Tyto věci mohou vést k jaderné válce a zániku civilizace. Ekonom nám řekl, co čekat od roku 2015

01.01.2015 15:43 | Zprávy

ROZHOVOR Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy sankce proti Rusku vedly k tomu, že Rusové stojí za Putinem semknutě jako nikdy předtím. S poklesem životní úrovně, způsobeným pádem ceny ropy, ale bude postupně slábnout semknutost Rusů a jejich ochota stát za Putinem. Podle Kovandy je princip rozšíření obchodu mezi USA a EU dobrý, dohoda TTIP ale není vyjednávána šťastným způsobem. Vysvětlil též, kam směřují USA a Čína. Nové animozity mohou vést k jaderné válce a zániku civilizace.

Tyto věci mohou vést k jaderné válce a zániku civilizace. Ekonom nám řekl, co čekat od roku 2015
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Jaké byly podle vás hlavní události v ekonomice u nás?

Hlavní událost byla celoroční záležitostí. Je jí pokračující oživování české ekonomiky. Lze říci, že v evropském kontextu jsme s několika dalšími zeměmi „jednookým mezi slepými“, co se aktuální hospodářské výkonnosti týče. Nutno doplnit, že strůjcem oživení není ani současná vláda, ani Česká národní banka. Opatření vlády, i kdyby měla ekonomice pomoci, by se ještě v dostatečné míře nestihla projevit. Loňská intervence ČNB za oslabení koruny oživení nespustila, oživení začalo už před intervencí. Slabší koruna výrazněji pomohla pouze vývozcům, kteří ale zrovna moc pomoci nepotřebovali.

A ve světě?

Na jedné straně jsme svědky slibného růstu Spojených států, které ve třetím čtvrtletí roku 2014 vykázaly nejrychlejší kvartální růst od roku 2003. Na druhé straně pak vidíme celoroční mohutný odliv kapitálu z Ruska a v současnosti též zhoršování hospodářských podmínek země, které zatím kulminovalo prosincovým extrémním propadem rublu. Z většiny je ovšem způsobeno nikoli sankcemi souvisejícími s ukrajinským konfliktem, nýbrž poklesem cen ropy na světových trzích. Ta od června do prosince zlevnila o nějakých 40 procent. Klesající ceny ropy jsou bezesporu zásadním fenoménem druhé poloviny roku 2014. Neblaze zasahují – namátkou – Rusko, Írán, ale třeba i Islámský stát. Nabízí se proto otázka, zda opět – podobně jako v 70. letech – neslouží levná ropa jako geostrategická zbraň.

Jaké důsledky doposud měly a jaké budou mít sankce proti Rusku?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou

4:44 „Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou

PROTI SRSTI S ONDŘEJEM ŠIMÍČKEM Nadávající občan pobavil právníka a člena ODS Ondřeje Šimíčka na akc…