Úder Jakubu Jandovi a jeho lidem: Radní Českého rozhlasu odsoudil, že neustále vystupují v ČT i rozhlase. Vyzval k osvobození, mluví o rusofobii a Sorosovi

30.08.2016 6:34

ROZHOVOR O tom, že to s objektivitou zpravodajství České televize a Českého rozhlasu není nijak slavné, si troufne mluvit málokdo. O to více překvapilo, když místopředseda Rady ČRo Tomáš Kňourek upozornil na jejím zasedání na protežování zástupců Evropských hodnot ve vysílání a generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral žádá po svých podřízených vysvětlení. Radní pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, co ho vedlo k tomu, aby na rozdíl od ostatních členů veřejnoprávních rad nemlčel k tomu, jak to ve zpravodajství a publicistice chodí.

Úder Jakubu Jandovi a jeho lidem: Radní Českého rozhlasu odsoudil, že neustále vystupují v ČT i rozhlase. Vyzval k osvobození, mluví o rusofobii a Sorosovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska umístěná na budově Českého rozhlasu
reklama

Na poslední veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu jste upozornil, že v debatách a publicistických pořadech ČRo je poskytováno až příliš mnoho prostoru členům spolku Evropské hodnoty. Měl jste k dispozici nějakou statistiku, nebo to už tzv. bilo do očí, respektive v případě rozhlasu do uší?

Jako člen Rady Českého rozhlasu si celkem pravidelně dělám soukromé jednoduché analýzy na různá témata. Dobrým pomocníkem jsou webové stránky rozhlasu. A v minulých týdnech mě bouchlo do očí, kolikrát měli ve vysílání prostor právě zástupci tohoto spolku. Například v pořadu Pro a proti na stanici ČRo Plus se objevili 18. července a hned pak 21. července. Tak jsem se zaměřil na další publicistické pořady této stanice a skoro to se mnou seklo. Za pět prázdninových týdnů dostali prostor dvacetkrát. S reprízami pořadů je to ještě mnohem víc. Za dobu, co jsem v rozhlasové radě, něco podobného nepamatuji.

Čím si vysvětlujete to, že jsou Evropské hodnoty ve veřejnoprávních médiích tak preferované? Ještě více než v Českém rozhlase dostávají možnost vystupovat v České televizi?

Asi si mohou dovolit ty nejlepší píáristy. Teď vážně. Pokud jde o dlouhodobý pohled, tak se domnívám, že jsou názorově velmi spříznění s naprostou většinou redaktorů, editorů či dramaturgů Českého rozhlasu i České televize. Vyjádření „Evropských hodnot“ musejí být pro ně rajskou hudbou, vždyť je v nich přímo esence antizemanovství a rusofobie.

Pokud jde o prázdninový příklad, tak tam cítím snahu „být vidět“ před zveřejněním zprávy tohoto spolku na konci července tvrdící, že Miloš Zeman je trojským koněm Kremlu. A prosím, nechtějte ode mě, abych tuto zprávu hodnotil. Upozorňuji, že všechna vyjádření jsou mými osobními názory, nemluvím za ostatní členy Rady Českého rozhlasu.

Určitě jste se svou připomínkou na veřejné schůzi Rady nevystoupil, aniž byste o Evropských hodnotách věděl, co jsou zač. Co si o nich a jejich působení na veřejnost prostřednictvím klíčových médií myslíte?

Souhlasím s názorem publicisty Petra Žantovského, že dělají politiku. A to jsou z velké části placeni z našich daní.

Sbíral jste dlouho odvahu, než jste veřejně upozornil na to, co musí vidět i ostatní radní, ale nikdo na to ani v Radě ČT, ani v Radě ČRo neupozornil, protože si kvůli protežovanému spolku nechtěl pálit prsty?

Takto neuvažuji. Úkolem radních je hlídat dodržování zákona o Českém rozhlasu a jeho kodexu. Ten říká, že rozhlas má poskytovat všestranné informace pro svobodné vytváření názorů a představuje fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možno vyjadřovat široké spektrum názorů a hledisek. Ozval jsem se, protože se domnívám, že v případě „Evropských hodnot“ jsme se ocitli už za hranou.  

Přesně to řekl Karel Schwarzenberg při nedávném pietním aktu k výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, že za svobodu slova se musí vždy bojovat a musíme ji bránit i ve veřejnoprávním rozhlase. Což jako radní i dělám.

Z obrazovky ČT nás za Evropské hodnoty často poučoval zástupce ředitele pro politické záležitosti Jakub Janda, než se na tohoto mladíka provalilo, že předtím, než kázal o evropských hodnotách, si přivydělával jako gay pornoherec. Teď už ho Česká televize nezve, v Českém rozhlase se však objevuje i nadále. Co si o tom myslíte?

Asi mají v rozhlase rádi jeho filmy víc než v televizi. Na rozdíl od jiných nejsem kádrovák a netvrdím, že by pan Janda měl zmizet z vysílání. Upozorňuji jen, že se mu a jeho kolegům bezdůvodně dává obrovský prostor, zatímco zástupci odlišných názorových proudů ve vysílání v podstatě chybí. Kolikrát tam byl třeba bývalý mluvčí prezidenta Klause Petr Hájek se svými pohledy na dění nejen v České republice? Proč z vysílání najednou zmizeli například Petr Robejšek či Jan Schneider? Mohl bych jmenovat řadu dalších velmi zajímavých lidí. Docela se těším na vysvětlení. Někdy se mi z vysílání zdá, že Česká republika, ve které žije deset milionů lidí, je názorově zcela homogenní země. Naštěstí ale existuje zatím ještě celkem svobodný internet, kde stále více lidí hledá informační alternativu.

Bohužel se třeba pouze tam dovídají takové věci, jako že George Soros hlavně přes takzvané neziskové organizace léta financuje směřování dalšího vývoje jednotlivých států, výsledky amerických i evropských voleb nebo migraci. Prostě evropská hodnota, jak má být. Když to někteří publicisté tvrdili roky, byli okamžitě označeni za konspirátory a přístup do veřejnoprávních médií se jim hned uzavřel. Dnes, když je třeba tato informace z úniků korespondence potvrzena, se jim nejen nikdo neomluví, ale o celé věci se mlčí. Rovněž tady se těším na zdůvodnění, proč o této skandální záležitosti, alespoň podle mých zjištění, nebyla ve vysílání ani zmínka. Možná to souvisí i s tím, že pan Soros celkem významně přispívá do rozpočtu „Evropských hodnot“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ale abych jen nekritizoval. Vím, že stále ještě relativně nový generální ředitel rozhlasu tyto záležitosti řeší a já mu držím palce, protože určitě narazí na silný odpor. Před nedávnem v rozhovoru řekl, že chce z rozhlasu vymýtit aktivistickou žurnalistiku, což mě velmi potěšilo. V této souvislosti jsem si vzpomněl na výstižné heslo vašeho serveru na billboardech: Nevnucujeme vám, co si máte myslet. Třeba by se i v rozhlase mohli inspirovat.

Zatímco generálního ředitele ČT Petra Dvořáka taková „drobnost“, jako je objektivita zpravodajství jím vedeného média, nezajímá, generální ředitel ČRo René Zavoral v reakci na vaše vystoupení chce od podřízených vysvětlení, proč jsou spolupracovníci Evropských hodnot tak častými hosty v diskusních pořadech. Už víte, jakého se mu dostalo?

Ještě nám ho pan ředitel nesdělil. Rozhodně nás bude zajímat na nejbližší schůzi rady.

Historicky rozhlas vždy projevoval jistý osvobozenecký étos, ať už to bylo v roce 1945, nebo 1968. Nyní by se sám měl osvobodit, a to od monologu určité názorově silné skupiny lidí. Ta věčně omílaná svoboda totiž začíná a končí svobodnou diskusí a o tu dnes jde především.

Musím ale říci, že situace v rozhlase se začíná lepšit. Dříve jsme slyšeli jen monology stále stejných hostů nejrůznějších pořadů, nedávno už měl například pan Halík oponenta – mého kolegu z rady Milana Badala. I zmiňovaný pan Janda před několika týdny neměl sólo jízdu, postavil se mu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. A to je přesně ta role, kterou má rozhlas plnit. A vždy mějme na paměti, že koncesionář, posluchač, je VIP osoba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Analytik Kotrba nabízí detailní souvislosti: Vsaďte stovku na znovuzvolení Trumpa! A Putin? Jeho nejďábelštější vměšování do voleb v USA nyní je...

16:53 Analytik Kotrba nabízí detailní souvislosti: Vsaďte stovku na znovuzvolení Trumpa! A Putin? Jeho nejďábelštější vměšování do voleb v USA nyní je...

ROZHOVOR Američtí demokraté už dávno nejsou tou stranou z dob Franklina Roosevelta, říká analytik Št…