Jak hodnotíte postoj české vlády a Milana Chovance ke kvótám? Zatím je Brusel neprosadil. Odvádějí dobrou práci?
Dosavadní pozice české vlády je v zásadě racionální, ministr Chovanec ji prezentuje výrazněji a srozumitelněji, premiér Sobotka snad ještě více než u jiných témat působí dojmem úředníka memorujícího texty, nikoliv šéfa vlády. Mám ale dva základní otazníky: Na jednání Parlamentu vládní poslanci po krátké diskusi bod o imigraci přerušili do výsledku summitu EU. To vypadá podezřele. Právě na tomto jednání totiž mohou být čeští zástupci přehlasováni. Čeká je složitá diplomatická mise, v rámci které by racionální český postoj mohl sehrát roli pozitivního katalyzátoru i vůči převažující iracionální evropské pozici, a to i proto, že nejsme zatíženi pověstí potížistů tak jako například dnes Maďaři.
Vláda si ale neřekla formou usnesení sněmovny o silný mandát, který by jejich vyjednávací pozici podpořil. Nejsou náhodou naši představitelé předem smířeni s porážkou, nehodlají po návratu jen krčit rameny a lamentovat, že byli přehlasováni? Výroky ministra Dienstbiera navíc přiživují pochybnosti o jednotě vládního postoje. Shrnuto, obsahově je pozice v zásadě správná, otázkou ale je, je-li míněna vážně nebo jde jen o povinné divadlo.
Myslíte si, že kvóty Evropská komise a Angela Merkelová nakonec přes odpor několika zemí prosadí?
V tuto chvíli to tak vypadá. Pro naše občany to bude první srozumitelná a širokou veřejností skutečně vnímaná zkušenost s fungováním Evropské unie po poslední etapě unifikace, vrcholící Lisabonskou smlouvou. Tedy naplno řečeno, po dalším významném omezení suverenity tradičních národních států. Imigrační téma přitom lidi zajímá a podstatně se jich dotýká. Když se diskutuje o podmínkách fungování cestovních kanceláří, metodách podpory podnikání či zákazu žárovek, málokdo si onu ztrátu suverenity uvědomí. Na tématu uprchlické krize je to ale teprve srozumitelné pro každého, i když ve skutečnosti nejde o nic nového.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík