest i sedm hodin. Bohužel jako starosta nemám žádnou možnost situaci rychle vyřešit. Jsme naprosto závislí na pomoci ministerstva vnitra. Navíc vidím jako problematický fakt, že bychom za rozšíření fotokabin pro vydávání občanských průkazů měli platit statisíce z rozpočtu města. Evidence obyvatel je přeci základní služba a povinnost státu.

Jaké problémy nejvíce sužují zdejší obyvatele, a jak se Vám daří tyto problémy řešit?

V prstenci kolem Prahy je zásadním problémem suburbanizace. S překotnou výstavbou v okolí velkoměsta narostl výrazně skrytý dluh na infrastruktuře obcí. Chybí peníze na nové školky, školy, komunikace nebo čistírny odpadních vod. Jen výstavbou školy se Říčany dostaly do nepříliš dobré finanční kondice. Dluh přes 200 milionů korun. Navíc máme velmi limitované nástroje na nápravu chyb, které v územním plánování udělali předchůdci. Není snadné novou výstavbu regulovat, ale je to jedna z mála cest, jak uchránit alespoň částečně kvalitu života v našem městě.

Dopravní infrastruktura patří k dlouhodobě největším problémům Středočeského kraje. Říčany však leží v těsné blízkosti Prahy. Trápí tato situace i zdejší obyvatele? Častým problémem bývá také nedostatek míst k parkování. Jak byste hodnotil situaci v Říčanech?

Tranzitní doprava – naprosto zásadní problém. Východní část Prahy a okolí je v naprosto beznadějné situaci. Tím, že zatím nebyla dostavěna část 511 Pražského okruhu, je tranzit řešen krkolomně. Je mi líto obyvatel Spořilova. Situaci ale nejde řešit tím, že se zakáže vjezd kamionům do hlavního města, jak o tom rozhodlo pražské zastupitelstvo. Tím rozhodnutím by se naše město stalo křižovatkou kamionů prakticky ze všech zásadních dálnic republiky. Z šestiproudých silnic není možné převést dopravu na obyčejné silnice mezi rodinnými domy vedle školy. Na 15 tisíc kamionů denně nejsou Říčany připraveny a v konečném důsledku by na kolaps dopravy v okolí zásadních logistických center doplatila i samotná Praha.

Do čeho bude město letos investovat?

Budeme se snažit dobudovat kanalizaci. Právě na kanalizačním systému nyní řešíme zásadní problém s kapacitou hlavní stoky. Kanalizace nám najednou přechází z tlustého do tenkého. Co se nevejde, to přeteče do přírody. Pro 60 procent města platí zákaz napojení na kanalizaci. Trochu se smíšenými pocity to komentuji, že na někoho vypadnou ze skříně kostlivci, na mě čekala.

Než jste se stal starostou, působil jste jako redaktor České televize. Co Vás ke starostování vedlo? A co považujete ve funkci starosty za svůj největší úspěch? Na začátku svého zvolení jste také tvrdil, že se budete snažit brát si volno a věnovat se i nadále přípravě vzdělávacích nebo zábavných pořadů. Daří se Vám to?

Ke kandidování mě vedla nespokojenost s tím, jak se obec vyvíjela. Především v otázce územního plánování. Snažili jsme se s vedením města bavit po sousedsku, ale bylo to bezvýsledné. Nakonec jsme dali dohromady kandidátku a výsledek nás upřímně zaskočil. Říčany mají 14 tisíc obyvatel, prim by měly hrát velké politické strany. My jsme dostali 40 procent hlasů. Úspěch? Myslím si, že se podařilo do vedení města zapojit mimořádně kvalitní lidi. Ekonomy, právníky, manažery. Ty kroky jsou postupné. Připravujeme nový územní plán a věřím, že bude příkladem pro další.

Jak podle Vás dopadnou krajské volby?

Myslím, že sociální demokraté obhájí velký počet hejtmanů. Otázkou je, kdo sebere protestní hlasy. 

Slyšel jste už někdy o serveru ParlamentníListy.cz, a co říkáte na jeho služby?

 Ano, o Parlamentních listech jsem slyšel. Samé dobré reference.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dříve šaškové a taškáři věděli, kde je jejich místo, dnes se cpou do politiky. Psycholog mluví o sociopatech a nemoci demokracie

9:31 Dříve šaškové a taškáři věděli, kde je jejich místo, dnes se cpou do politiky. Psycholog mluví o sociopatech a nemoci demokracie

ROZHOVOR Více než dva měsíce trvání nouzového stavu v Česku ukázaly, že v lidech existuje vůle po s…