Třikrát s poslancem Okamurou (SPD)

28.02.2017 12:00

Parlamentní listy položily otázky všem členům Poslanecké sněmovny. Týkají se jejich končícího mandátu.

Třikrát s poslancem Okamurou (SPD)
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Pokud se rozhodnete znovu kandidovat, jsou věci, které byste udělal jinak?

Já i naše hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) budeme samozřejmě kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny, jelikož chceme prosazovat svůj politický program. Co se týče druhé části vaší otázky, tak pokud někdy zjistím, že jde něco dělat lépe, tak změny provedu ihned – určitě nečekám na další volby. Změny tu samozřejmě jsou – do voleb jdeme s masovým hnutím, které dnes má přes deset tisíc lidí. Jako minule nemám žádné velké sponzory – bereme si malý úvěr v bance a budeme mít minimalistický rozpočet na kampaň a budu věřit, že lidé uvěří více programu a tomu, že po léta říkám a prosazuju ty samé principy – tedy přímou demokracii, v níž vládne občan a politik mu je odpovědný, a nulovou toleranci nelegální migrace včetně omezení šíření islámu v České republice.

Jaké nejdůležitější body se vám průběhu volebního období podařilo splnit?

Jsme malé hnutí v opozici a je dobré, aby veřejnost věděla, že vládní koaliční strany se dohodly, že v tomto volebním období nepřipustí, aby prošel jednáním Sněmovny jakýkoliv samostatný opoziční návrh. Výjimkou z tohoto pravidla jsou jen zákony, na kterých se dohodli společně pánové Sobotka s Kalouskem. Takže veřejnost musí vědět, že vládní koalice v podstatě zrušila parlamentní demokracii, protože odsoudila Sněmovnu do role statisty, který jen mechanicky vládní poslaneckou většinou schvaluje vládní návrhy. Ale faktem je, že ani slíbené zákony z vládního programového prohlášení vláda nakonec nepřijala a podvedla voliče – typickým příkladem je zákon o referendu, který vládní koalice přes moje pravidelné urgence odmítá přijmout. Stejně tak vláda odmítla vyřešit palčivou problematiku lichvy, exekucí, parazitování nepřizpůsobivých lidí na sociálním systému, zhoršila se bezpečnost, chybí adekvátní podpora pracujících rodin s dětmi a důchody jsou také nadále žebrácké. Ve zdravotnictví se nadále zhoršuje dostupnost péče. A v mezinárodním žebříčku korupce či kvality školství si Česká republika také pohoršila. My sami za hnutí SPD jsme samozřejmě napsali a podali celou řadu zákonů, které principiálně řeší stávající problémy – například zákon o referendu, ve kterém je možné hlasovat o vystoupení z EU, o daních, o odvolání politiků nebo o časově omezeném mandátu soudců, zákon o trestní a hmotné odpovědnosti politiků, zákon o přímé volbě a odvolatelnosti politiků, zákon, který přikazuje, aby exekuce řešil místně příslušný soud a exekutor, a tím se zamezilo překupování exekucí a snížily se náklady. Navrhli jsme také zákon proti lichvě, navrhli jsme zákon na zamrazení platů politiků a soudců až do roku 2018, navrhli jsme zákon, aby podnikatelé odváděli DPH až po obdržení platby za fakturu, navrhli jsme, aby bylo podmínkou pro vyplácení přídavků na děti od třetího dítěte výše čistý trestní rejstřík obou rodičů a zároveň několikaletá pracovní minulost alespoň jednoho z rodičů, čím bychom zamezili vyplácení přídavků na děti nepřizpůsobivým lidem, a mnoho dalších zákonů. Navrhli jsme také zákaz propagace islámského práva šaría a džihádu na území České republiky. Prioritou je pro nás bezpečná, spravedlivá a prosperující země. Všechny tyto naše návrhy a mnoho dalších budeme prosazovat v příštím volebním období.   

S čím negativním jste se během volebního období setkal?

Asi to nejhorší bylo lhaní médií a křivé dehonestační kampaně v médiích – a následně naopak naprostá mediální ignorace všeho, co děláme. Dnes se zdá, že blokáda se pomalu prolamuje – přeci jen je už za hranou ignorace parlamentního hnutí, které má přes 7 procent preferencí a je před STAN, ODS nebo TOP 09. Ale vrací se opět překrucování faktů – tedy lhaní médií s cílem nás co nejvíc poškodit. Další negativní věcí byl puč na mne v Úsvitu, ale ten nepovažuji za něco vyloženě negativního – krize ukázala, co v kom je, a výsledek byl pro mne velmi pozitivní, jelikož mohu v současnosti s SPD s mnohem větší silou pokračovat v prosazovaní svého politického programu. Bez pučistů, kteří všichni zůstali v Úsvitu a stranu tunelovali nebo pouze zneužili moje jméno jako výtah k moci a dobrému bydlu. Jakákoliv obvinění vůči mně se nakonec neprokázala a ukázala se jako zcela smyšlená. Nadosmrti jsem se poučil a tyto věci se již nebudou opakovat. Místo několika příživníků máme teď my v našem hnutí SPD přes deset tisíc slušných lidí, byli jsme velmi úspěšní v loňských krajských volbách, kde jsme zabodovali v deseti krajích, a plní elánu jdeme do letošních klíčových sněmovních voleb.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…