U nás v ODS má Zeman víc fanoušků a znovuzvolení má v kapse. Souhlasím s ním v postoji k imigraci, nepřizpůsobivým, k Putinovi, Trumpovi i Číně... Pravicový senátor hovoří

10.03.2017 17:01

ROZHOVOR Senátor Jaroslav Zeman (ODS) chválí prezidenta Zemana za jeho postoj k Rusku, Číně, imigraci a že není eurohujer. Nemá k němu zásadní výhrady. Dle něho má v ODS více fanoušků. Podle jeho názoru bude Zeman poměrně jasně znovu zvolen prezidentem.

U nás v ODS má Zeman víc fanoušků a znovuzvolení má v kapse. Souhlasím s ním v postoji k imigraci, nepřizpůsobivým, k Putinovi, Trumpovi i Číně... Pravicový senátor hovoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman oznámil svou opětovnou prezidentskou kandidaturu

Miloš Zeman oznámil, že bude znovu kandidovat na prezidenta. Co tomu říkáte?

To se dalo čekat. To ani jinak nemohlo dopadnout, protože má tak silnou podporu za celé své období, že nemohl říci ne. On je 25 let konzistentní, je pořád stejný. I když ho někdo nemá rád, tak musí přiznat, že pořád hlásá to samé a nepřevléká kabáty. Je to určitá jistota. Když dostane od voličů důvěru, tak já osobně nemám žádný problém s tím, že bude nadále prezidentem.

V čem podle vás prospívá české společnosti?

Je protiváhou vlád i různých proudů ve společnosti. Já s ním sdílím podobný názor v pohledu na sankce vůči Rusku, ve vztahu k Číně se také shodujeme a oba dva máme kladný postoj i k Donaldu Trumpovi. Takže mně Miloš Zeman jako prezident z větší části vyhovuje. Je dobře, že vyvažuje ten pohled velké části politické reprezentace, který je rozdílný. Též podporuji jeho stanoviska k imigraci či k naší nepřizpůsobivé komunitě. Myslím si, že Miloš Zeman ani myšlenkově nepochází ze sociální demokracie. Klidně by mohl pocházet z pravice a nedělal by jí ostudu. (smích)

Co říkáte jeho zahraniční politice? Má dobré kontakty na Putina, Čínu, nyní i na Američany s Trumpem i na některé politiky EU a Evropy... Je to úspěch?

Já to beru kladně. I kdyby měl špatné vztahy s evropskými politiky, tak to beru tak, že je svůj a že se snaží nějakým způsobem chránit české národní zájmy a není to takový eurohujer, jakými jsou někteří vrcholní činitelé evropských států i u nás. My jsme v první řadě Česká republika, a ne Evropská unie.

Anketa

Jste rádi, že Miloš Zeman bude znovu kandidovat na prezidenta?

hlasovalo: 19540 lidí

Jsou nějaké věci, které byste mu vytknul? V čem by se měl zlepšit?

Zásadního bych mu nic nevytknul. Na své postoje má právo, protože dostal silný mandát. Že by mě s něčím vyloženě štval, to ne... Jestli občas vyznamená někoho ze svých příznivců, kdo by podle mě tu medaili neměl dostat... Tak to dělal každý prezident před ním. Takže v těch věcech, které by se mu daly vytýkat, je stejný jako jeho předchůdci. Takže celkově bych mu ani nic nevytýkal.

Vy jste senátorem za ODS, která je k Miloši Zemanovi dost kritická a chce podpořit jiného kandidáta proti němu. Nenadávají vám kolegové ve straně, že máte poměrně pozitivní prohlášení o Miloši Zemanovi?

Ne, ne. On má v ODS více fanoušků. Nemůžu je jmenovat, ale má jich tam víc. (smích)

Takže máte v ODS tajný klub přátel Miloše Zemana... (smích)

Jo, jo. (smích) Senát není tak vyhrocený.

Jaké šance mají jeho případní protikandidáti, kteří jsou zmiňováni, jako jsou Michal Horáček, pánové Drahoš, Hilšer, Stropnický...?

Já bych jim všem přál, aby byli prezidentu Zemanovi důstojnými soupeři, aby to mělo nějakou úroveň. Ne, aby to bylo tak, že přijde boxerský šampion a pak několik amatérů – a on je jasně zmydlí... Přál bych si, aby to bylo těsnější a ne, že je zválcuje.

U těch lidí, které jste jmenoval, je problém, že ten venkov, který žije úplně jiným životem než pražská kavárna, se jimi moc nevzrušuje. Horáček, Drahoš, ty podpoří část Prahy, ale tady na venkově to máme jinak nastaveno – od vejplaty k vejplatě a máme daleko těžší život, než mají Pražáci, takže na to koukáme trošku jinak. Lidé vidí, že Zeman jim naslouchá a že se o ně zajímá. Zemanovi se nedá upřít jeho obrovská snaha jezdit, jezdit, jezdit do krajů mezi lidi a komunikovat s nimi. Mluví normální srozumitelnou češtinou a nemaže se s tím.

A co kdyby kandidoval váš senátní kolega Kubera z ODS?

Určitě by to bylo oživení „sportovní“ části toho utkání. Mohl by být Miloši Zemanovi důstojným spoupeřem. Jeho šance nedokážu posoudit, ale byl by aspoň důstojným soupeřem. Mně by se to líbilo. Oba mají podobně prořízlou pusu a říkají tak, jak to cítí. Mluví česky, jasně, srozumitelně. Byl by to hezký souboj. Osobně bych to Kuberovi přál, aby se rozhodl kandidovat.

A co kdyby proti Zemovi kandidoval Okamura nebo Babiš?

Pan Babiš má zcela jiné cíle. Chce být premiérem. Jako prezident by to měl komplikovanější v přístupu k moci. U Tomia Okamury po lidské stránce nemám problém. Pro něj je velký osobní úspěch, že si znovu postaví stranu, která bude schopná se dostat do Parlamentu. To by byl od něj majstrštyk, protože postavil stranu a dostal se do Poslanecké sněmovny; pak o ni přišel. Pak postavil novou stranu a byl s ní úspěšný v krajských volbách. To je politické zmrtvýchvstání a na to může být pyšný. Prezidentská volba by ho jen zbytečně vyčerpávala.

Proč si myslíte, že takzvaní sluníčkáři jdou tolik proti prezidentu Zemanovi?

Máme úplně jiné názory a myšlení a já jim nerozumím. Mají to nastavené jinak a jsou jiní. S nimi se rozcházím úplně ve všem. V postoji k imigraci, k EU, k Rusku, k Americe... Mrzí mě na nich, že nikdo z nich nevezme pár imigrantů k sobě domů. Kdyby si každý z nich vzal domů 10 či 20 imigrantů, tak by Němcům výrazně pomohl a my bychom měli naplněnou kvótu. Kdyby se o ně starali do konce života, bylo by to hezké. Ale oni jenom kecaj.

Jak tipujete výsledek prezidentské volby?

První kolo může být trochu těsnější, ale prezident Zeman je těžká váha a dá to. Jenom bych České republice přál, aby měl důstojné soupeře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spisovatel: Greta? Posírají se hrůzou a tleskají. Nanynky dělají propagandu. Milion chvilek se povyšuje

7:44 Spisovatel: Greta? Posírají se hrůzou a tleskají. Nanynky dělají propagandu. Milion chvilek se povyšuje

ROZHOVOR Když budu chtít ideologii, zapnu ČT24. Když chci informace, rozhlédnu se jinde. Estráda Mil…