Třinecká starostka: Drábkova reforma v praxi? Chaotické problémy

19.03.2012 17:12

ROZHOVOR Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec) pro ParlamentníListy.cz popsala jak plány na rozvoj města, tak aktuální problémy, které tíží jeho obyvatele.

Třinecká starostka: Drábkova reforma v praxi? Chaotické problémy
Foto: archiv starostky
Popisek: Třinecká starostka Věra Palkovská
reklama

Na začátku roku byla spuštěna reforma práce ministra Drábka, kterou však po zavedení provázely nemalé problémy. Pociťujete tyto problémy i u vás?

Dosud není zřízen elektronický přístup obcí do Jednotného informačního systému pro zapisování do Standardizovaného záznamu, přestože jsme jako obec o to požádali a přestože nám to zákon ukládá. Tímto nedodržujeme literu zákona a prozatím vše vedeme v papírové podobě. Nicméně pro naši práci chybí náhled do informačního systému a velmi nám to ztěžuje práci. Papírové podklady předáváme pracovníkům úřadu práce.

Dalo by se hovořit i o dalších návazných chaotických problémech se stěhováním, archivací a vyčištění spisové služby, kde zůstaly nedodělky po odcházejících pracovnících.

A jak byste hodnotila celkové fungování vlády? Domníváte se, že se jí podaří dostát svým slibům?

Zejména v oblasti dopravy a životního prostředí, bez dodržení nejen slibů, ale i vládních usnesení, by byla situace na Třinecku velmi kritická a děláme vše pro to, aby se tak nestalo.

Pokud budeme hovořit o Třinci, jak byste hodnotila největší problémy, které trápí obyvatele?

V první řadě bych zmínila neúnosnou dopravní situaci na hlavním tahu I/11, který protíná Třinec. Během dopravních špiček se tvoří souvislé kolony aut a kamionů, často dochází k dopravním nehodám, které už tak složitou dopravní situaci zhoršují. Tato problematika rovněž souvisí s další oblastí, která obyvatele trápí, a tou je především v zimních měsících kvalita ovzduší. Z tohoto důvodu se Třinec zapojil mezi města, která podepsala společnou deklaraci s ministerstvem životního prostředí a účastníme se společných setkání, která mají za cíl podpořit zvýšení kvality ovzduší v našem kraji. Letos se také budeme ještě více zaměřovat na oblast sociální. Z tohoto důvodu jsme si nechali loni zpracovat sociodemografickou studii, ze které vyplynuly závěry, které chceme nyní realizovat v praxi.

Již v loňském roce zakázal Třinec na svém území provozování výherních hracích automatů.  Co si od zákazu slibujte, a kdy by měly výherní hrací automaty z města zmizet úplně?

Důvody pro to, aby se záležitostí výherních hracích přístrojů město začalo zabývat, byl nadměrný počet těchto přístrojů, zejména v centru města, které v některých lokalitách doslova blikalo reklamami na hazardní hry. Negativní společenské následky hraní na „automatech“ jsou natolik všeobecně známé, že je nemusíme dopodrobna popisovat. Připomeňme si ty nejvíce negativní jevy související s gamblerstvím: rozpady rodin, zadluženost hazardních hráčů, alkoholismus či utrpení dětí. Vydáním obecně závazné vyhlášky o zákazu provozování výherních hracích přístrojů bychom tyto negativní jevy chtěli eliminovat.

Pro poslance za Třinec, Jiřího Rusnoka z Věcí veřejných, je pro letošní rok největší prioritou legalizace prostituce, jak se k případné legalizaci prostituce stavíte Vy?

Otázka prostituce je v našem městě okrajová, s touto oblastí nejsou v Třinci žádné problémy.

Jaká je v Třinci v současné době míra nezaměstnanosti?

Ke konci roku 2011 byla míra nezaměstnanosti na 7,15 procentech. S příchodem jarních měsíců se dá předpokládat, že se bude před sezónou ještě snižovat. Rozvoj města Třince a celé spádové oblasti je po celá desetiletí ovlivňován dominantním průmyslovým podnikem – Třineckými železárnami. Ty patří samozřejmě mezi největší zaměstnavatele, ale na území města působí řada dalších prosperujících firem. Jednou z našich priorit je podpora zaměstnanosti. Třinecká průmyslová zóna Baliny už je zcela zaplněna. Celkově zde v roce 2012 má pracovat cca 1200 zaměstnanců, včetně lidí se sníženou pracovní schopností v chráněných dílnách.

Co je vaší prioritou pro letošní rok? Do čeho bude město investovat?

V současnosti je naší největší prioritou projekt Via Lyžbice, tedy zpřístupnění a dopravní propojení podjezdem s místní částí Lyžbice, kterou od centra města odděluje mezinárodní železniční koridor.. Zpřístupnění části Lyžbic s centrem města je prioritou už léta. Již od roku 2003, kdy se vědělo, že železniční trať bude modernizována, bylo prioritou města zajištění dostatečného počtu křížení místních komunikací s železniční tratí. Příprava projektu spolkla neuvěřitelně mnoho sil i času. Zajistili jsme výkupy pozemků, zpracování projektové dokumentace, byli jsme nápomocni při řešení všech administrativních překážek. Nejtěžší však bylo - vzhledem k financování celé akce - přesvědčit Moravskoslezský kraj o regionálním charakteru tohoto projektu, což se podařilo. Třinec se na akci bude podílet jen malou částí, a to cca 5 miliony Kč na výstavbu parkoviště. Kromě toho se město letos změří také výstavbu nového chodníku podél I/11 a rekonstrukce stávajících komunikací v centru města či vybudování vodovodu v okrajové části Třince.

Jakou změnu očekáváte vzhledem k blížícím se krajským volbám?

Doufám, že Třinec bude mít silnější zastoupení v krajském zastupitelstvu, aby zájmy východní části regionu byly důrazněji prosazovány.

Na co byste pozvala čtenáře přímo do Třince?

Pozvat na hory, na Javorový, veřejnosti bude zpřístupněn v červnu gutský kostelík, který prochází náročnou rekonstrukcí, na řadu akcí, které se v červnu chystají, za zhlédnutí stojí sportovně relaxační areál s lesoparkem.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tajné služby. Neziskovky. Média. ,,Obviněný" Zahradil o aféře v Bruselu

18:14 Tajné služby. Neziskovky. Média. ,,Obviněný" Zahradil o aféře v Bruselu

ROZHOVOR Stejně, jako je právem každého člověka vybrat si, zda se nechá očkovat, je právem každého s…