Umělec odhalil, co slyšel z dobrého zdroje o zdraví Miloše Zemana. A dodal: Na východ se dívám s nadějí

12.11.2017 20:00

ROZHOVOR „Slyšel jsem v soukromí na vlastní uši mluvit významného českého lékaře, který je detailně obeznámen se zdravím prezidenta. Tvrdil, že pan prezident je kromě potíží s nohami zcela zdráv,“ říká známý český režisér Jiří Adamec. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz sdělil také, co si myslí o kandidatuře Mirka Topolánka na prezidenta ČR. Promluvil i o EU a o současném Rusku.

Umělec odhalil, co slyšel z dobrého zdroje o zdraví Miloše Zemana. A dodal: Na východ se dívám s nadějí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji

Oznámení Miroslava Topolánka, že hodlá kandidovat na prezidenta ČR, vyvolalo obrovské emoce. Co vy na to říkáte? Překvapilo vás to?

Samozřejmě že mě to překvapilo… Koho by také ne, že? Vždyť kdo by si v téhle době ještě vzpomněl na Mirka Topolánka. Muž, který odešel z politiky ne zrovna slavně, se má chuť vrátit… A zrovna na Hrad… Což o to, bydlení tam musí být pěkné… Ale do jednotné fronty „všichni proti Zemanovi“ se hodí ledaskdo!!! Mně osobně to přijde směšné… Až dětinské.

Například Andreje Babiše tato zpráva očividně nepotěšila. Topolánka označil za nejzkorumpovanějšího premiéra v historii Česka. Na to pro ParlamentníListy.cz reagoval v rozhovoru hudebník Petr Štěpánek, který řekl, že se Andrej Babiš Topolánka bojí. „Jestli někdo vidí do jeho špinavých obchodních a politických praktik a jestli někdo může zkřížit jeho plány na totální ovládnutí celé republiky, pak je to právě Topolánek, valašský střelec, který se nebojí,“ uvedl mimo jiné hudebník. Co na to říkáte?

Hudebník Petr Štěpánek? Nechcete slyšet názor, který ke mně pronikl z okna veřejných záchodků po zavírací době… To se tam na téma obstrukcí českých politických stran při sestavování české vlády bavily dvě uklízečky… Ten názor má pro mě stejnou cenu!

A jak vidíte Topolánkovu šanci stát se novým prezidentem? Může podle vás porazit Miloše Zemana? Nebo mu naopak vlastně pomůže tím, že zastíní například Jiřího Drahoše a Michala Horáčka?

Neumím si představit, že by tahle za pět minut dvanáct z nebe spadlá nominace Mirka Topolánka mohla kohokoliv zastínit. Jistě se najde hodně chytráků na české politické scéně, kteří by si přáli, aby zastínila výhradně Miloše Zemana, ale šance pana Topolánka jsou ještě menší než šance ODS v posledních parlamentních volbách, možná i menší než TOP 09 pod vedením pana Miroslava Kalouska.

Jak vnímáte v těchto dnech Miloše Zemana? Srší bonmoty, dělá si legraci z novinářů i svého zdraví… Je podle vás Miloš Zeman v kondici vyhrát prezidentské volby?

Slyšel jsem v soukromí na vlastní uši mluvit významného českého lékaře, který je detailně obeznámen se zdravím prezidenta. Tvrdil, že pan prezident je kromě potíží s nohami zcela zdráv. Jen že se občas rád „posilní“, takže pak před kamerami ČT vypadá unaveně a možná i nemocně…

Mnozí mu vyčítají jeho postoj a vstřícný přístup k Andreji Babišovi po nedávných volbách. Co vy si o tom myslíte?

Tak jako nemůžu vystát ty, kteří nonstop bez důkazů obviňují Andreje Babiše, tak nemám rád, když je neprávem obviňován prezident republiky. Nejprve se musím zeptat, jestli dělá něco mimo zákon, mimo Ústavu ČR. Nemyslím si, že je něco špatného, když se pohybuje takzvaně na hraně ústavnosti… Nebo když se chová jinak než jeho předchůdci ve stejné funkci. Je to protiústavní, je to protizákonné??? Pokud není, například postoj k Andreji Babišovi je výhradně věcí jeho politických a možná i lidských sympatií či antipatií… On je prezident zvolený v řádných prezidentských volbách nadpoloviční většinou občanů! Nemám k tomu co dodat. Žijeme přece v demokratické zemi…

Velkou aféru, alespoň podle některých médií, vyvolalo zadržení zvukaře, který tento týden před zahájením mítinku Miloše Zemana pustil na protest Modlitbu pro Martu. Podle policie je muž podezřelý z přestupku podle zákona o právu shromažďovacím. Zvukař zase mluví o tom, že šlo proti němu o demonstraci síly. Co na to říkáte?

Začal jsem v divadle Hybernia denně zkoušet muzikál Robinson a premiéra koncem ledna je už dost blízko… Tak mi některé věci z denní politiky asi unikají. Ani jsem o této události neslyšel… A myslím, že jsem o nic nepřišel. Ale „protesty“ některých zpěvaček nebo v tomto případě zvukařů mě nijak neberou… Jak se rychle vyrojí, tak rychle se zase vypaří.

Opět se hovoří o orientaci naší země „na Východ“ nebo „na Západ“. Skalní příznivci EU se děsí referenda, které by podle nich nemělo postihnout otázku setrvání v EU, ale nemusí to být konečný postoj. T. Okamura či KSČM se tomu vůbec nebrání. A Okamurova SPD, jejíž většina poslanců se pozitivně dívá na Putina, nejspíše obsadí funkci šéfa bezpečnostního výboru sněmovny. Jak se na obě záležitosti díváte?

Já se směrem na východ také dívám s nadějí… Ne že by nám tam odtud měla přijít nějaká pomoc, ta poslední, co přišla, byla zcela určitě špatně. Moje naděje spočívá v tom, že věřím, že evropští i američtí politici konečně pochopí, že přece není možné takovou velmoc, jakou dnešní putinovské Rusko nepochybně je, neustále stavět do kouta na hanbu. Vždyť to je přece zcela vědomé vytváření si umělého nepřítele. A Rusko přece není neduživý usmrkánek… S Ruskem se musí mluvit, jednat a musí být jako vážně braný partner pozváno do evropských i světových struktur. Rusko již dávno není Sovětský svaz, a to i přesto, že jeho prezident považuje zánik SSSR za velikou geopolitickou chybu. Neumím to zcela správně posoudit, ale snažím-li se vidět věci reálně, vůbec to neznamená orientaci Východ místo Západ. Ale pokud chci někomu konkrétnímu uškodit, interpretovat se to tak jistě dá. A děsit se vyjádření mínění vlastního lidu v jakékoliv otázce celonárodního významu je výraz pohrdání vlastními občany. Ti, co se bojí, dávají i vysvědčení vlastní neschopnosti řádně vysvětlit občanům základní věci jejich existence. Pokud to nedokážou, neměli by dělat politiku a chtít vést národ! Nemají tam co pohledávat.

A pokud jde o případný odchod z EU, myslíte si, že by se Češi pro tuto možnost rozhodli? A co by to pro Českou republiku podle vás znamenalo?

Jsem hluboce přesvědčený, že Evropská unie, byť je to zatím dítě značně neduživé, je pro celou Evropu jediná šance pro její pozitivní budoucnost. A v téhle souvislosti si myslím, že občané Velké Británie udělali odchodem z Evropské unie velkou chybu. Dnes to vypadá jinak, než jak se to projeví za pár let. Kromě USA a giganticky se vzmáhajících asijských států by jednotlivé evropské pidistátečky byly ve světové soutěži zcela bez šancí. A já myslím, že kdyby se rozumně občanům vysvětlilo, proč je pro naše bytostné zájmy správné být v EU, že by to pochopili a rozhodli by pro naše setrvání. Jenže mám strach, že s občany se nikdo rozumně nebaví…

Právě Okamura také nedávno vyzval ke změně statusu veřejnoprávních České televize a Českého rozhlasu. Jaký na to máte názor? A jak hodnotíte v posledních měsících právě tato dvě média? Mají pravdu ti, kteří Českou televizi kritizují například za to, že straní některým politikům a další „špiní“?

Ano, vypadá to tak, mnohdy, dokonce bych řekl, že velmi často, je neobjektivita pracovníků ČT až zarážející. Ale zdá se mi, že teď po volbách už v tažení proti Babišovi a spol. trošku ubrali plyn… A pokud jde o obecnou existenci veřejnoprávních médií… U nás je to prostě tak zavedené. V USA žádná veřejnoprávní média nemají, ani rádio, ani televizi, ani noviny, nic… A odjakživa jsem slýchal, že jsou nejdemokratičtější zemí světa. Jsou?

Západní svět je ohromen vlnou nařčení ze sexuálního obtěžování. Jde zejména o umělecké kruhy. Jde podle vás jen o „nafouklou“ bublinu, nebo bylo odhaleno bolavé místo naší civilizace? A děje se podle vašeho názoru něco podobného, třeba i v menším měřítku, i u nás, nebo je to skutečně více méně jen problém „západního světa“?

Zdá se mi, že tohle je až směšné téma, že to je opravdu aktuálně nafouknutá bublina. Je zcela jisté, že také sex je a byl vždy „platidlem“ za úspěch, realizoval jsem hru „Marilyn“ v Divadle JKT v Plzni. Otevřeně o tom mluví asi největší hvězda světového ženského hereckého nebe. Ano, spala jsem s producenty… Říká Marilyn Monreau. A pak jsou na stejném nebi ty, které by nic takového za žádnou cenu nikdy neudělaly. Sáhnout někomu na koleno nebo někoho plácnout přes zadek může být sexuální výzva, samozřejmě, ale také ani v nejmenším nemusí. Je tisíc zcela nevinných okolností, kdy se taková věc může stát… A se sexuální nabídkou nebo obtěžováním to nemá nic společného. Ale USA jsou v tomhle ohledu zvláštní zemí. Když si koupíte žehličku a v návodu není napsáno, že po zapnutí přístroje do elektrické sítě se žehlička zahřeje a vy musíte dát pozor, abyste se nespálili, můžete výrobce žehliček žalovat i o obrovské částky dolarů, pokud se neopatrnou manipulací spálíte... Přijde vám to absurdní??? Mně také… Vždyť jste přece měli v rukách žehličku… A stejné to je se sexuálním obtěžováním, jak jste naznačil, zejména v uměleckých kruzích. Moje celoživotní zkušenost mě naučila, že v této oblasti musejí chtít oba. Dá se říci ANO stejně jako NE. Samozřejmě, každé slovíčko pro nebo proti může mít pak své velmi důležité následné konsekvence… Ale nikdy to mezi pohlavími nebylo a nebude jiné!!!


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...

16:25 Kateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...

ROZHOVOR „Čekám neskutečnou mediální masáž, která se bude všem snažit namluvit, jak se tady žilo zle…