Úděsné. Je cosi shnilého v našem státě. Halíkův úmysl mi zavání inkvizicí. Koskuba promluvil i o Babišovi a Zemanovi

19.09.2017 18:47

ROZHOVOR „Z pohledu kdysi ještě platné morálky je snad každý podvod podvodem, krádež krádeží a zločin zločinem. Je smutné, že nejen záplava současných zákonů tento možná sice primitivní pohled zcela popírá. Uvítal bych, kdyby opravdu naprosto každý v této zemi, kdo podvádí, zneužívá, až krade ze společné ‚spíže‘, byl rychle pohnán k odpovědnosti. Spravedlivě ztrestán, nečestně nabytý majetek zkonfiskován, postižení odškodněni,“ uvedl poslanec Jiří Koskuba ke kauze Čapího hnízda.

Úděsné. Je cosi shnilého v našem státě. Halíkův úmysl mi zavání inkvizicí. Koskuba promluvil i o Babišovi a Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Koskuba u řečnického pultu

Ostrá fáze volební kampaně začala jednáním sněmovny na téma vydání Babiše a Faltýnka. Skončí Babiš do voleb ve vězení? Jak podle vás píárově i psychologicky zvládá svou situaci? Stále tvrdí, že jde o deset let starou kauzu, účelově vytaženou…

Předem si přiznejme, že spekulujeme. Neboť o skutečné vině může rozhodnout jedině soud. I proto ve vězení v žádném případě neskončí. Nejen pro svůj nesporný vliv. Snad všichni dobře víme, jak moc dlouhá a klikatá je cesta spravedlnosti v této zemi. Pochopitelně též jak kdy a pro koho. Nejrychlejší bývá spíše pro „ty dole“, bez možnosti najmutí renomovaných právníků. Ale bohužel hlavně značná část „obyčejných“ postižených a obětí má i s tímhle své negativní zkušenosti.

Nu a jak to pan Babiš zvládá, mohu posoudit toliko jako každý jiný. Tedy pohledem na jeho vystupování zvenku. A to, ve vší úctě, příliš chlapské není. Až příliš se to blíží stylu jednoho našeho bývalého a mediálně též velmi známého kolegy. Kterého přitom tak rád v negativním slova smyslu zmiňoval.

Jak vnímáte nahrávku Babiše, kde oznamuje, že finanční správa „zaklekla“ na konkrétní firmu sousedící s jeho podnikem?

Neumím jako naprostý laik posoudit, zdali je, či není zmanipulovaná. Ale to, co tam lze slyšet, je minimálně znepokojující. I když děsivé by bylo vhodnější slovo. Bohužel, není to první a asi ani ne poslední úděsná nahrávka z politicko-podnikatelského prostředí obecně. Smutné je, že drtivá většina z nich k žádné pozitivní změně nevedla. Což o „něčem“ shnilém ve státě českém vypovídá, nemyslíte?

Porušil podle vás Babiš zákon čerpáním dotace na Čapí hnízdo? Je načasování žádosti „účelovka“ „Chovancovy“ policie?

Je-li v této zemi v posledních letech v jistých kruzích tak častá „vyčuranost“ porušením zákona, říci nedovedu. Přestože si to myslím. Nejsem totiž právník. A ti zhusta umějí vše pokroutit ještě daleko více, než paragraf jako takový již pokroucen je. Z pohledu kdysi ještě platné morálky je snad každý podvod podvodem, krádež krádeží a zločin zločinem. Je smutné, že nejen záplava současných zákonů tento možná sice primitivní pohled zcela popírá. Uvítal bych, kdyby opravdu naprosto každý v této zemi, kdo podvádí, zneužívá, až krade ze společné „spíže“, byl rychle pohnán k odpovědnosti. Spravedlivě ztrestán, nečestně nabytý majetek zkonfiskován, postižení odškodněni.

Ostatně jsou zde i letouny Casa, OKD a tak dále. Jenže to bychom pak zřejmě museli urychleně v Praze rekonstruovat velký strahovský stadion. A byl by plný. Ne „všetci kradnú“, jak pan Babiš říká, ale je jich hodně. Vodu kázat a víno pít se bohužel stalo módou. Smutnější však bude, začne-li to společnost tolerovat. A jsme opět u morálky. Měli bychom ji však tvrdě vyžadovat. Zvláště od těch, kdo si rádi hrají na „vzory“.

K policii se vyjadřovat nehodlám. Na její kritizování si očividně vystačí pan Babiš sám. Skutečné její prostředí neznám a práci jim vůbec nezávidím. Zvláště v podobných kauzách.

Hne se podle vás ve voličích ANO svědomí a zváží svou volbu, jak předpokládá Miroslava Němcová? Anebo je pravda taková, že Babišovi voliči svůj „idol“ tak zbožňují, že mu přiřknou roli mučedníka a ještě více si ho oblíbí?

Obávám se, že b) je správně. Proto šlo-li by vskutku o účelovost, byla by jen další fatální chybou páně Babišových protivníků. Přestože jistá jejich krátkozrakost je více než zřejmá.

Kolem Babiše je mnoho stínů a pochybností, ale lidé ho stejně mají rádi, protože o zavedených politicích si nemyslí nic dobrého. Je to chyba zavedených politiků, hloupých českých občanů, nebo je to Babišovým marketingem?

Všechny odpovědi jsou správné. Jen slovo „hloupých“ bych nahradil jiným přídavným jménem. Třeba naivních, zklamaných, politikou unavených a podobně.

Babiš mluví o tom, jak chce stavět silnice a železnice, zvedat důchody a platy učitelům, vybírat daně, šetřit peníze státu... Co když se lidem už zajídá slyšet o pravici, levici, konzervatismu, socialismu, liberalismu, demokratických disidentech v Rusku a v Číně, o sametové revoluci – a zkrátka jen chtějí řešit takovéto konkrétní, řeklo by se přízemní, věci?

Bezpochyby máte pravdu. Přestože sám v politice končím, vnímal jsem ji přesně takto. Jako prostředek k řešení konkrétních věcí, problémů. Bohužel, byl jsem naivní. Takhle to prostě nefunguje. Zatím stále ne. Je ale pochopitelné, že voliči na to slyší. Jenže je pro ně dosti těžké rozlišit, co jsou jen předvolební pohádky a co skutečné úmysly. Přitom i od vážně míněného úmyslu k realitě je cesta k realizaci velmi dlouhá a dosti trnitá. Taková je prostě demokracie. Lze se tedy snad řídit toliko konkrétními výsledky. Ve vší úctě, třeba silnic nám za poslední čtyři roky moc nepřibylo, ne? Zato uzavírek a zácp ano. Ale mohu se mýlit. Pokud vím, tak pan ministr dopravy kandiduje. Je tedy čistě na voličích, jaký účet mu vystaví.

Prezident Zeman začal znovu veřejně vystupovat, nicméně i nadále se objevují pochybnosti stran jeho zdravotního stavu. Je Zeman fit na to, aby byl i dalších pět let prezidentem?

Je mi líto, nevím. Nevídám se s ním a ani nejsem jeho lékařem. Ostatně kdybych byl, stejně bych vám nic neřekl. Taková je prostě stará lékařská etika. Názor nechť si tedy každý udělá svůj.

Dominik Feri prohlásil, že Zemam ztrácí pozornost, fyzicky chřadne a vzbuzuje lítost. Lze s tím souhlasit? Prezident zažil vrcholy i propady své popularity, jaký veřejný obraz má podle vás teď? A kdo je pro vás favoritem prezidentských voleb?

K mládí patří i jistá neomalenost. Zvláště k autoritám. Navíc pan Feri kandiduje. To znamená: musí se i zviditelnit. Zvláště u „svých“ voličů. Pro ty pan prezident Zeman jistě favoritem voleb nikdy nebyl, není a nebude. Jenže rozhoduje prostá většina. Zatím nejsem přesvědčen, že by ji ztrácel. Jeho vytrvalé cestování „za lidmi“ do krajů pro to aspoň nesvědčí. Je to z jeho strany bezpochyby chytrý tah.

Ať bude povolební uspořádání jakékoliv, co nová vláda podle vás musí v dalších čtyřech letech pro Česko vykonat? V oblasti financí, v zahraniční politice, z hlediska bezpečnosti, vymahatelnosti práva...? Co tato země potřebuje a čemu bude muset čelit?

To by vydalo na samostatný rozhovor. Navíc by mně, byť pouhému řadovému podposlanci před výslužbou, mohli čtenáři vytknout, proč jsme to neudělali, když jsme zde čtyři roky vládli. Ve vší skromnosti, tu a tam se snad i něco povedlo. Nemyslíte? Ale v rámci upřímnosti přiznávám, že úkolů zůstalo i tak dost. Je poněkud smutné, že mnohé obecně ušlechtilé myšlenky a cíle od politiků slyšíme vždy jen před volbami. A pak skutek utek. Jistě, existují k tomu důvody jistě objektivní. Ale ty subjektivní bychom promíjet neměli. Chce to pouze si pamatovat.

František Ringo Čech, Olga Sommerová, Václav Klaus mladší, Adam Komers, Dana Kuchtová. To jsou některá známá jména lidí, kteří míní kandidovat ve sněmovních volbách. Kdo z nich by českou politiku obohatil a kdo ne?

To nechť rozhodnou voliči sami. Nepřísluší mi nikoho kádrovat a ani poučovat. Ale přiznávám, že kupříkladu fejetony pana Klause juniora jsem na internetu četl rád. Osobně však nikoho ze jmenovaných neznám.

Tomáš Halík sdělil podporovateli STAN Daliboru Dědkovi, že by rád vytvořil nadstranický poradní orgán pro strany, které chtějí být prozápadní a proevropské. Přejete si angažovanost profesora Halíka v české politice?

Pan profesor Halík je bezpochyby dobrý řečník. Ostatně to pan ministr Herman, co se přednesu týče, taky. Přesto si nemyslím, ve vší úctě, že bez jejich účasti česká politika zase nějak významně utrpí. Samotný úmysl budování jakéhokoliv „nadorgánu“ mi však značně zavání megalomanií, neukojenou touhou po moci. Jakousi inkvizicí. To není můj vkus.

Podnikatel, který neumí dobře zaplatit své zaměstnance a který se hroutí ze zvýšení minimální mzdy, je darebák a neměl by podnikat, řekl Lubomír Zaorálek. Jiní socialisté a odboráři říkají, že když máme nevídaný hospodářský růst, musejí se zvýšit zaměstnancům platy, protože „kdy jindy už“. Co říci k větě Štěpána Kotrby, že „kapitalista se ani části vytvořené nadhodnoty ve prospěch dělníků dobrovolně nevzdá. Nutné je mu ji vzít. Státním zásahem, nebo s vidlemi v ruce“?

Nikdy jsem živnostníkem ani podnikatelem nebyl. Vím však, že zvláště ti slušní a poctiví to jednoduché nemají. Nepovažuji je za parazity. Snadno se jim udělují knížecí rady. Zvláště pak od lidí, kteří nemají ani tušení, jak funguje skutečný svět. Ale bylo by obecně fajn, když daří-li se dlouhodobě firmě, státu, mohl a měl by to rozumným dílem pocítit i její poctivý zaměstnanec, jeho řádný občan. Ta přídavná jména tam však, alespoň z mého pohledu, nejsou vůbec nadbytečná!

Pan redaktor Kotrba je opravdový levičák a rád provokuje. Nicméně jím zmíněný způsob přerozdělení nadhodnoty bude 7. listopadu tohoto roku slavit 100 let od svého použití. Upřímně řečeno, zažít opakování se mi příliš nechce. Nejen proto, že nemáme žádný křižník. Ono i tanků a letadel je proklatě málo. A vojáci se nám toulají kdesi v Pobaltí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko: Okamžik pravdy. NATO zjistí, že na to nemá sílu. Náš čas přijde, věří Budil

12:07 Rusko: Okamžik pravdy. NATO zjistí, že na to nemá sílu. Náš čas přijde, věří Budil

Čeká nás boj proti opatřením Green Dealu, ze kterých těží zájmové skupiny, předvídá profesor RNDr. I…