Ukrajinský útok na ruský radar a jaderná válka. Historik vidí jasnou linii

01.06.2024 5:01 | Rozhovor

„Ukrajinský útok na ruský radar je stejným přiblížením k dělící linii mezi nejadernou a jadernou eskalací, jako byla například kubánská krize, zvláště pokud by se takový pokus opakoval,“ sdělil ParlamentnímListům.cz vojenský historik Jiří Fidler. Pátrali jsme s ním v historii, co by se všechno mohlo stát.

Ukrajinský útok na ruský radar a jaderná válka. Historik vidí jasnou linii
Foto: pixabay.com
Popisek: Jaderný konflikt - ilustrační foto

Celkem deset států vyhlásilo, že nemá nic proti tomu, aby Ukrajina jimi dodané zbraně použila proti Rusku také na jeho území. Okamžitě se objevily názory, že jde o eskalaci a směřování k válce. Jaký je váš názor?

Nejsem právník, takže právní názor na tento problém ponechám právníkům, přičemž se obávám, že „směroplatné“ vysvětlení a zdůvodnění nebude pouze jedno. Ne nadarmo se říká, že při diskusi tří právníků vzniknou minimálně čtyři zcela bezchybné a plně podložené závěry, bohužel vzájemně zcela nekonzistentní. Na problematiku se mohu podívat jen optikou historika, případně s užitím formální logiky.

Začněme tedy tou logikou...

Podle mne ano. Pokud někomu dodávám zbraně, tak jen těžko mohu požadovat, aby je užíval nějak selektivně, třeba pouze ve středu, nebo po dešti, případně v předem určené oblasti. Ve vojenském konfliktu každá strana užívá své výzbroje takovým způsobem, jaký považuje pro dosažení svých cílů za nejvýhodnější. Abych parafrázoval Járu da Cimrmana: „Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spory, ale to je vše, co proti tomu můžeme dělat!“ V našem případě, pokud dodáváme zbraně, tak musíme počítat s tím, že budou v bojové akci nasazeny způsobem na nás zcela nezávislým. Jediné, co s tím lze dělat, je ony zbraně nedodávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Američani bez svých nejspíše zdrogovaných pološílených evropských lokajů, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 01.06.2024 6:48:35
( viz nález kokainu v českém parlamentu) seděli za oceánem a takzvaně louskali buráky. Když však vidí kolik užitečných idiotů v Evropě jim věrně posluhuje tak dostali odvahu jít do války s Ruskem. Vše se postupně chystá tak aby se to odehrálo v Evropě a Rusku a Američani zůstali za bukem. Poškození radaru který Rusko varuje před jaderným útokem ještě více Rusko vystresuje a nebude šetřit nikoho. Metál od prezidenta pro náčelníka NATO který je notorickým válečným štváčem , a závazek že budeme prioritně financovat dlouhodobě velmi nákladnou válku proti Rusku na Ukrajině pomocí úvěrů a zadlužování země je uplné morální bahno.

|  15 |  1

Další články z rubriky

Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

4:44 Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

„K obyčejnému vojákovi v poli se nedostane téměř nic, zatímco lízači v kancelářích jedou permanentní…