Ukrajina? Už není nic jisté, blíží se zvrat, sděluje pozorovatel. I my Češi jsme prý v historickém bodě

04.10.2017 11:01

ROZHOVOR Na Ukrajině a v Kyjevě se ještě budou dít věci! Země se dále rozkrádá, zadlužuje, a tak se současný government, ale i vedení EU připravuje na krizové scénáře – kdo je a čím vinen. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz s bývalým pozorovatelem ukrajinských voleb na východě země Romanem Blaškem najdete i aktuální, nové „poslání“ opěvovaného i nenáviděného Saakašviliho. Dnes se podle Blaška rozhoduje, zda budeme ve vlivu EU, nebo Spojených států. Po volbách v Německu se země podle něj jednoznačně vyvazuje z transatlantických závazků. Bývalý pozorovatel vysoce hodnotí projev prezidenta Zemana na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Ukrajina? Už není nic jisté, blíží se zvrat, sděluje pozorovatel. I my Češi jsme prý v historickém bodě
Foto: pixabay.com
Popisek: Socha archanděla Michaela na kyjevském Maidanu
reklama

Jaká je podle vás aktuální situace na Ukrajině? Slyšeli jsme informace mimo jiné o vyzbrojování vládních vojsk americkými zbraněmi. A co situace na Donbasu?

Aktuální situace na Ukrajině má řadu rovin. Udělejme si nejdříve malou rekapitulaci. V rovině obyčejného obyvatelstva je to nejsložitější, zejména v ekonomické oblasti. Stát je vlastně doveden do bankrotu. Přesto se USA snaží udržet si nějaký vliv. Na Ukrajinu se také podávají žaloby u mezinárodní arbitráže. Ceny energie jsou pro občany neuvěřitelně vysoké. V rovině politiky se to krystalizuje, že Majdan byl skutečně velký podvod a žádná výhra směrem na západ do Evropy a EU. Podvod, který těžce zaplatili obyčejní Ukrajinci; a státní kasa se „rozkrádala“ a „rozkrádá“ ve velkém zatím dál. Ukrajinský lid se začíná probouzet ze zlatého snu do reality. Taky se ukazuje, že vše probíhalo podle scénáře USA za pomoci EU a prozápadních politiků. Až si toto uvědomí a připustí většina Ukrajinců, situace se může zlepšit. Ale také to záleží na občanech. Je to ve skutečnosti ale velmi složitý proces. Říkám to proto, aby si vaši čtenáři nemysleli, že to bude zítra.

Teď jde hlavně o faktické naplnění minských dohod I a II politickou, diplomatickou a následně zákonodárnou cestou. A zároveň vysvětlit nejen Západu, že to, co podepíšeme a dohodneme, musí jednoznačně platit a je nutné naplnit podstatu a smysl této dohody. Jinak mezinárodní právo ztrácí svůj význam, když americká politika je vedena a naučena dvojím standardům. Druzí musejí plnit vše, a pro USA to platí pouze tehdy, když se to zrovna hodí. Jinak ne.

USA si na tyto způsoby zvykly a je velký problém, když chce Ruská federace, aby USA nejen dodržovaly, ale i naplňovaly mezinárodní dohody. USA sice nepodepisovaly minské dohody I a II, nicméně dnes už všichni soudní a rozumní vědí, že ukrajinská krize byla a zatím pořád je řízena USA prostřednictvím Kyjeva. 


 
A co Evropská unie?

Kdo ví, jak to v politice chodí, lehce si spočítá, že EU nemůže v současnosti na rovinu říci, komu jsme to důvěřovali a za koho jsme lobbovali. Stálo to moc peněz z veřejných i soukromých zdrojů. A tak se rozehrávají diskreditační hry současného Ukr-governmentu. Ať už je to výbuch skladového zbrojního materiálu, nebo korupce a rozkrádání veřejných prostředků, pochybné zakázky a státní kontrakty, pronásledování i likvidace nejen ruských občanů, ale kriticky smýšlejících Ukrajinců. V současnosti byl odsouzen na devět let nepodmíněně jeden ukrajinský novinář, který provozoval na videoblogu své proruské názory. To je chápání západní demokracie. Současná ukrajinská moc se zdiskreditovala sama už od začátku. Znám další konkrétní čistě politické případy, kde je s těmito Ukrajinci za jiné názory zacházeno velmi krutě. Například případ Alexandra Batova, kterého jsem osobně potkal. Současná ukrajinská vláda jen pořádně neví, že už jí odzvonilo. A ti, kdo to vědí, nebo tuší, těm zbývá jen naplánovat, koho je třeba neutralizovat, koho obětovat, koho uklidit a koho je potřeba udržet ještě u moci. Nejtěžší bude diplomaticky tlačit k naplnění minských dohod I a II. To znamená decentralizaci Ukrajiny a začít se věnovat odborně řízení hospodářství této země. I když to vypadá, že pravděpodobně to připadne nakonec na Luganské a Doněcké republiky. Já si myslím, že je tu ještě jedna varianta a tou je Opoziční blok. To je sestava bývalé Janukovyčovy strany regionů a dalších, většinou proruských, ukrajinských subjektů, nicméně má nejen program velmi dobrý z hlediska komplexnosti řešení, ale schopné osobnosti i určitý ekonomický předpoklad, že by se nejdřív zastavil pád ekonomiky a nastartoval proces zvedání se ode dna. Také může dojít ke kombinaci těchto řešení. Vše teď bude záležet na voličích při volbách do Verchovne rady v roce 2018 a myslím, že účast bude opravdu hojná. Počítám však, že se odehrají velmi agresivní volby, typicky po ukrajinsku.  
 
Rusko-běloruské vojenské cvičení versus NATO a naproti tomu dislokování západních vojsk v Pobaltí a Polsku – jsme opět blíže válečnému konfliktu?

Všechna cvičení Ruské federace jsou reakcí na zvyšující se napětí také v pobaltských zemích a na Ukrajině. A tato cvičení nejsou ledajaká a platí to na obou stranách. Je to demonstrace síly a připravenosti odrazit vojenskou hrozbu. Protože jak vidíme, vojenské konflikty probíhají neustále a někdo by si přál ukrajinskou krizi přelít do Ruska. Ostatně za tím účelem byla spuštěna, jak už se dnes všeobecně ví, jen někdo to odmítá přiznat. A kdo má zájem na destrukci Ruské federace? Obyčejní Ukrajinci to nejsou, až na výjimky. Toho si je samozřejmě RF plně vědoma a všechny tyto hrozby bere naprosto vážně a nepodceňuje je. Naopak dělá ve všech sférách vše proto, aby se takovéto hrozby vůbec nevytvářely.A co gruzínský exprezident, exgubernátor Oděsy Saakašvili, na kterého je v Gruzii vydán zatykač a který je v samotné Ukrajině, kulantně řečeno, nevítaný?

Saakašvili je a vždy byl loutkou proamerických, řekněme spíše amerických, tajných služeb. A teď se to ukazuje v naprosto jasném světle. Usuzuji podle toho, jak se choval nejen v úřadu gubernátora Oděské oblasti na Ukrajině, ale i předtím jako prezident Gruzie. V hlavním mediálním proudu se píše o Michailu Saakašvilim jako o kontroverzní osobě, což není úplně pravda. Miško je nebo byl zdatným populistou ve své zemi a je schopen v danou chvíli pro své zaměstnavatele udělat cokoli, snad i skočit ze skály. Ovšem musejí mu říci, že spadne určitě do prachových peřin. Nevím, nakolik je tento člověk hloupý nebo nakolik to je póza, či předem domluvená role. Nicméně myslím, že jeho podstata odpovídá tomu, jak se chová. Tolik k charakteristice Michaila Saakašviliho.

A teď k jeho úkolům. Nejdříve ho USA angažovaly do hry s Ukrajinou a tam tvrdě narazil na místní nacionalisty. Podle toho, jak jsem to sledoval, bylo otázkou času, kdy ho zbaví funkce. Zmiňoval jsem se o tom již v předešlých rozhovorech. Ve chvíli, kdy USA soustředily své slábnoucí síly jinde a nechaly Mišku napospas osudu, bylo jasné, že funkci nemůže v Oděské oblasti ustát, což se i stalo. Teď se hodí do jiného úkolu jako skvělá figura na zdiskreditování celého současného ukrajinského governmentu.

Co říkáte na projev našeho prezidenta na Valném shromáždění OSN a také na aktuální kroky Donalda Trumpa?

Co se týká našeho prezidenta Miloše Zemana, jeho projev byl soustředěný hlavně na dvě věci – řešení boje s ISIL; a druhá byla spíše metodická, ale správná, a to je jednotný postup v boji proti islámským radikálům. Myslím, že je to klíč spojený s řešením migrační krize. Potíž je v tom, že dnes není tajemstvím, že strůjci ISIL a jejich řízení je v rukou amerických tajných služeb. Zatím to nikdo nevyřkne úplně nahlas, ale určitě to jednou vyřknuto bude. Amerika se diskredituje víc a víc. Ruská federace jim zasahuje do prezidentských voleb, leze jim do počítačů, musejí kvůli nim přijímat sankce, které Rusku naopak hospodářsky pomáhají, a USA naopak se samy odřezávají a ztrácejí vliv. Například Ruská federace je nyní na prvním místě v exportu obilí. Trump si je všeho dobře vědom, ale je „nucen“ to řešit po americku a myslím, že má velmi složitou situaci. Nicméně síla, která za ním stojí, musí být obrovská. Jinak by to dávno neustál a čeká jej dost práce, než položí staronové základy pro rekonstrukci kapitalistických Spojených států amerických.

Jak podle vás dopadly volby v Německu a co to bude znamenat pro Evropu?

Volby v Německu hovoří za vše. Zvítězilo konzervativní mocenské centrum a Německo se víc a víc vymaňuje z transatlantického vlivu. Málokdo si také v České republice uvědomuje, jak moc se nás to dotýká. V České republice dochází k otevřenému politickému boji o vliv, zejména ekonomický, a to mezi Východem a Západem, mezi Eurasií a Angloamerikou. Zatímco Eurasie má našlápnuto a těžko to kdo vrátí. Nikam se nespěchá a jde o pomalé, ale jisté kroky. U západních mocenských center je snaha tlačit „tvrdě na pilu“ a uhájit, co se dá. Jenže to má, jak jsem již řekl, často kontraproduktivní charakter. Takže žijeme v historickém bodě.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sněmovna vystrčila hodně dlouhý a silný prostředníček. Senátor a venkovský starosta Canov hovoří o zničení obcí

23:59 Sněmovna vystrčila hodně dlouhý a silný prostředníček. Senátor a venkovský starosta Canov hovoří o zničení obcí

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Sněmovna svým rozhodnutím na obce a kraje vystrčila hodně dlouhý a silný prostřed…