Ty peníze pro ČT zatrhli. Radním asi došlo, že nesou odpovědnost. Vadim Petrov bilancuje. Čižinský, Novotný, kult Václava Havla...

27.12.2019 17:31 | Zprávy

ROZHOVOR Neschválení plánu České televize na příští rok vnímá Vadim Petrov, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jako známku toho, že si většina lidí v Radě ČT uvědomila, že jsou to oni, kdo odpovídají za to, co veřejnoprávní televize vysílá. Expertu v oblasti public relations a politického marketingu se zamlouvala výzva piráta Jakuba Michálka, aby skomírající TOP 09 zanikla a její nejviditelnější člen Miroslav Kalousek se poroučel z politiky. Její opodstatněnost ilustruje přirovnáním opozice k vesnickému rybníku se stojatou vodou, který zarostl žabincem. K jeho pročištění a rozproudění vody však nedojde, protože Michálkův apel byl, bohužel, jen bublinou, která vzápětí splaskla.

Ty peníze pro ČT zatrhli. Radním asi došlo, že nesou odpovědnost. Vadim Petrov bilancuje. Čižinský, Novotný, kult Václava Havla...
Foto: Repro XTV
Popisek: Člen Rozhlasové a televizní rady Vadim Petrov

Co může znamenat to, že poprvé od září 2011, kdy byl generálním ředitelem České televize zvolen Petr Dvořák, neschválila Rada ČT na posledním letošním zasedání návrh rozpočtu České televize na příští rok? Jak si tento krok donedávna zcela loajálních radních vysvětlujete, když šéf veřejnoprávního média předložil oproti původnímu zamítnutému návrhu plán seškrtaný o 170 milionů korun, ale ani to mu nepomohlo?

Velmi to vítám. Jako kdyby si radní uvědomovali, že jsou to oni, kteří odpovídají za to, co Česká televize vysílá. Ta je sice nezávislá, ale není nestranná.

Klesající sledovanost nedělních Otázek Václava Moravce, která v součtu na programech ČT1 a ČT24 spadla na 350 tisíc diváků, se pokusil moderátor zastavit tím, že se ve vysílání věnoval nejbohatšímu Čechovi Petrovi Kellnerovi. „Ekonomické zájmy miliardářů a oligarchů na prvním místě“, perlil. Podle něj přibývá důkazů, že Kellnerova společnost zasahuje do politiky, ač to její majitel popírá. Jak působení Petra Kellnera a jeho společností vzhledem k domácí politice vnímáte vy?

Je to velká příležitost pro všechny, kterým nejbohatší Čech leží už dlouho v žaludku, si do něj kopnout. Emisar rudé Číny, to zní dobře. Začalo s tím Bakalovo Aktuálně.cz, masivně se toho chopil Václav Moravec v ČT a také jsem slyšel velmi vydatné konspirační teorie na ČRo Plus.

Myslíte, že je nějaký důvod, proč se toho chopila právě veřejnoprávní média?

Nelze paušálně tvrdit, že Česká televize nebo Český rozhlas tady rozehrávají hru na rudé špiony, myslím, že je to práce jen konkrétních lidí, redaktorů, editorů a šéfredaktorů. Redakce veřejnoprávních médií jsou zcela nezávislé, a pokud vyloženě neporuší zákon, nikdo nemá možnost do jejich práce zasahovat. Na rozdíl od těch soukromoprávních. Aktuálně.cz svou původní střelbu proti Kellnerovi rychle zmírnilo a přešlo do věcné polohy. Veřejná média nemají žádného majitele, jejich redakce se řídí samy, když se rozhodnou přetřít PPF na rudo, nikdo jim do toho zasahovat nebude. Můžou tím něco sledovat, nebo taky ne. V každém případě je to příležitost ukázat svou sílu. Kolik lidí o tom rozhoduje v redakci? Pět?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třikrát snížit cenu energií. Přikázali emise, mohou i toto. Bývalý diplomat Sechter k EU

4:44 Třikrát snížit cenu energií. Přikázali emise, mohou i toto. Bývalý diplomat Sechter k EU

„Evropská rada by měla přijmout cíl do roku 2030 třikrát snížit ceny energií. Když mohla přijmout cí…