Jak se díváte na události z posledních dní ve vztazích Turecka a Nizozemí a na konflikt kolem snahy tureckých ministrů vystoupit na shromážděních nizozemských Turků?
Víte, nepřekvapilo mne to. Spíše mne překvapuje, že jsou jen tak mírné. Myslím si, že jde o řízenou provokaci z obou stran. Jak ze strany Turků, tak i Nizozemců, potažmo Němců. Ale myslím si, že strategie nizozemské vlády se minula účinkem a vítězi jsou zatím turecký prezident Erdogan a Geert Wilders.
Nizozemská vláda si možná myslela, že svým tvrdým postojem k tureckým politikům před parlamentními volbami dokáže oslabit volební preference Geerta Wilderse a jeho Strany pro svobodu, ale myslím si, že se spletli. Turečtí politici podle mne právě na takovou reakci nizozemské vlády spoléhali, a tak se jim podařilo využít reakce nizozemské vlády k většímu nabuzení tureckých imigrantů v Nizozemí pro potřeby prosazení politiky tureckého prezidenta Erdogana.
A naopak vyostření situace jen ještě více pomohlo medializovat stav, kdy současná politická reprezentace vládnoucí v Nizozemí dovolila přestěhovat se statisícům Turků do Nizozemí, ponechat si turecké občanství a zároveň získat občanství nizozemské. Wilders na tuto negativní roli vládnoucích politiků poukázal a myslím si, že voliči si toho velmi dobře všimli. Wilders například o víkendu o tisících demonstrujících Turků v Nizozemí řekl: „Mají náš pas, ale nepatří k nám. Nemají tu co dělat.“
Jakou roli v tom všem hraje Německo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík