ParlamentníListy.cz
» Aréna » Rozhovory » Topkař Knot: Peníze na Notre-Dame jsou, ale na hladovějící děti ne?! Jako u nás, některé (ne)ziskovky se topí v blahobytu, zatímco se sbírají víčka na nemocné děti
Topkař Knot: Peníze na Notre-Dame jsou, ale na hladovějící děti ne?! Jako u nás, některé (ne)ziskovky se topí v blahobytu, zatímco se sbírají víčka na nemocné děti
21.04.2019 17:16 | Zprávy
ROZHOVOR „Soběstační nejsme už prakticky v žádné z potravin. Snad kromě piva. A z bramborářské velmoci jsme to dopracovali k tomu, že jejich ceny atakují banány,“ říká k situaci na našem trhu jihočeský vicehejtman za TOP 09 Josef Knot. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil k požáru Notre-Dame i k tomu, proč by měl generál Pavel dostat státní vyznamenání. Řekl svůj názor i na naše obchody s Čínou a nevynechal ani výsledky voleb na Slovensku a brexit. V této souvislosti padla slova o „bouři ve sklenici vody“.
Foto:
archiv J. Knot
Popisek: Josef Knot
reklama
Světem v minulých dnech otřásl požár francouzského chrámu Notre-Dame. Různí milionáři a miliardáři se okamžitě začali skládat na jeho obnovu. K prezidentu Macronovi z celého světa směřovala slova podpory a lítosti. Ovšem objevily se i spekulace, že nemuselo jít o nešťastnou náhodu při opravách katedrály, které zrovna probíhaly. Někteří lidé v této souvislosti poukazují i na příliš horlivé vyjádření z některých míst, že s největší pravděpodobností právě o náhodu šlo. Co si o tom myslíte?
Jedním slovem tragédie. Je to asi jako by nám vyhořela katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Notre-Dame je spolu s Eiffelovou věží jednou z dominant Paříže. A to i té dnešní, která je, bohužel, značně rozpolcená, stejně jako celá tamní společnost. Stačí zmínit protesty tzv. žlutých vest i jiné nepokoje. Více bych to nerad komentoval a předjímal, dokud věc nebude řádně prošetřena. Nemám věšteckou kouli, ani nejsem Emma Smetana.
Pár dní po této tragédii ovšem vyšel na iDnes článek, ve kterém se píše o množství poničených kostelů, případně věcí v kostelech ve Francii v minulých týdnech. Co na to říct v této souvislosti? A co to vypovídá o situaci ve Francii?
Jak jsem již uvedl, svědčí to o rozpolcenosti francouzské společnosti, kterou si historicky tato země z určité míry zavinila sama. Zajímavý by byl na druhou stranu například průzkum, kolik bylo v posledních letech v zemi galského kohouta poničeno mešit. Pak by se z toho dal snadno vyvodit nějaký závěr.
Na sociálních sítích se v souvislosti s Notre-Dame také objevily názory, že zatímco na opravu budovy, byť vzácné historické památky, se peníze okamžitě najdou, peníze například pro hladovějící děti v zemích třetího světa ne. Dá se na to takto dívat? O čem to v dnešním světě vypovídá?
Nezbývá než konstatovat, že je to holý fakt. Hladovějící děti třetího světa jsou stále přetrvávajícím problémem, který se nedaří řešit. Když to hodně zjednoduším, tak by se dalo říct, že větším byznysem je pro „okolní“ státy prodej zbraní do těchto zemí než humanitární pomoc. Pro příklad ale nemusíme chodit až tak daleko. I u nás se sbírají víčka či pořádají sbírky třeba na vozíčky či jiné pomůcky pro nemocné děti, zatímco některé (ne)ziskovky se doslova topí v blahobytu.
Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.