Tohle tam napište. Český podnikatel ze Srí Lanky je pobouřen tím, jak v ČT a na Nově informovaly o útoku. Bylo to trochu jinak

23. 4. 2019 20:08

ROZHOVOR „Je to obrovská tragédie. Buddhisté ale na toto nebezpečí neustále poukazovali, že jsou tam útoky ze strany muslimů,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz podnikatel František Pavlišta, pro kterého je Srí Lanka druhým domovem a často tam jezdí. „Hlavně napište, že jsem byl velice smutný, když jsem na ČT a TV Nova poslouchal ve spojitosti s útoky informace o „radikálních buddhistech“, když hned dopoledne se vědělo, že za útokem stála muslimská organizace a buddhističtí mniši před stupňující se agresí ze strany muslimů neustále varují,“ konstatuje.

Tohle tam napište. Český podnikatel ze Srí Lanky je pobouřen tím, jak v ČT a na Nově informovaly o útoku. Bylo to trochu jinak
Foto: archiv F. Pavlišty
Popisek: František Pavlišta žijící na Srí Lance s poslancem Namalem Rajapaksou.
reklama

Vím o vás, že občas pobýváte na Srí Lance. Jezdíte tam často? Znáte to tam dobře?

Samozřejmě. Mám tam domeček v jedné malé vesnici u města Tangalle. Znám spoustu buddhistů, setkal jsem se i s bývalým prezidentem Mahindou Rajapaksou, který je vlastenec, bojuje za buddhisty, má velkou podporu.

Anketa

Pocítili jste při nákupech v posledních měsících zdražení zemědělských a potravinářských produktů?

98%
2%
hlasovalo: 11407 lidí
 
Na velikonoční Velký pátek zde muslimští teroristé provedli velké koordinované atentáty v kostelech (při velikonoční mši) a hotelích, zahynuly téměř tři stovky lidí. Co jste té strašné zprávě říkal?
 
Je to obrovská tragédie. Buddhisté ale na toto nebezpečí neustále poukazovali, že jsou tam útoky ze strany muslimů. Dokonce moji přátelé z hnutí Singhale pořádali demonstrace proti přijímání Rohingů z Barmy, nechtěli tam pákistánské muslimy. 
 


František Pavlišta s bývalým prezidentem Mahindou Rajapaksou.

 
Měl jste obavy o své přátele a známé? A jsou v pořádku?
 
Hned jsem jim psal. Mám jednoho kamaráda Srílančana, který žije v Čechách. Tomu umřela teta v kostele. 
 
Že se ty atentáty konaly zrovna o Velikonocích asi náhoda nebyla...
 
Byl to záměr zaútočit na křesťany. Už byl dříve incident, že muslimové zaútočili na buddhistický chrám. 
 
Na Srí Lance byla dlouho občanská válka mezi převážně většinovými buddhistickými Sinhálci a menšinovými hinduistickými Tamily. Je tam cítit nějaké napětí, nebo jak jste to tam vnímal?
 
Právě bývalý prezident Mahinda Rajapaksa ukončil a urovnal tento konflikt. Teď je tam prezident, který není buddhistům příliš nakloněn. Ale příští rok jsou volby a kandiduje bratr Mahindy Gotabaya Rajapaksa. Má velké šance na zvolení. Když místní vidí, co se stalo, tak chtějí, aby byla posílená buddhistická strana, aby na nich stála vláda. 
 
 
Chtěl jsem ale předešlou otázkou naznačit, že současné útoky asi nemají souvislost s dozvuky konfliktu mezi Sinhálci a Tamily. Našel jsem si, že křesťanů je na Srí Lance něco přes sedm procent a podobně je to s muslimy (těch je přes devět procent). Jak si tedy vysvětlujete důvody toho útoku?
 
Jde o vzrůstající vliv islamistů na celém světě. Buddhisti na to poukazují a brání svoji zemi. Nikdo z buddhistů si nepřeje žádný další konflikt, jsou rádi, že právě Mahinda Rajapaksa a Gotabaya Rajapaksa ukončil občanskou válku a nastal tak v zemi mír právě jejich zásluhou. Právě proto mají buddhisté obavy z toho, že jsou opět vyzdvihovány menšiny a tentokrát je podporována menšina muslimská. Protože jakýkoliv útok muslimů byl bagatelizován a naopak současný prezident pronásleduje vlastence a buddhisty, dokonce i poslanec Namal Rajapaksa byl zatčen pro údajnou korupci. Jen proto, aby vláda zastrašila aktivní buddhisty. Ale na začátku minulého roku vyhrála politická strana Mahindy Rajapaksy regionální volby. Potlačována je právě i buddhistická vlastenecká organizace Sinhgale Jathika Balamuluwa, stejně jako jsou nálepkovány vlastenecké strany a hnutí v Evropě. 
 
Vy jste také buddhista?
 
Jsem křesťan, ale mezi buddhisty mám spoustu přátel.
 

Srílanské zprávy chválí Miloše Zemana.
 
Jak to vypadá na Srí Lance teď?
 
Je tam výjimečný stav. Každou chvíli mi kamarádi posílají přes Facebook zprávy. Třeba o mnichovi, který poukazoval na muslimské útoky. Takže oni hned věděli, kdo za tím stojí. Dokonce prý o chystaných útocích varovala srílanskou vládu indická tajná služba, ale ta nepodnikla žádná opatření. 
 
Jak se díváte na zpravodajství o útocích ze Srí Lanky u nás?
 
Hlavně napište, že jsem byl velice smutný, když jsem na ČT a TV Nova poslouchal ve spojitosti s útoky informace o „radikálních buddhistech“, když hned dopoledne se vědělo, že za útokem stála muslimská organizace a buddhističtí mniši před stupňující se agresí ze strany muslimů neustále varují.
 
Je i napětí na Srí Lance jedním z důvodů, proč se politicky angažujete jako člen SPD?
 
Určitě. Je vidět, že útoky ze strany islamistů, které jsou, se netýkají jenom Evropy, ale právě i Srí Lanky. Jak já sleduji dění na Srí Lance, tak oni sledují dění u nás. Pošlu vám obrázek, kde opěvují Miloše Zemana, protože ukazuje islám jako zlo. Tento problém je všude stejný. Proto považuji svou účast na demonstraci v Praze 25. dubna i za podporu buddhistických mnichů a vlastenců na Srí Lance, protože cíl máme společný. A to ochránit své národy od hrozících útoků islamistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až 49 z 59 pozitivních bude falešných.“ Právník roku: Zrůdnost. A kam tečou peníze

11:04 „Až 49 z 59 pozitivních bude falešných.“ Právník roku: Zrůdnost. A kam tečou peníze

Uzavření škol a školek, podmínky jako testování nebo nošení respirátorů ve třídě, kde jsou všichni n…