To se to rozdává, co předchozí vlády ušetřily. Petr Gazdík o Sobotkově populismu a Babišových kariéristech

04.01.2015 5:21

ROZHOVOR Bezzubé, hloupé opatření, které zasáhne slušné lidi, pro nás chystá hned v první polovině roku vláda Bohuslava Sobotky. I takto kritizuje místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN) připravovaný zákon o prokazování původu majetku. V rozhovoru pro ParlamentniListy.cz Gazdík také předpokládá prohloubení názorových střetů mezi premiérem a ministrem financí.

To se to rozdává, co předchozí vlády ušetřily. Petr Gazdík o Sobotkově populismu a Babišových kariéristech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

Anketa

Kdo v roce 2015 zmizí z politiky, ať už jakýmkoliv způsobem?

63%
1%
1%
0%
0%
7%
0%
hlasovalo: 8353 lidí

Premiér Bohuslav Sobotka se v médiích vyjádřil, že by poslanci v prvním pololetí roku měli schválit například zákon o prokazování původu majetku. Je to reálné a jak Vy návrh vnímáte?

Prokazování původu majetku má smysl u politiků, státních úředníků a těch, kteří se nějakým způsobem dostali do styku s veřejnými financemi. To je něco, co dlouhodobě propagujeme. Ostatní opatření, která vláda Bohuslava Sobotky chystá, hrají na strunu závisti, zasáhnou celou řadu slušných lidí, způsobí obrovské administrativní zatížení a nepovedou v podstatě k ničemu. Je škoda, že se nejsme schopni poučit ze Slovenska, kde něco takového zavedli.

Bohuslav Sobotka sází na to, že tak zvaní korupčníci z devadesátých let budou zdaněni, což je čirý nesmysl, ani na Slovensku se to nestalo. Já sám vyjmenuji minimálně pět způsobů, jakými jdou tato nařízení přes různé mezinárodní firmy obejít. Bude to bezzubé a hloupé opatření. U politiků má smysl při vstupu do veřejné funkce a při ukončení působení. Takový návrh velmi rád podpořím a už ho i připravuji. To, co chystá vláda Bohuslava Sobotky, je čirý populismus, ale chápu, že od některých občanů mu přinese body.

A co elektronická evidence tržeb?

Zatím nebyly představeny konkrétní záměry. Pan ministr financí v poslední době spíš předváděl jen, že se hluboce mýlil a na rady opozice nedal. Ve druhém i třetím čtení změn zákona o DPH mu opozice říkala, že pravidelné měsíční hlášení na finanční úřad pro drobné živnostníky je naprostý nesmysl. Neuznával to a tvrdil, že jsme hloupí a demagogičtí. Posléze, když i levicoví senátoři uznali, že je to nesmysl, ministr financí sám v projevu ve Sněmovně přiznal, že karuselové obchody jsou obchodníci schopní udělat za kratší čas, než je měsíc, takže se vrátil k čtvrtletnímu hlášení. Pokud takto hodlá postupovat také s elektronickou evidencí tržeb, půjde jen o další obrovský administrativní nesmysl a moloch. Ďábel nařízení se bude skrývat v detailu, zda půjde či nepůjde obejít. Ministerstvo financí zatím nepředstavilo konkrétní způsob fungování. Pouze říkají, že bude po vzoru Chorvatska.

Hned v několika případech se minulý rok ukázalo, že premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Andrej Babiš mají odlišné názory. Předpokládáte, že se konflikty budou projevovat i v tomto roce nebo, že se spíš názorově koalice upevní?

Určitě se prohloubí. Do teď premiér a ministr financí čerpají z toho, že upozorňují na údajné chyby předchozích vlád. Z toho ale nelze těžit donekonečna. Přijde čas, kdy se začne ukazovat, zda je nebo není vláda vůbec něčeho schopná. Zatím žije na dluh, rozdává, co ušetřily předchozí vlády a těží z ekonomické konjunktury v Evropě. V případě, že bychom se dostali do recese, což se může stát, vláda nemá žádné řešení.

V minulém rozhovoru, když jste pro ParlamentniListy.cz hodnotil uplynulý rok, jste mimo jiné uvedl: „Je veřejným tajemstvím, že hnutí ANO nefunguje jako standardní politická strana, není řízeno příliš demokraticky.“ Myslíte si, že se to projeví na souhře poslanců a jejich vystupování v Poslanecké sněmovně?

Určitě může. ANO není ani standardní politická strana ani hnutí, nemá momentálně žádného místopředsedu. Financuje jej více méně Andrej Babiš. Je to názorová změň, která se valí na vlně úspěchu. Každý, kdo na poslední chvíli vstoupil do ANO, v politice uspěl kvůli značce a kvůli Andreji Babišovi. Takový stav ale nebude trvat věčně. Ukáže se, že v ANO je celá řada lidí, kteří jsou spíše kariéristy, lidé, kteří nemají žádný společný ideový základ, něco, co by chtěli dokázat, kromě prosazení svých vlastních ambicí a cílů. Já jsem spoluzakládal Starosty a nezávislé a snažili jsme se jít zcela opačnou cestou, cestou kvality. Na rozdíl od ANO jsou Starostové a nezávislí hnutím kvalitních lidí.

V listopadu 2014 jste slavili pět let spolupráce s TOP 09. Jak vidíte budoucnost vzájemné podpory?

Budoucnost je daná smlouvou do roku 2017, kterou dodržíme. Jak bude vypadat další směřování, určí úspěch či neúspěch v krajských volbách, na které se soustřeďujeme. Po nich na sněmech nastavíme další strategii do budoucna. Předpokládám, že to samé udělá TOP 09, že stav vyhodnotí a řekne, zda dále spolupracovat nebo ne. Co se týká krajských voleb, bude záležet na každé krajské organizaci, jestli bude spolupracovat s TOP 09 či s jinou stranou nebo s nějakým regionálním hnutím i to nám smlouva umožňuje. V Praze se TOP 09 rozhodla nejít do voleb na společné kandidátce na pražský magistrát. My jsme šli v Trojkoalici se Stranou zelených a KDU – ČSL a uspěli jsme. Spolupráci s TOP 09 to nijak neublížilo.

S nástupem nového roku začíná fungovat Euroasijská hospodářská unie (EAHU), která propojí hospodářský prostor Běloruska, Ruska, Kazachstánu či Arménie. Co to pro nás znamená?

Každé rušení bariér, ekonomická spolupráce vždy přináší prospěch všem stranám. I tato spolupráce může přinést prospěch Evropské unii. Ekonomická situace Ruska je ale celkem tristní, takže do budoucna, pokud Rusko bude dál postupovat agresivně a nebude respektovat mezinárodní dohody, anektovat další území, je velmi pravděpodobné, že se jejich situace ještě zhorší.

„Rok 2015 nebude lehký. Ale věřím, že se do dějin zapíše jako rok startu hlubokých reforem, které otevřou naši cestu ke členství v EU. To je náš sen, který společně uskutečníme,“ řekl v novoročním projevu Petro Porošenko. Jak by měla spěchat Evropská unie s přijetím Ukrajiny do EU?

Evropská unie by měla na Ukrajinu uplatňovat stejná měřítka, která uplatňuje vůči ostatním zemím. Nemyslím si, že by měla nějakým zásadním způsobem vstup urychlovat. Ukrajina určitě v celé řadě oblastí kritéria nesplňuje. EU by neměla nadržovat z hlediska dodržování smluv, ale měla by pomoci a nadstandardně přispět jak ekonomicky, tak dalšími možnostmi a nastavit nadstandardní spolupráci ještě před vstupem do EU.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemůže si za Xavera ČT náhodou sama? Spacáky, díl druhý? Tomáš Vyoral i k tomu, co se valí z obrazovky

15:40 Nemůže si za Xavera ČT náhodou sama? Spacáky, díl druhý? Tomáš Vyoral i k tomu, co se valí z obrazovky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Spacáková revoluce 2“? Podle Tomáše Vyorala zvolení nových radních…