Tentokrát ještě Američané odjedou, říká rudý poslanec Jiří Valenta. Ale co příště…

20.03.2015 15:11

ROZHOVOR Stěhování amerických vojsk ze cvičení v Pobaltí na jejich vojenské základny v Německu vyvolává nejrůznější vášně. Podle komunistického poslance Jiřího Valenty je to nebezpečný precedens s možnými nedozírnými následky…

Tentokrát ještě Američané odjedou, říká rudý poslanec Jiří Valenta. Ale co příště…
Foto: Michal Drabík
Popisek: Jiří Valenta

Jaké je vaše stanovisko k průjezdu amerických vojsk přes naše území?

Průjezd US Army naším územím je, dle mého názoru, pouhým lakmusovým papírkem, který má otestovat, jaká je aktuální nálada obyvatelstva a jaké jsou jeho postoje k eventuálnímu dočasnému či trvalému pobytu vojsk „světového četníka a vývozce amerického typu demokracie“ v České republice. Mé stanovisko je v tomto případě striktně negativní a celou akci hodnotím jako zbytečnou a nesmyslnou provokaci. Můžeme se v tomto smyslu také ptát, proč se nepřepravuje technika alespoň po železnici, ale musí jet demonstrativně napříč celou republikou, ne nepodobně, jako tomu bylo u našich předchozích spojenců v srpnu roku 1968, i když tehdy tito zde již bohužel zůstali rovnou. Američané k tomu ale mají „našlápnuto“ jako „spojenci“ současní již v nejbližší budoucnosti.

Co říkáte snahám o blokování průjezdu nebo naopak na iniciativy vedoucí k vítání?

Souhlasím s občanskými protesty, jsou nezbytné, ať se naši takzvaní spojenci v NATO či Američané zřetelně dozví, co si o jejich imperiálních snahách myslí čeští občané. Ona totiž vláda, která nás má reprezentovat navenek, a někteří pravicoví politici jsou totiž poměrně dosti odtržení od reality dnešních dní. U postoje vlády mě to mrzí nepochybně více, u těch zmíněných mimoexekutivních „vlastizrádců“ si to omlouvám tím, že vlastně dělají jen svoji práci, tzn. že hájí zájmy svých elit, kterým národní zájmy nebyly ostatně nikdy vlastní.

Subjektivně se domnívám, že tentokráte ještě Američané odjedou, i když hořká pachuť či závan možné budoucí okupace po nich zcela jistě zůstane. Věřím ale, že si to náš národ nenechá líbit a nepřipustí to! Analogie s rokem 1968 se opravdu nabízí, a proto se domnívám, že pobyt Američanů by zde nebyl zcela jistě dočasným, ale přesně vypočítaným do doby, kdy by mohl, podle jejich kalkulace, začít nový světový válečný konflikt, v němž by podle amerického scénáře mohla hrát Evropa roli nárazníkového pásma a její občané by mohli být vojáky v prvních liniích.

Při diskusním pořadu České televize Máte slovo bylo Rusko označeno jako náš největší nepřítel, navíc fašistický stát. Co na to říkáte?

To je logický nesmysl. Z prizmatu těch, co se takto vyjádřili, se v případě Ruska jedná přece o kapitalistický systém, kde vládnou oligarchové, tudíž systém, ne nepodobný tomu našemu, oligarchicko - kmotrovskému. A co se týče samotných českých občanů, tak ti byli s ruským národem, až na výjimky, vždy ve velice úzkém a přátelském kontaktu. Samotní prostí Rusové mají Čechy, jako takové velice rádi. Takto mi to znovu prezentovali, když jsem byl na návštěvě v Moskvě, na konci loňského roku s tím, že ani my za svoji politickou reprezentaci zcela nemůžeme. A fašistický stát? To každý soudně uvažující člověk musí odmítnout, fašistické prvky jsou spíše přítomny v aktuálním politickém uspořádání Ukrajiny. Dokonce se říkám, že ten hlupák, co se takto vyjádřil, urazil všechny ty miliony mrtvých ruských občanů, padlých ve II. světové válce.

Fotogalerie: - Máte slovo o Ukrajině

Pořad Máte slovo tentokráte na téma ukrajinské kri...
Občané v pořadu Máte slovo
Pořad Máte slovo tentokráte na téma ukrajinské kri...
Občané v pořadu Máte slovo
Miroslav Kalousek
Pavel Kováčik

Těch konvojů přes naši republiku jsou ročně stovky. Proč je právě tomuto podle vás věnována taková pozornost, ba přímo hysterie?

Nevím, zda právě takových konvojů jezdí po naší zemi stovky, ale právě tento konvoj vojenské techniky považuji osobně za svého druhu průlomový tak, jak jsem naznačil již ve své odpovědi na první otázku. Obavám českých občanů se proto nikdo,a to ani částečně, nemůže divit. Může se totiž klidně jednat o počátek nevratného procesu, kdy na našem suverénním území bude vojenská základna, přičemž rozumně uvažující člověk zde nechce již žádná cizí vojska. Umístěním těchto vojsk se totiž geometricky zvyšuje ohrožení země a tak NATO či armáda USA, by místo zajištění vyššího stupně bezpečnosti, spíše vyeskalovala stupeň ohrožení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Změna na Ukrajině s velký Z! Milan Syruček upozorňuje, co padlo o bojích na východě Ukrajiny. Velmi významné

19:45 Změna na Ukrajině s velký Z! Milan Syruček upozorňuje, co padlo o bojích na východě Ukrajiny. Velmi významné

ROZHOVOR Z hrané role prezidenta do funkce prezidenta skutečného. Takový je raketový vzestup předpok…