Co se to s naší zemí poslední týdny děje? Návštěva dalajlámy, prohlášení ústavních činitelů k Číně a jeho kritika, kauza Brady, demonstrace na Staroměstském náměstí, křik na příchozí na recepci na Hradě, výzvy k „týdnu občanského neklidu“… Co z toho všeho vyvozovat? Co tady koho trápí tak vážného? Lze říci, co je hybatelem této vzrušené doby?
Neděje se vůbec nic zvláštního. Jde o normální „Pěnu dní“, čili seskupení ptákovin. Herman se ukázal jako podrazák nejhoršího kalibru, a tak se hlavní republikoví státní aktéři od jeho oficiálního setkání s mnichem z Indie, jenž působil v mládí v Tibetu, na pár řádcích textu zcela logicky distancovali. Nic jiného se nestalo a nebylo. Ostatní je předvolební hysterie. Tedy víceméně plánované útoky na Zemana před prezidentskými volbami. A nejsem sám, kdo tuší, kdo že to vše pečlivě plánuje a platí.
Miloše Zemana přinesli na Staroměstské náměstí znázorněného jako exkrement. Jistá část společnosti ho velmi nenávidí. Zaslouží si to prezident? Přetáhl strunu on, nebo jeho odpůrci? Může se stát, že v příštích týdnech přerostou protesty proti němu, zahrnující i zmíněné pokřikování před Hradem, ve fyzické násilí? A nehrozí, že se proberou i Zemanovi příznivci a pojmou obranu prezidenta poněkud ostřeji? Jak zabránit takovému scénáři?
Hysterie jeho kritiků je již psychiatrickým úkazem. Prezident Zeman dlouhodobě s nepřehlédnutelnou, ale komorní jízlivostí ukazuje superintelektuálům, kteří zachraňují pozadí celého světa, že mu jsou ukradení. Myslím, že příznivci Zemana nejsou takoví hysterici jako antizemanovští hermanofilové. Byť v každém stádu se najde jedna švihnutá ovce. Je to ukázka ubohosti těch, kteří k takové neúctě děti vedou, ukázka ubohosti těch, kteří takové veledílo zhotoví, asi na nic lepšího hlavu nemají, a ještě větší ubohosti, že ho vystaví. Hlavně že halasně vyřvávali proti citaci jednoho vulgárního výrazu!
Pokud jde o věcnou podstatu toho, co bylo: Měl se Herman setkávat s dalajlámou? Podrazil vládu, když se s ním setkal oficiálně, což nečiní politici žádné ze západních zemí? Byl dopis čtyř ústavních činitelů přehnaný? Jaký postoj vy osobně zaujímáte k Číně a Tibetu?
Jestli se setká ministr s mnichem v hospodě nebo kdekoliv jinde, je jeho věc. Ale vládní hlavouni potvrdili, že byla dohoda, že se s mnichem oficiálně nesetkají. Jenom soukromě. V tom se Herman stal podrazákem roku. Dopis „gangu čtyř“ byl v pořádku, jenom poukazoval, že „šílený kněz“ to nemá v hlavě pořádku a nedodržuje dohodnutá pravidla. Tibet je nedílnou součástí Číny, ať se to těm řvounům mávajícím tibetskou vlajkou líbí, nebo ne.
Kdyby v sobě našli trochu sebereflexe a podívali se na historii Tibetu, jaké utrpení tam ti svatí mniši působili lidem, které si neskutečným způsobem zotročili, které ze sebemenších důvodů nelidsky trestali i usekáváním končetin, vypalováním očí a dalšími zvěrstvy, schovali by ty vlajky a ztratili ono nadšení pro dalajlámu. Ostatně, možná že kdyby tam Čína neudělala pořádek, možná že by se ten současný choval stejně jako ti z dob, o kterých hovořím.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík